ebook To nie może być prawda
3.34 / 5.00 (liczba ocen: 76)

To nie może być prawda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 20.79
Audiobook - najniższa cena: 14.90
wciąż za drogo?
25.11 złpremium: 16.20 zł Lub 16.20 zł
20.79 zł Lub 18.71 zł
27.00 zł Lub 24.30 zł
20.78 zł
21.33 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Przeszłość, która miała pozostać zamkniętym rozdziałem. Spotkanie, które zmienia wszystko... „Gdy tornado przeszłości próbuje zmienić uporządkowane życie w zgliszcza, niełatwo znaleźć sobie miejsce. Bohaterka powieści przekonuje się, że czasem trzeba przekroczyć siebie, by zrozumieć, co jest najbardziej istotne. To książka o strachu, ale też o odwadze do jego pokonania. Polecam!” – Aneta Kwaśniewska, ksiazkiweterze.pl

Małgorzata jest kobietą szczęśliwą. Ma pracę, którą lubi, zakochanego w niej męża – utalentowanego lekarza, oraz przyjaciółkę jeszcze z czasów studiów, którą traktuje jak siostrę. Spokój kobiety burzy spotkanie z dawnym kochankiem. Krzysztof, niegdyś najprzystojniejszy wykładowca na uczelni, jest umierający. Tajemnica, jaką powierzy Małgorzacie na łożu śmierci, sprawi, że jej poukładany, bezpieczny świat w jednej chwili rozsypie się na kawałki…

To nie może być prawda od Hanna Dikta możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Książka To nie może być prawda to moje pierwsze zetkniecie z Hanną Diktą, poetką i prozaiczką. Autorka ukończyła filologię polską, mieszka w Piekarach Śląskich, gdzie pracuje jako nauczycielka języka polskiego i historii. Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów literackich. Publikuje w ogólnopolskiej prasie literackiej, czyli wypisz wymaluj bohaterka książki To nie może być prawda Małgorzata, która również jest nauczycielką języka polskiego w Piekarach Ślaskich, w wolnych chwilach pisze wiersze, które wysyła na konkursy i nawet odnosi w tej materii pewne sukcesy. Generalnie prowadzi wręcz idylliczne życie ze swym kochającym mężem Marcinem. Do pełni szczęścia brakuje im już tylko dziecka, o które od dłuższego czasu się starają. Jednak życie Małgorzaty nie zawsze było takie beztroskie. Jeszcze w szkole straciła mamę, niewiele później również i tatę. Będąc na studiach wplątała się w kłopotliwy romans, który mocno wstrząsnął psychiką młodej dziewczyny. Potem poznała Marcina i jej życie w końcu się ustabilizowało. Do czasu.

Pewnego dnia przyjaciółka ze studiów informuje naszą bohaterkę, że jej dawny kochanek, a zarazem wykładowca, umiera na raka, i że wraz z grupką dawnych studentów zamierzają go odwiedzić. Małgorzata postanawia również się pożegnać. Niestety okazuje się, że umierający skrywa pewną tajemnicę, która diametralnie zmienia życie Małgorzaty. Informacje jakie otrzymuje rujnują jej poukładany świat i zmuszają do zmierzenia się ze sprawami, które dawno zostawiła za sobą.

Cóż, książka nie do końca przypadła mi do gustu. Temat jednak już lekko przerobiony. Akcja cokolwiek rozwleczona. Wiele w niej wątków pobocznych, które właściwie nie wnoszą nic do sytuacji naszej bohaterki, która jest bez charakteru i bez energii. I jeszcze to zakończenie, które jest otwarte i więcej w nim niewiadomych niż wiadomych. To wszystko sprawiło, że jakoś nie bardzo mnie wciągnęła historia Małgorzaty.

Nie mogę powiedzieć natomiast, że ta powieść jest źle napisana. Jest poprawna, ale zupełnie nie w moim guście.

Ocena: 3+/6
©Księgozbiór
To moje pierwsze spotkanie z autorką. Wcześniej nie miałam okazji czytać nic jej autorstwa. Ale muszę przyznać, że jeśli kiedyś jeszcze nadarzy się okazja to z przyjemnością przeczytam.

Małgorzata to kobieta od której bije szczęście. Ma kochającego męża, wspaniałe przyjaciółki i do szczęścia brak jej tylko dziecka. Ale staranie się o potomstwo nie zawsze jest takie łatwe jakby mogło się wydawać. I kiedy mogłoby się wydawać, że wiedzie ustatkowane życie, spotkanie z umierającym wykładowcą, a zarazem jej dawnym kochankiem burzy jej dotychczasowe życie...
Małgorzata szukała w jego twarzy odbicia swoich emocji sprzed chwili, ale dostrzegła tylko zniecierpliwienie i strach. Ona też powoli wracała już z tamtej podróży. Z miejsca, które przez lata przeklinała, a teraz wydało jej się nagle utraconym rajem. Nie wiedziała, czy to przedtem popełniła błąd w ocenie sytuacji, czy może teraz zaczynała idealizować przeszłość, do której nie było powrotu.
Prawda jest czymś, co sobie niezwykle cenimy (przynajmniej ja). Ale czasem są takie prawdy, które bardzo chcielibyśmy aby nie stały się w rzeczywistości tymi prawdziwymi. Czasem wypowiedziane przez kogoś słowa, mogą zmienić bieg naszego dotychczasowego życia, mogą go w jednej chwili przewrócić niczym domek z kart. Wydaje nam się, że przeszłość powoli odchodzi w niepamięć, aż tu nagle jeden moment przypomina o niej ze zdwojoną mocą. Co zrobić w takim momencie? Jak żyć, kiedy ciąży na nas widmo czegoś przerażającego?

Hanna Dikta stworzyła powieść wielowątkową, spotykamy się tutaj z miłością, przyjaźnią, a także ze śmiercią. Chyba każda z tych rzeczy jest nam bliska. Na początku powieści, życie bohaterów toczy się spokojnym rytmem, ale od momentu spotkania Małgorzaty i Krzysztofa zaczyna pojawiać się napięcie wzrastające z każdą kolejną przewróconą kartą powieści. Od tego momentu pojawia się "być, albo nie być". Życie bohaterki przewraca się do góry nogami, pojawia się strach, wieczna obawa o niepewne jutro. To niezwykle życiowa książka, w sam raz idealna dla kobiet.

Kiedy w naszym życiu pojawia się chaos, my sami często nie możemy znaleźć sobie miejsca, szukamy siebie samych, walczymy ze strachem, ale jednocześnie szukamy odwagi i siły do jego pokonania. Czasem nie dajemy się przekonać, by coś ponowić, gdyż utwierdzamy się w tej jednej myśli, nie dopuszczając innych.
Są sprawy, o których nie jesteśmy w stanie nawet myśleć, a co dopiero spowiadać się z nich innym ludziom.
Autora ma lekkie pióro i przyjemny styl. Bohaterowie są nietuzinkowi, każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Jednych lubimy bardziej, innych mniej. Wspólnie z nimi toczymy podróż, zwaną ich życiem. Napotykamy się na lepsze i gorsze chwile, ale tak to wygląda i w rzeczywistym życiu. Czasem podejmujemy pochopne decyzje, nie zdając sobie sprawy z ich konsekwencji.

To nie może być prawda to niezwykła historia kobiety, która w swoim życiu troszkę się pogubiła. Jej decyzje podjęte w przeszłości, nagle dają o sobie znać ze zdwojoną siłą. Przed bohaterką trudne chwile i tylko od niej samej zależy jak potoczy się jej dalsze życie. Zachęcam do przeczytania.

Ocena: 4/6
©Czytaninka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć