Eksperyment
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.83 / 5.00
liczba ocen: 2091
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
26.59 zł
Opis:

Wstrząsająca opowieść o cienkiej granicy między medycznym eksperymentem a zbrodnią.

„Człowiek nie jest z pewnością gorszy jako zwierzę doświadczalne, tylko dlatego że umie mówić”.

Paul Bucy, amerykański neurochirurg

Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała w zbrodni. Przejmująca książka Luke’a Dittricha podejmuje aktualny temat granic, których nauka nie powinna przekraczać, ale nieustannie robi to w imię postępu.

Henry każdego dnia zaczynał życie od nowa. Miał tylko dwadzieścia siedem lat, kiedy odebrano mu pamięć. Poddano go eksperymentalnej terapii, mającej wyleczyć epilepsję. Lekarze wycięli mu część mózgu, w wyniku czego utracił możliwość zapamiętywania i tym samym tożsamość. Przez następne kilkadziesiąt lat był tylko bezwolnym przedmiotem badań. Nawet po śmierci nie zaznał spokoju: sekcja jego mózgu była w 2006 roku transmitowana w sieci, gdzie obejrzało ją ponad 3 miliony widzów. Henry przeszedł do historii jedynie jako „Pacjent H.M.”, nie jako człowiek, a to jemu zawdzięczamy podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Książka Luke’a Dittricha opowiada jego historię i przywraca mu człowieczeństwo.

Bestseller „New York Timesa” uznany za jedną z najlepszych książek roku przez m.in. „The Washington Post”, „New York Post”, „Wired”, NPR, „The Economist”, „New York” i „Kirkus Reviews”.

Książka została wyróżniona PEN/E.O. Wilson Literary Science Writing Award I Los Angeles Times Book Prize.

Recenzje blogerów
Nie sugerujcie się tym, co jest napisane na okładce, zapomnijcie o Sacksie i Kingu, nie liczcie na przeszywające i najmroczniejsze historie. Takie zdania budują oczekiwania wobec książki, a te z kolei bardzo łatwo zawieść. A Luke Dittrich stworzył wspaniałą opowieść, która zasługuje na to, by być samodzielną jednostką, nieporównywaną do nikogo. Chociaż nie – przed jednym porównaniem nie umiem uciec. Narracja jest tak bardzo thorwaldowa, że muszę o tym wspomnieć. Jurgen Thorwald był mistrzem w pisaniu książek o historii medycyny, które czyta się jak najlepsze powieści. Jego książki opierały się na faktach, konkretnych wydarzeniach z historii, ale pomiędzy tymi faktami były wplecione historie zwykłych ludzi, szczegóły i detale, pozornie nie związane z tematem, ale nadające całej książce tempo i głębię. Luke Dittirch zrobił to samo, a w jego wykonaniu jest to jeszcze ciekawsze, bo historia jest osobista.

Eksperyment to cztery równoległe opowieści, które są ściśle ze sobą związane i przenikają się wzajemnie cały czas. To przede wszystkim historie o trzech mężczyznach – Henrym Molaisonie, który przeszedł do historii jako pacjent H. M., jego lekarzu, który przeprowadził lobotomię, a który jednocześnie jest dziadkiem autora i o samym autorze, który próbuje odnaleźć prawdę o swojej rodzinie. Do opowieści o ludziach dochodzi czwarta – o historii medycyny, zwłaszcza neurochirurgii. Wszystkie te warstwy są doskonale skonstruowane, jest między nimi harmonia – czytelnik nie odczuwa ich jako osobnych relacji, tylko jak jedną opowieść z wieloma głównymi bohaterami. I tym rzeczywiście jest – myślę, że Luke Dittrich przez osobiste powiązania mógł spojrzeć na te wydarzenia z wyjątkowego i bardzo unikalnego punktu widzenia.

Historia nauki, zwłaszcza medycyny to prawdziwe pole minowe. Kiedy czytamy o rozwoju medycyny, jakiejkolwiek jej dziedziny, mamy wrażenie, że ciągle są tam ofiary i lekarze, którzy wykorzystywali okoliczności. Kiedy będziemy czytać Eksperyment po Thorwaldzie albo po innych książkach z takiej tematyki, nie będziemy aż tak zaskoczeni faktami. Nie jest to przecież żadną tajemnicą, że medycynę rozwijali albo szaleńcy albo geniusze – niezależnie od tego, kim byli i czy mieli rację, musieli sięgać tam, gdzie nikt inny nie miał odwagi. Historia medycyny jest brutalna, tragiczna, dramatyczna, często szokująca, niesprawiedliwa, okrutna. Ale czy rozwijałaby się, gdyby taka nie była? Gdzie przebiega granica tego, co wolno w imię nauki i wiedzy? Autor nie zadaje tego pytania bezpośrednio, ale jest ono obecne w całym tekście. Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

Ocena: 5+/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć