Zadra
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.40 / 5.00
liczba ocen: 137
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
39.90 złpremium: 23.94 zł
27.37 zł
-22% 31.12 zł
33.92 zł
39.90 zł
Pozostałe księgarnie
33.54 zł
33.56 zł
33.92 zł
33.92 zł
35.91 zł
36.00 zł
37.11 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

Kultowy tytuł w dorobku laureata europejskiej ESFS Encouragement Award. Kamień węgielny polskiego steampunku, nominowana do wielu literackich nagród ZADRA powraca w nowym – rozszerzonym – wydaniu. Odkryj początki epoki Etheru w powieści poprzedzającej książkę „Czterdzieści i cztery”, która przyniosła Krzysztofowi Piskorskiemu uznanie krytyków i fanów oraz najważniejsze w dziedzinie SF nagrody: im. Janusza A. Zajdla oraz Jerzego Żuławskiego.

Rok 1819. Energia próżni pchnęła Europę w nową erę. Niebo zarasta trakcjami etherowej kolejki, uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiene’a zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, podczas gdy narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, by walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Polska to miraż skrywający mroczny sekret.
Oto świat, jakiego jeszcze nie widzieliście. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Armaty i żywe trupy. Dorożki i powietrzna kolej. Koronkowe parasolki i szamańska magia. Początek nowej epoki – oraz wynalazek, który może ją przedwcześnie zakończyć.

Recenzje blogerów
Gdy dwa lata temu czytałam Czterdzieści i cztery Krzysztofa Piskorskiego miałam nadzieję, że jeszcze dane mi będzie wrócić do tego świata. W pewien sposób to się sprawdziło, choć chodziło mi o dalsze losy postaci, a dostałam… historię poprzedzającą tamtą powieść. Zadra, bo o niej mowa, to pierwszy tom cyklu Świat Etheru: pierwotnie Zadra została wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Runa, a dziesięć lat po premierze książkę, tym razem nie dzieląc jej na części, wydało Wydawnictwo Literackie. Akcja Zadry toczy się około dwadzieścia lat przed wydarzeniami, które czytelnik mógł poznać w Czterdzieści i cztery. Jak więc wypadła ta powieściowa podróż w przeszłość?

Jest rok 1891. W wyniku wynalezienia etheru, czyli energii próżni, Europa wkroczyła w nową erę. Ether jest zarówno wykorzystywany na co dzień (po mieście przemieszczają się etherowe kolejki, naukowcy projektują maszyny liczące, a bramy etherowe pozwalają przejść do nieodkrytych do tej pory światów równoległych), jak i na wojnie, gdzie jest niebezpieczną i niezwykle skuteczną bronią. Stanisław Tyc, młody oficer Legii Nadwiślańskiej, wyrusza do tak zwanej Nowej Europy (czyli świata równoległego odkrytego za bramą), by walczyć wraz z innymi żołnierzami o obiecane Polsce przez Napoleona Bonaparte ziemie. Jednak ether jest zdradliwy, a Nowa Polska jest zamieszkana przez inne ludy, których mocy nie znają ani Francuzi, ani Polacy. Co ich czeka w nowym miejscu? I czy zdobycie nowych terenów nie będzie okupione zbyt dużym wysiłkiem?

Tymczasem młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop odkrycia zdolnego odmienić oblicze nauki. Prostoduszny mężczyzna nie wie jeszcze, że to nad czym pracuje stanie się obiektem zainteresowania pewnych niebezpiecznych ludzi, którzy nie zawahają się, by wykorzystać jego odkrycie w swojej bezwzględnej grze. Nie na darmo mówi się, że w polityce i miłości wszystkie chwyty dozwolone – a Maurice Dalmont dobitnie się o tym przekona.

Obydwa wątki (wojenny i naukowy) delikatnie się ze sobą przeplatają za sprawą Natalie Dalmont, siostry młodego wynalazcy, a narzeczonej oficera Tyca. Jednak ta trójka dość szybko zostaje z powodu różnych zawirowań losu od siebie oddzielona, i odtąd śledzimy ich przygody osobno. Zdecydowanie najmniej miejsca poświęcił Piskorski postaci Natalie, a szkoda, bo to ciekawa bohaterka – silna, nie bojąca się niebezpieczeństw, dla swoich bliskich gotowa nawet zrobić użytek z broni palnej. Cóż, skoro przez większość czasu siedzi u ciotki za miastem. Jej brat Maurice jest mniej przebojowy od siostry, szczególnie początkowo jawi się wręcz jako naiwny młodzieniaszek zbyt łatwo dający się okręcać dookoła palca tym, którzy chcą wykorzystać jego wiedzę do niecnych celów. A i później, gdy przyjdzie mu z naukowca przedzierzgnąć się w samozwańczego obrońcę narodu, wypada dość blado. Zdecydowanie lepiej ma się sprawa ze Stanisławem Tycem, oficerem Legii Nadwiślańskiej: to postać najbardziej dopracowana przez autora. Dzieje jego bitew na terenie Nowej Europy to były też te fragmenty, które najlepiej mi się czytało. Widać, że Krzysztof Piskorski najswobodniej czuł się właśnie przy tym wątku – i wygląda to tak, jakby to on był dla niego najważniejszy, a reszta świata przedstawionego miała być tylko tłem i obudową do wydarzeń w świecie za bramą.

Trochę zabawnie czytało się Zadrę wiedząc, co dalej stanie się w Nowym Świecie, a także jakie będą losy Napoleona Bonaparte oraz starej Europy. Po lekturze pierwszego tomu Świata Etheru muszę też stwierdzić, że widać wyraźnie, że autor rozwinął swe pisarskie umiejętności, bowiem Czterdzieści i cztery było wyraźnie lepsze od poprzedniczki. Przede wszystkim postaci były bardziej dopracowane, ale i wątki się lepiej splatały, i język był jakby bardziej płynny. Trudno to jednak traktować jako zarzut w stronę Piskorskiego. Mam nadzieję, że wznowienie pierwszego tomu oznacza, że niebawem Wydawnictwo Literackie zaprezentuje nam kolejną historię spod pióra Krzysztofa Piskorskiego, osadzoną w świecie etheru: ten cykl jest bowiem niezwykle udanym połączeniem fantasy z powieścią wojenną i przygodową.

Ocena: 5-/6
©tanayah czyta
Steampunkowe fantasy, powieść awanturnicza, przygodowa i historyczna w jednym! Krzysztof Piskorski w pierwszej powieści z cyklu o świecie etheru przenosi nas do dziewiętnastowiecznej Europy za czasów Napoleona. Przeżywamy szalone przygody razem z głównymi bohaterami - młodym, francuskim naukowcem i polskim żołnierzem, a kolejne strony niemalże przewracają się same. Powieść idealna dla tych, którzy szukają lekkiej, niezobowiązującej, ale pełnej przygód fantastyki.Ocena: 4/6
©Kto czyta, żyje podwójnie
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć