Przedsmak zła
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.12 / 5.00
liczba ocen: 926
Ilość stron (szacowana): 362
najlepsza cena! w ciągu miesiąca
cena: 16.24
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
24.99 złpremium: 14.99 zł
17.90 zł
20.49 zł
20.91 zł
21.24 zł
Pozostałe księgarnie
-23% 16.24 zł
19.99 zł
20.48 zł
21.24 zł
22.49 zł
22.49 zł
22.50 zł
24.99 zł
24.99 zł
Opis:

Ciało zwisało z sufitu. Ręce i nogi były związane kablem, a ściany pokrywały rozbryzgi krwi. Giną kolejne ofiary, sprawca działa według określonego wzorca, ale do czasu. Nieoczekiwanie skupia uwagę na Maggie O’Dell i zmienia zasady gry. Prowokuje i zaprasza do okrutnej zabawy, w której zwycięży ten, kto pierwszy dopadnie przeciwnika...

W kuchni stało otwarte pudełko na jedzenie na wynos, nad którym unosiła się chmara much. W środku znajdowała się ludzka śledziona, a może wątroba, trudno powiedzieć. Taki widok zastała agentka Maggie O’Dell na miejscu zbrodni. Pierwszym, które oglądała na własne oczy, a nie na zdjęciach policyjnych techników. Dotąd próbowała przeniknąć umysły zabójców zza biurka, jednak przy tworzeniu profilu tego mordercy ma jej pomóc praca w terenie.

Recenzje blogerów
Twórczość Alex Kavy poznałam wiele lat temu za sprawą pierwszego tomu o agentce Maggie O'Dell zatytułowanego Dotyk zła. Razem z mamą byłyśmy tak zafascynowane, że przeczytałyśmy pozostałe trzy powieści, które były dostępne w bibliotece. Następnie wyczekiwałam każdej kolejnej części, a na dzień dzisiejszy uzbierało się aż jedenaście tomów! Teraz przyszedł czas na prequel całej serii. Pierwsze sześć rozdziałów zdecydowanie rozbudziło moją ciekawość, więc szybko zabrałam się za czytanie reszty, gdy dotarła do mnie książka w całości.

Maggie O'Dell to agentka FBI przed trzydziestką, która już zdążyła wyrobić sobie opinię utalentowanej profilerki. Zajmuje się określaniem profili psychologicznych najgorszych zwyrodnialców. Gdy w okolicach pojawia się wyjątkowo makabryczna sprawa do rozwiązania, szef Maggie postanawia odciągnąć ją od biurka i po raz pierwszy zabrać na miejsce popełnienia morderstwa, aby w jeszcze większym stopniu miała możliwość zapoznania się z cechami i motywem przestępcy. Do tej pory pracowała jedynie w biurze ze zdjęciami miejsc zbrodni, więc ujrzenie makabrycznych scen na żywo to był dla niej duży szok. Niestety w trakcie oglądania ciał zamordowanych, zostaje zauważona przez obserwującego miejsce zbrodni mordercę. Zaczyna się polowanie policji na wyjątkowo okrutnego i przebiegłego seryjnego zabójcę, który bawi się ze ścigającymi w kotka i myszkę oraz polowanie mordercy na Maggie, który zafascynowany, nie może o niej zapomnieć i zmienia reguły własnej gry...

Bardzo dobrze było poznać Maggie jeszcze nie okaleczoną psychicznie ani fizycznie tak mocno, jak po spotkaniu Alberta Stucky'ego. Szkoda tylko, że taka była krótko. Zobaczyliśmy również początki kariery policjantki i sposób, w jaki wtedy budowała relacje ze współpracownikami i jak radziła sobie z mężczyznami. Z późniejszych tomów wiemy, że po latach pracy w policji całkowicie uodporniła się na kąśliwe komentarze i docinki, jednak tutaj jest wciąż świeża w tym "męskim świecie" i nadal nieco niepewna siebie. Jej charakter bardzo się zmienił w następnych latach i duży wpływ na pewno miała na to zmiana sposobu i otoczenia jej pracy. Alex Kava pokazała nam również jak powolutku kruszyło się małżeństwo bohaterki i w jaki sposób oddalili się od siebie z mężem Gregiem, z którym w Dotyku zła była już po rozwodzie. Nie mogło zabraknąć również pani psycholog - Gwen Patterson, czyli późniejszej najlepszej przyjaciółki O'Dell! Te wszystkie szczegóły i powrót do przeszłości sprawiły, że poczułam się jakby dopiero rozpoczynała podróż z książkami Alex Kavy i poznawała tych wszystkich bohaterów na nowo! Autorka stworzyła postać mordercy, którego trudno pozbyć się z pamięci. Jest to jeden z tych, którego imię i nazwisko oraz sposób zabijania pamięta się nawet kilka lat po przeczytaniu książek. U mnie to jest akurat rzadkość żeby takie rzeczy zostały mi w pamięci, bo thrillerów i kryminałów czytam mnóstwo, jednak "Albert Stucky" to dane, które zawsze będę mi się kojarzyły z Maggie O'Dell. Po prostu Alex Kava wykreowała tak okropną, zatrważająca postać psychopaty, że aż ciarki przechodzą w trakcie czytania rozdziałów z jego narracją. Autorka wczuła się w umysł Kolekcjonera tak dobrze, że jest to nawet trochę przerażające, jak jej się to udało...

Ta powieść jest właściwie preludium do całej serii o Maggie O'Dell. Od lat jestem fanką postaci Maggie O'Dell, więc nawet posiadając wiedzę, jak sprawy się skończyły, wciąż interesowały mnie szczegóły i początki działalności Kolekcjonera. Obowiązkowa książka dla fanów serii oraz świetne wprowadzenie dla nowych czytelników.

Ocena: 5/6
©Spojrzenie EM
Po lekturze Dotyku zła bardzo chciałam przeczytać prequel cyklu o Maggie O'Deal. Przedsmak zła opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce bezpośrednio przed wydarzeniami z pierwszego tomu serii, dlatego też zanim zabrałam się za czytanie drugiego tomu uznałam, że najlepiej poczekać na premierę Przedsmaku zła. Od razu gdy wyjęłam książkę z paczki zabrałam się za czytanie. Sześć pierwszych rozdziałów, które mogłam przeczytać chwilę temu rozbudziły moją ciekawość i wiedziałam, że będzie to lektura mocna i wciągająca, chociaż znałam już jej zakończenie.

Maggie O'Deal zasypywana jest prośbami o pomoc w sporządzaniu psychologicznych portretów sprawcy. Ma doskonały instynkt i zawsze widzi to, co innym umyka. W ten sposób jej nazwisko już stało się rozpoznawalne, chociaż pierwsze miejsce zbrodni ma jeszcze przed sobą. I właśnie teraz, żeby odkryć mordercę musi wyruszyć w teren. Jest to jedno z bardziej brutalnych zabójstw, z jakimi spotkało się większość policjantów i agentów FBI, a natłok bodźców przytłoczyłby niejednego. Teraz jednak zasady gry się zmieniają. Giną kolejne osoby, a kiedy zbrodniarz skupia uwagę na osobie Maggie zmieniają się zasady gry.

Bardzo lubię główną bohaterkę i chociaż ten prequel i pierwszy tom serii dzieli mały okres czasu, to widać różnicę w jej zachowaniu i charakterze. Zapewne przez te kilkanaście tomów, które napisała Alex Kava, Maggie bardzo się zmieniła i ewoluowała, więc nie było łatwo wrócić do jej pierwotnych cech, więc starałam się nie skupiać za mocno na tych różnicach. Gdyby nie fakt, że dopiero co przeczytałam Dotyk zła, z pewnością bym tego nie dostrzegła. Mam ochotę dalej towarzyszyć O'Deal w jej życiu i śledztwach, bo jest postacią, której nie da się nie lubić i cenić.

Fabuła jest ciekawa, jednak - jeśli ktoś już zna chociaż pierwszy tom - nie zaskakująca. Podczas czytania nie zastanawiałam się, jak to wszystko się skończy, tylko jak do tego dojdzie i kto po drodze zginie. Moment kulminacyjny bardzo długo narastał razem z napięciem, jednak zbyt szybko się skończył. Mrugnęłam i było po wszystkim, a spodziewałam się, że potrwa to o wiele, wiele dłużej. Trochę było to rozczarowujące, gdyż właśnie na tych wydarzeniach się skupiałam wiedząc, jak zakończy się sprawa. Jestem zadowolona z lektury, jednak mimo wszystko spodziewałam się czegoś innego.

Przerażające jest to, jak Alex Kava potrafi wczuć się w umysł prawdziwego psychopaty. Stucky to postać, która sprawiała, że miałam gęsią skórkę wszędzie, gdzie się tylko da. Nie potrafię sobie wyobrazić, że tacy zwyrodnialcy chodzą gdzieś po świecie i naprawdę mordują ludzi, bo podoba im się siła i samo polowanie. Gdyby ktoś zapytał mnie, jaki jest najstraszniejszy morderca z książek, które czytałam, bez wahania wymieniłabym właśnie jego. Przemyślane działania, zaplanowane wszystko w najdrobniejszych szczegółach i ten zachowany spokój w każdej sytuacji... Nie dziwię się, że Maggie O'Deal śni się on po nocach.

Warto po tę książkę chwycić albo w momencie, gdy nie zna się w ogóle Maggie lub gdy już się kilka tomów przeczytało, żeby sobie przypomnieć niektóre wydarzenia z jej życia i poznać szczegóły jej pierwszej poważnej sprawy, w której brała udział w całości. Alex Kava swoje książki pisze tak, że czyta się je ekspresowo i przyjemnie, a równocześnie wzbudzają emocje i wywołują koszmary.

Ocenka: 4+/6
©Papierowe Miasta
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć