ebook Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI
4.11 / 5.00 (liczba ocen: 34050)

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.90
Audiobook - najniższa cena: 33.90
wciąż za drogo?
23.90 zł
35.99 złpremium: 23.99 zł Lub 23.99 zł
-30% 27.99 zł Lub 25.19 zł
33.99 zł Lub 30.59 zł
33.97 zł
33.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów! Dziennikarz magazynu "The New Yorker" i autor bestsellera "Zaginione miasto Z" na tropie jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii.

Członkowie indiańskiego plemienia Osagów z terenów Oklahomy należeli w latach 20. XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dzięki odkryciu na ich terytorium złóż ropy naftowej jeździli limuzynami, kupowali luksusowe rezydencje i wysyłali dzieci do szkół w Europie.
Nagle zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach, jeden po drugim. Kiedy zaczęły ginąć również osoby próbujące wyjaśnić zagadkę, a ofiar było już ponad dwadzieścia, śledztwo przejęło świeżo utworzone FBI, trafiając na jeden z najmroczniejszych spisków w historii Stanów Zjednoczonych.
David Grann przygląda się po latach tej szokującej sprawie, odkrywając nowe szczegóły. Jego doskonale udokumentowana książka jest arcydziełem literatury faktu, frapującym zapisem pełnego zwrotów śledztwa, które ujawniło wiele ponurych tajemnic. Czas krwawego księżyca to historia chciwości, rasizmu i zbrodni, którą czyta się z zapartym tchem.

Porywająca opowieść o tragicznym i zapomnianym rozdziale historii amerykańskiego Zachodu. David Grann jak zwykle dociera do samego sedna.
John Grisham

"Czas krwawego księżyca" to wspaniała książka – przykuwająca uwagę opowieść o chciwości, seryjnych morderstwach i niesprawiedliwości na tle rasowym, która ukazuje przerażający epizod amerykańskiej historii. David Grann jest znakomitym dziennikarzem, a "Czas krwawego księżyca" to prawdopodobnie jego najlepsza książka.

Jon Krakauer, autor książek Wszystko za Everest i Missouli. Gwałty w amerykańskim miasteczku
uniwersyteckim.

O e-booku Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI blogerzy napisali:

Mamy na rynku dostępną świetną książkę, która może nie tyle umili nam jesienno-zimowe wieczory, co przede wszystkim rozszerzy horyzont o niesamowitą historię ludzi, którzy – paradoksalnie – mieli za dużo, by móc żyć. Ja ze swojej strony bardzo polecam. Jeżeli non-fiction to tylko takie – wciągające, wstrząsające i emocjonujące. - Spadło mi z regała - Ania

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI od David Grann możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Jeżeli non-fiction to tylko takie – wciągające, wstrząsające i emocjonujące.

Cóż obchodzą mnie jacyś Indianie z Oklahomy? Co ciekawego może być w życiu bogatych Osagów, którzy żyją tysiące kilometrów ode mnie i w żaden sposób nie są związani z moją codziennością? Czy emocjonowanie się zabójstwami jest normalne?

Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba sięgnąć po Czas krwawego księżyca Davida Granna. Być może część z Was już obejrzała film, który zagościł na ekranach kin, jednak ja jestem zwolenniczką zasady: lepiej najpierw przeczytać książkę. A w tym wypadku to nie jest zwykły reportaż. To reportaż, który czyta się jak najlepszy kryminał. A momenty, w których przypominacie sobie, że nie macie do czynienia z książką fabularną, tylko z zapisem prawdziwego śledztwa, wzmagają zainteresowanie. Przyznam, że świadomość, iż to wszystko wydarzyło się naprawdę, za każdym razem wbijała mnie w fotel i niezmiennie zadziwiała (sama nie wiem, dlaczego aż tak).

Bogactwo. Kogo nie kusi? Kto mu się nie poddaje? Kto nie walczy na co dzień, żeby mieć więcej, żyć lepiej? Ile razy mówimy „temu się udało, nic nie zrobił, a tyle ma”. Nie inaczej było z Osagami. Osiedleni na (wydawałoby się) wymarłym terenie, zostali właścicielami ziem, pod którymi wręcz bulgotała ropa naftowa. Odkrycie tego faktu wywołało ogromne zainteresowanie władz, które nagle przypomniały sobie o Indianach i postanowiły zabawić się prawodawstwem tak, aby móc czerpać z tego odkrycia odpowiednie zyski. Nie inaczej było z ludźmi, którzy swoją chciwość przykrywali miłością czy sympatią, byleby uszczknąć coś dla siebie.

Tajemnicze morderstwa, powolne podtruwanie, przejmowanie majątków – to wszystko Grann pokazuje nam, dzieląc swoją książkę na trzy części: pierwszą poświęconą morderstwom, drugą skupioną na śledztwie i trzecią oddającą głos współczesności i potomkom Osagów. Wszystko to układa się we wspaniałą historię o chciwości, rasizmie i układach.

Czas krwawego księżyca to również historia powstawania FBI i reformy służb, jakiej dokonał Edgar Hoover. Jednak pomyli się ten, który uzna tę opowieść za laurkę. Wydaje się, że Grann trochę rozprawił się z szefem Biura Śledczego, pokazując jego cele i środki do ich zdobycia. A być może to tylko moje odczucie po tym, gdy na drugiej szali postawił Thomasa White’a, który poświęcił całe swoje życie na szukanie sprawiedliwości, nie krusząc swojej uczciwości ani na chwilę.

Oceny każdy może dokonać sam. Najważniejsze, że mamy na rynku dostępną świetną książkę, która może nie tyle umili nam jesienno-zimowe wieczory, co przede wszystkim rozszerzy horyzont o niesamowitą historię ludzi, którzy – paradoksalnie – mieli za dużo, by móc żyć. Ja ze swojej strony bardzo polecam.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Spadło mi z regała
Pewnie znajdzie się parę osób, które tak jak ja, każdą historie umieszczoną na południu lub zachodzie Stanów Zjednoczonych, z automatu uznaje za bardziej interesującą i ciekawszą. Jest coś magnetycznego w tych surowych, niełatwych do życia przestrzeniach. Ale tym co przede wszystkim przykuwa, jest ponura historia początków kształtowania się Stanów Zjednoczonych, nierozerwalnie związana z niewolniczym południem i dzikim zachodem. Dziś chciałbym wam przedstawić taką właśnie historię amerykańskiego zachodu, która nie ma zbyt wiele wspólnego, z opartym na klasykach kina czarno-białym (biali- dobrzy, Indianie-źli) wyobrażeniem większości z nas, ale jest do bólu prawdziwą opowieścią, której z pewnością większość Amerykanów wolałaby w ogóle nie znać.

Czas krwawego księżyca rozpoczyna się w roku 1921 w Oklahomie, od tajemniczego morderstwa jednej z Indianek z plemienia Osagów. Jak się szybko dowiadujemy, to i wiele innych późniejszych zgonów związanych jest z fortuną jaka wpadła w międzyczasie w ręce członków plemienia. Doszło do tego kilka lat wcześniej, w wyniku przesiedlenia Indian z rozległych prerii do małego, skalistego rezerwatu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że ten mało atrakcyjny skrawek ziemi, leży na ogromnych złożach ropy. Wystarczyło kilka lat, aby Indianie z plemienia Osagów mogli stać się najbogatszymi ludźmi w Stanach Zjednoczonych. Państwo poczyniło wiele regulacji aby maksymalnie ubezwłasnowolnić świeżo upieczonych milionerów, ale z oczywistych względów nie mogło Indian pozbawić ich majątku. Okoliczni mieszkańcy jednak nie próżnowali i w ten oto sposób powstał szereg nieuczciwych mechanizmów, wyciągających ile się da z kieszeni Osagów, aż do ich eksterminacji włącznie.

Reportaż wielokrotnie nagradzanego dziennikarza Davida Granna, jest zapisem długiego śledztwa, odkrywającego jedną z najbardziej makabrycznych zbrodni, jaką biały człowiek dokonał na Indianach. Jest ona tym bardziej przerażająca, że jak się później dowiadujemy, zamieszanych w nią było bardzo szerokie grono osób, również tych znajdujących się na wysokich szczeblach władzy. Od powodzenia dochodzenia zależało nie tylko życie Osagów, ale również kariera młodego szefa FBI - J. Edgara Hoovera. W związku z tym w trakcie lektury mamy również możliwość, poznania kulisów tworzenia się tego legendarnego biura.

Mimo tego, że od początku do końca mamy do czynienia tylko z faktami, co autor udowadnia niesamowicie rozbudowaną bibliografią i częstymi przypisami, reportaż ten czyta się bardzo dobrze, bez żadnych przestojów, jak dobry kryminał. Tak jak wcześniej wspominałem, śledztwo to przeciągało się w nieskończoność i miało to wpływ na ilość powstałych wątków, poszlak, czy liczby osób podejrzanych. Grann z jednej strony pieczołowicie informuje nas o tych wszystkich elementach dochodzenia, z drugiej strony robi to na tyle sprawnie i ciekawie, że ciężko jest się tym znudzić, a o pogubieniu się też raczej nie ma mowy.

Czas krwawego księżyca udowodnił, że do opisania mocnej historii wystarczy samo życie i ludzka chciwość w głównej roli. To w połączeniu z skrupulatnym i pieczołowitym śledztwem autora, gwarantującym wysoki poziom reportażu, jednoznacznie wpływa na fakt, że jest to pozycja godna polecenia. Tym bardziej, że dotyczy rasizmu - problemu ciągle nękającego ludzkość.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Księgozbiór
W internetową wyszukiwarkę wpisuję słowo Osagowie i na pierwszym miejscu otrzymuję hasło Osage (plemię). Wklikuje się. Kolejno czytam o pochodzeniu, charakterystyce, znanych Osagach i … tyle. Nic o zabójstwach, na które bezpośrednio wskakuje tytuł książki? Dopiero na angielskojęzycznej stronie można zaleźć wzmiankę (sic!), że w latach dwudziestych XX wieku wielu członków plemienia Osagów zostało zamordowanych.

Literatura faktu, którą „wrzuciłam na tapet” dotyczy wspomnianego plemienia Osagów, których rezerwat wcielono do nowo powstałego stanu Oklahoma. „Malarz George Catlin mówił o nich jako najwyższych ludziach w Ameryce Północnej, misjonarz Isaac McCoy nazwał ich z kolei bardzo walecznymi i odważnymi, a pisarz Washington Irving najprzystojniejszymi.” Osagowie stali się również najbogatszymi Indianami Ameryki, gdyż na ziemiach przez nich zamieszkanych odkryto bardzo cenne złoża ropy naftowej, które stały się ich przekleństwem...

Dziennikarz „New Yorkera” David Grann w swojej monumentalnej książce będącą swoistym śledztwem, szuka, docieka, tropi. Stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób ginęli Osagowie, kto ich mordował i dlaczego? Wyciąga na światło dzienne wszystko to, co chciano zamieść pod dywan. Dociera do dokumentów FBI, czyta zeznania świadków, raporty z autopsji, przekopuje się przez setki materiałów. Wykonał nieprawdopodobną pracę. Na każdej stronie odnosi się wrażenie, że czytamy o czymś ważnym, prawdziwym i podanym w bardzo rzetelny sposób.

Ksiązka Granna daje nam również wgląd w początki działalności FBI, sposoby prowadzenia śledztw przez ówczesnych agentów oraz rozwiązywania kryminalnych zagadek. Reportaż, który byłby doskonałym kryminałem, jest niestety literaturą faktu i głęboką rysą na kartach historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Polecam!

Ocena: 5+/6
czytaj więcej
©Na czytniku
David Grann - amerykański dziennikarz - znalazł świetny temat, i równie świetnie go opracował! W swoim reportażu pochyla się nad sprawą morderstw mających miejsce wewnątrz wspólnoty indiańskiego plemienia Osagów sprzed niemal stu lat. By otrzymać ten przerażający i pasjonujący zarazem materiał, Grann latami analizował tysiące danych: zeznania naocznych świadków, dokumenty FBI, testamenty, raporty z autopsji, fotografie policyjne oraz wiele innych.

Osagowie, mimo że niezwykle bogaci, dzięki odkryciu roponośnych terenów w zamieszkiwanym przez nich rezerwacie, wcale nie mieli łatwego życia, i to z wielu powodów. Jednym z tematów dzieła Granna jest właśnie wyjaśnienie owego paradoksu: zamożności i jednoczesnego nieszczęścia, bo trzeba zaznaczyć, iż dla niektórych Osagów […] ropa była zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Nie może też dziwić fakt, iż „coraz większej liczbie białych Amerykanów nie w smak było bogactwo Indian – wzburzenie podsycała prasa. Dziennikarze pisali artykuły – często mocno podkoloryzowane – o Osagach […]. Nietrudno przewidzieć, iż taka fortuna przyciągała typów spod ciemnej gwiazdy z całego kraju, zaś hrabstwo Osage było wówczas jednym z najmocniej pogrążonych w chaosie i anarchii terenów w USA.

„Pierwsze oznaki mroku” tej przerażającej i bestialskiej historii zaczęły się w momencie zaginięcia niejakiej Anny Brown w rezerwacie Osagów w północno-wschodniej Oklahomie w maju 1921 r. Kobieta pochodziła z Gray Horse, czyli z jednej ze starszych osad na terenie rezerwatu, miała 34 lata. Jej poszukiwania w miarę szybko przynoszą rezultat, choć z pewnością nie taki, jakiego wszyscy by oczekiwali. Niedługo potem ginie kolejny Indianin – Charles Whitehorn. Dziennikarz właśnie ten punkt obiera za początek swego reportażu.

Próby wyjaśnienia dwóch morderstw przeciągają się, frustrując najbliższych ofiar, co doprowadza w końcu do zatrudnienia prywatnych detektywów. Fałszywe tropy, zacieranie śladów, rozsiewane plotki co do możliwego przebiegu wydarzeń, podsłuchy zakładane podejrzanym oraz wyznaczane nagrody, m.in. przez rodziny i państwo – tak wyglądał początkowy (i niezwykle nieudolny) etap śledztwa. Przybywało ofiar niewyjaśnionych wydarzeń - ofiarami padali już nie tylko Indianie z plemienia Osagów, ale też biali Amerykanie, interweniujący w sprawie mieszkańców rezerwatu - które zaczęto nazywać „terrorem w hrabstwie Osage”. Prasa, w tym ta o zasięgu krajowym, prześcigała się w tytułach nagłówków; pisano o „klątwie” wiszącej nad Osagami.

Z jednej strony przeważała teoria, że zabójca pochodził spoza rezerwatu, ale i tak o wiele bardziej wytrącała z równowagi teoria głosząca, że zabójca jest wilkiem w owczej skórze i żyje pośród mieszkańców hrabstwa. Choć nieudolność ówczesnych służb była ewidentna, istnieją dla nich przesłanki usprawiedliwiające. Sprawa toczyła się w chwili, gdy dopiero co pojawiła się daktyloskopia, która potem zrewolucjonizuje świat kryminalistyki. Dotąd odbywały się choćby siermiężnie – niczym z klasycznego horroru – autopsje. David Grann zwraca też uwagę na inną, kluczową rzecz: w owych czasach granica między stróżami prawa i bandytami była płynna, zaś stróże prawa nie mieli pojęcia o badaniach kryminalistycznych.

Drugi etap sprawy morderstw Osagów ma miejsce, gdy pełniący obowiązki dyrektora biura śledczego, J. Edgar Hoover (wielki zwolennik naukowych metod śledczych), wysyła do hrabstwa Osage swojego doświadczonego agenta, Toma White’a (który w publikacji staje się jednym z wiodących graczy tej kryminalnej sceny) - by wreszcie uporał się ze śledztwem. White, wcześniejszy detektyw kolejowy oraz Texas Ranger, zostaje szefem oddziału w Oklahoma City i kompletuje zespół odpowiednich ludzi do zbadania tej nurtującej wszystkich zagadki.

Czas krwawego księżyca… to jednocześnie reportaż o boomie naftowym na tych roponośnych ziemiach oraz o „przemianie surowych prerii w raj każdego handlowca”. Grann przytacza choćby odbywające się cykliczne aukcje działek, o które wręcz bili się naftowi potentaci – w grę wchodziły miliony dolarów. Oprócz tego, to reportaż o dyskryminacji.

Dyskryminacja polegała na tym, że wielu Osagów nie mogło trwonić pieniędzy na przyjemności z powodu narzuconych przez władze opiekunów finansowych w postaci białych Amerykanów, którzy wraz z agentami federalnymi podchodzili często do Osagów z jawną pogardą i uprzedzeniem - czyniąc z Indian osoby częściowo ubezwłasnowolnione, „pół-obywateli”. Fakt przyznawania Osagom opiekunów i administratorów ich majątków prowadził do moralnego zepsucia, stanowiąc doskonałą sposobność do manipulacji, łapówek, oszustw, a wręcz jawnego okradania Indian. Ich straty szły w miliony dolarów.

Mieszkańcy roponośnych terenów ciągle mieli pod górkę z rządem USA - pomijając kwestię zgonów na terenie rezerwatu - władze federalne koniecznie chciały Indian Osagów przemienić w prawdziwych obywateli i porządnych farmerów zarazem, co zmierzało do prób dysponowania owymi cennymi gospodarczo terenami.

David Grann, lubujący się w szczególe, używa niezwykle obrazowego języka, ponadto zgrabnie implementuje do swego reportażu autentyczne cytaty i opisy. Podoba mi się sposób, w jaki pisze: rzeczowo, ale bez zbędnej sztywności; skrupulatnie, ale bez poczucia nadliczbowych słów. Całość czyta się niezwykle płynnie. Autor pozwala nam przenieść się do analizowanych czasów, jest niewidzialny, pozwala kompletnie o sobie zapomnieć, ujawniając się jedynie wtedy, gdy wymaga tego śledztwo (dopiero pod koniec sam zajmuje się niedokończonymi zagadkami z okresu mordowania Osagów, a także przytacza swoje spotkania i rozmowy z potomkami bohaterów tamtych okrutnych wydarzeń). A przy tym nie ocenia i nie komentuje.

Grann w Czasie krwawego księżyca… ukazuje wielką tragedię ludzką, w tym mnóstwo pomniejszych tragedii rodzinnych (poczynając od rodziny Anny); to reportaż o chciwych i cynicznych wilkach w owczej skórze, bo ci, którzy mieli nieść dobro, dawać ostoję, przynosili śmierć i zagładę. Dziennikarz uwypukla, jak możliwość znaczącego wzbogacenia się i polepszenia swego statusu materialnego budzi w ludziach demony. Osagowie w latach dwudziestych ubiegłego wieku z powodu swojego niebotycznego bogactwa byli dla białych Amerykanów, pomijając już samo lekceważenie i dyskryminację ze względu na pochodzenie i kolor skóry, dosłownie chodzącymi workami z pieniędzmi. Sprawa, którą bada dziennikarz jest bardziej atrakcyjna niż niejedna powieść kryminalna: mnóstwo tajemnic, zwrotów akcji, hipotez i plotek. Osagowie, niemal wiek temu, mnóstwo wycierpieli. Cierpią też ich potomkowie, często żyjąc w niewiedzy, kto był zabójcą ich przodków, bez żadnego zadośćuczynienia za okropności, które spotkały ich rody.

David Grann nie tylko obiektywnie i rzetelnie odświeża szokujące śledztwa sprzed niemal stu lat; dziennikarz prowadzi także własne dochodzenie, rzucając nowe światło na kwestię Osagów. Z pewnością mowa o „wielopiętrowej intrydze”, w której roiło się od podwójnych, a nawet potrójnych agentów. Czy morderstwa Osagów były rezultatem spisku kierowanego przez tylko jednego człowieka? Naprawdę warto się przekonać! Ta świetnie udokumentowana (50 stron przypisów, źródeł, bibliografii etc.) publikacja non-fiction - swoiste studium zła - to nie tylko gratka dla miłośnika reportażu. Może po nią śmiało sięgnąć zarówno fan kryminałów, intryg, spisków, jak i człowiek zainteresowany historią USA oraz lubujący się w literaturze północnoamerykańskiej.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Dobra Komplementarne
Niemal każdy kraj boryka się od czasu do czasu ze swoją przeszłością, z wydarzeniami, których żadną miarą nie sposób zaliczyć do chwalebnych kart historii. W Polsce stworzyliśmy do tego specjalną instytucję, która prowadzi działania badawcze, edukacyjne, ale i śledcze. W USA na ogół pozostawia się to indywidualnej inicjatywie – najczęściej pisarzy, reportażystów, dziennikarzy. Ma to taką zaletę, że tematy trudne, czasem bolesne, przedstawiane są w sposób, który pozwala na dotarcie z nimi do szerszego odbiorcy, nie tracąc przy tym żadnego z istotnym punktów widzenia na sprawy. Tak właśnie jest z książką Davida Granna. Po latach różnorakich ekspiacji dotyczących traktowania społeczności afroamerykańskiej, przyszedł czas na coraz liczniejsze publikacje zgłębiające kwestię traktowania rdzennych mieszkańców Ameryki. Czas krwawego księżyca skupia się na licznych przypadkach tajemniczych zgonów członków plemienia Osagów w pierwszej połowie XX wieku. Osagowie należeli w latach dwudziestych XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dzięki odkryciu na ich terytorium złóż ropy naftowej jeździli limuzynami, kupowali luksusowe rezydencje i wysyłali dzieci do szkół w Europie. Nagle zaczęli ginąć, a ten sam los spotkał również osoby próbujące wyjaśnić zagadkę. Kiedy liczba ofiar przekroczyła dwudziestkę, śledztwo przejęła nowo utworzona agencja rządowa: Federalne Biuro Śledcze (FBI), już pod kierownictwem J. Edgara Hoovera. Efektem dochodzenia było odkrycie zorganizowanego spisku, obejmującego również bankierów, lekarzy, sędziów i członków lokalnego establishmentu. Prawda o tym, co się wydarzyło do dziś szokuje.

David Grann pisarz i reportażysta, znakomicie przedstawia wydarzenia sprzed stu lat. Przy okazji pokazując narodziny i kształtowanie się FBI. Podzielona na trzy części opowieść pokazuje najpierw wydarzenia związane z zabójstwami Indian i pierwsze działania śledcze, które de facto, często zmierzały do zacierania śladów. Druga część książki to śledztwo FBI, opisane na tle kształtowania się tej Agencji. Wreszcie ostatnia część to podróż Autora do miejsca, w którym toczy się opowiadana przez niego historia i odkrycie po latach, że w historii tej do dziś jeszcze widnieją białe plamy, niewyjaśnione kwestie, inne przypadki. Świetna w warstwie dramaturgicznej i faktograficznej. Jak wspomniałem wcześniej, mimo trudnej i wstrząsającej tematyki – po lekturze trudno powstrzymać się przed mocnymi określeniami tego epizodu historii – niesamowicie atrakcyjna i wciągająca.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć