Czy mnie słyszysz?
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.51 / 5.00
liczba ocen: 211
Audioteka#Audiobooki nawet 50% taniej
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
27.00 złpremium: 16.20 zł
21.06 zł
22.95 zł
25.14 zł
27.00 zł
Pozostałe księgarnie
-16% 13.50 zł
-36% 15.50 zł
22.93 zł
22.94 zł
24.30 zł
24.30 zł
25.11 zł
27.00 zł
27.00 zł
27.00 zł
27.00 zł
Opis:

Tego lata, gdy poznałem Annę Trabuio, mój ojciec zaciągnął do lasu dziewczynę. Zatrzymał furgonetkę na brzegu szosy, to było przed zmierzchem, zapytał nastolatkę, dokąd idzie, i zaproponował, że ją podwiezie. Wsiadła do samochodu, bo go znała… Wciągająca, klimatyczna jak romans, głęboka jak powieść psychologiczna – książka, dzięki której Włosi pokochali thrillery.

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie…
Policja szybko łączy fakty i zaczyna uważać Ettore za głównego podejrzanego także w sprawie zamordowanego chłopca.
Elia po 30 latach wraca pamięcią do przełomowych wakacji. Próbuje rozwikłać tajemnice z przeszłości, analizując krok po kroku zachowanie ojca i wszystkie nawet najdrobniejsze wydarzenia.
Co wydarzyło się upalnego lata 1978 roku? Jakie tajemnice skrywał Ettore? Czy Elia wybaczy ojcu?
„Czy mnie słyszysz?” to thriller, który we Włoszech uznano za prawdziwe literackie wydarzenie. Varvello nie tylko skonstruowała wciągającą i mrożącą krew w żyłach fabułę, potrafiła też przekonywająco opisać historię dojrzewania nastolatka uwikłanego w pierwszą poważną, choć zakazaną miłość. To znakomite studium skomplikowanych rodzinnych relacji i zła, które może zakiełkować w każdym.

Recenzje blogerów
Miało być lekko i niekoniecznie przyjemnie. Po przeczytaniu notki wydawcy na obwolucie książki Czy mnie słyszysz? spodziewałam się prostego, zwartego (co sugeruje stosunkowo niewielka objętość powieści) kryminału z jasnym przebiegiem akcji.

I zdecydowanie przyjemnie nie było, ale lekko też nie. Powieść Eleny Varvello jest jedną z tych książek, po którą raczej nie sięgnęłabym po raz drugi, jednak mimo niełatwego odbioru jej treści, nie żałuję, że ją przeczytałam.

Elia jest szesnastoletnim chłopcem, mieszkającym wraz z rodzicami w małym, włoskim miasteczku. Cieniem na sielankę rodzinną kładzie się utrata pracy przez ojca. Ettore nie radząc sobie z zaistniałą sytuacją, poczuciem bycia bezwartościowym, powoli zaczyna popadać w obłęd.
W tym samym czasie w okolicy ginie mały chłopiec. Następnie, tą niewielką społecznością wstrząsa kolejne tragiczne wydarzenie…

Równocześnie do miasteczka wraca ‚wyklęta’ przez miejscowych Anna wraz z synem, z którym Elia szybko nawiązuje nić porozumienia. Również Anna nie jest mu obojętna, stając się dla chłopaka obiektem westchnień i erotycznych uniesień.

Kto stoi za brutalnym morderstwem dziecka?
Czy przeczucia Eliego są słuszne?

Powieść ta, utrzymana jest w bardzo specyficznej narracji. Narratorem jest dorosły już Elia przywołujący wspomnienia z najtrudniejszego okresu swej młodości. W dużej mierze są to jednak nie tyle wspomnienia, co przypuszczenia chłopaka, które uznał za najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń.

W zasadzie od samego początku czytelnik naprowadzony zostaje na osobę sprawcy.
Kluczowym więc nie jest pytanie kto, gdzie czy kiedy? Czytelnik czekając na przyznanie się porywacza – mordercy do winy, poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

Czytający powraca więc wraz z chłopakiem do przeszłości, nie raz jednak zbaczając z wyznaczonej ścieżki. Szczególnie w pierwszych rozdziałach odczuwałam chaos sprzyjający zagubieniu w czasie akcji. Z czasem jednak poszczególne wątki stają się bardziej przejrzyste, miałam więc czas, by poukładać sobie chronologię wszystkich zdarzeń.

Mimo, iż sama akcja nie jest dynamiczna, wręcz przeciwnie, dość powolna, mogąca rozleniwić, nasyca karty powieści ogromną dawką napięcia. Ta historia od samego początku ma w sobie klimat niepewności, grozy i wyczekiwania, potęgowany dodatkowo przez język, którym posługuje się autorka.
Styl ten naznaczony jest szczyptą poezji, słowa zdają się malować przed nami złowieszczy krajobraz. Zabieg ten spowodował, iż książkę doczytałam do końca, nie poddając się opieszałej fabule.

Czy mnie słyszysz? przepełniona jest mroczną, duszną atmosferą, pełną domysłów, niedopowiedzeń, lęków i obłąkania wraz z jego konsekwencjami.
Momentami czułam, że opary te mnie duszą. Chwilami męczyłam się przewracając kolejne strony tej powieści. Trudno doszukać się również bohaterów, których osobowość mogłaby ten gęsty nastrój rozrzedzić. Wszystkie postacie są specyficzne, naznaczone trudną przeszłością. W zasadzie, nie ma tutaj głównego, porządnie od początku do końca zarysowanego bohatera. Nie ma osoby, którą mogłabym obdarzyć jakimikolwiek uczuciami. Wiodącą postacią jest młody, zagubiony w swych emocjach Elia, będący tutaj narratorem, przywołującym swe wyobrażenia. Również on sam nie opowiada zbyt wiele o sobie i swych uczuciach.

Ciekawa jest również obserwacja zaślepienia bohaterów. Zdajemy sobie sprawę, iż doskonale zdają sobie oni sprawę, kto jest prawdopodobnym sprawcą nieszczęść w miasteczku. Ich przywiązanie i definicja miłości, którą wyznają, nie pozwalają jednak na spojrzenie prawdzie w oczy.

Z drugiej strony, intrygował mnie styl autorki i zżerała ciekawość jaki pomysł na zakończenie tej historii miała Elena Varvello. I choć zakończenie jest trudne do przyjęcia, a czytelnik odczuwa niedosyt, bezsprzecznie jest to powieść wyjątkowa. Świadczą o tym nietuzinkowi, specyficznie wykreowani bohaterowie, ciekawy styl i język autorki, przyjęta forma wspomnień, ale też przypuszczeń narratora, i sama fabuła, w której nie czytelnik nie szuka mordercy, a motywów jego postępowania…

Trudno jednoznacznie orzec, czy jest to thriller, czy kryminał. Z pewnością jest to jednak powieść psychologiczna, a fragmentami nawet psychodeliczna. Tutaj nic nie jest jasne i nic nie wiadomo na pewno…

Jeśli macie ochotę na coś zupełnie innego. Historię, która nie poda Wam oczywistych rozwiązań, ocierającą się o absurd i skłaniającą do wielokrotnego pytania: dlaczego? zachęcam do sięgnięcia po powieść Eleny Varvello.

Ocena: 4/6
©Miłość do czytania …
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć