Perskie narzeczone
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.24 / 5.00
liczba ocen: 131
najlepsza cena! w ciągu miesiąca
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-33% 19.90 zł
23.02 zł
29.90 złpremium: 17.94 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
25.05 zł
25.06 zł
25.07 zł
25.65 zł
26.91 zł
27.00 zł
27.81 zł
28.41 zł
29.90 zł
Opis:

Debiut literacki autorki słynnego „Żywopłotu”, który zachwycił samego Amosa Oza. Magiczna historia dwóch dziewcząt – Flory i Nazi Ratorian, która rozgrywa się w fikcyjnej perskiej wiosce na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Wyrafinowana, napisana z pasją, pełna elegancji współczesna arabska legenda. „...książka magiczna, która łączy ludzi, miejsca, wydarzenia, a także przeszłość i teraźniejszość, fantazję i rzeczywistość” – „L’Hebdo”

Akcja powieści „Perskie narzeczone” rozgrywa się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w fikcyjnej perskiej wiosce Omridżan, zamieszkanej przez perskich Żydów. To magiczna historia dwóch młodych dziewcząt – Flory i Nazi Ratorian.
Piętnastoletnia ciężarna Flora desperacko wyczekuje powrotu męża, handlarza tkanin, ojca swego nienarodzonego dziecka. Nazi współczuje porzuconej kuzynce i ją pociesza. Chociaż jest zaledwie jedenastoletnią dziewczynką, marzy o własnym zamążpójściu. Akcja powieści obejmuje tylko dwa dni, lecz rozwija się w różnych kierunkach, opisując historie wielu mieszkańców Zaułka Migdałowców.
Przedstawiony przez Rabinyan barwny obraz wioski jest ucztą dla zmysłów – odtwarza zapachy i smaki, kolory, dźwięki i strukturę codziennego życia w zaułku. Autorka po mistrzowsku miesza fantazję z rzeczywistością. Pokazuje szokujące nieraz dramaty i okrucieństwo bohaterów, jednocześnie tkając współczesną arabską legendę, w której wąż oferuje klejnoty w zamian za mleko, a śmierć zostaje udaremniona przez uspokojenie demonów wsi. Napisana z pasją, pełna elegancji powieść „Perskie narzeczone” opowiada o codziennych zmaganiach sefardyjskich Żydów w Persji, nie tracąc przy tym niezwykłej magii i cudowności, które są nieodłączną częścią ich życia.

„To książka magiczna, która łączy ludzi, miejsca, wydarzenia, a także przeszłość i teraźniejszość, fantazję i rzeczywistość, legendy i marzenia. To przedziwne połączenie, zespolone ludzką krwią i śliną, przesycone wonią klopsików i arbuza, budzi nieodparte skojarzenia z duchem opowieści Gabriela Garcíi Márqueza – duchem wszechwładnym, który nie pozwala oderwać się od lektury” – „L’Hebdo”

„Bujna, liryczna i niepokojąca proza. Cudowny, dygresyjny styl i bogaty język przekazują opowieść o uczuciach buzujących podczas pewnej nocnej uczty weselnej” – „New York Times Book Review”

„To życie, ci ludzie, którzy wydają nam się tacy dziwni, wołają do nas ze stron tej książki, z rzeczywistości dużo bardziej intensywnej niż nasza. Pięknie napisana powieść, idealnie skonstruowana i, powiedziałabym, rozpaczliwie smutna, gdyby nie strumienie radości” – Fay Weldon

„Komiczni, żałośni i bystrzy bohaterowie wysypują się z tej małej książki jak klauni w objazdowym cyrku” – „The New Yorker”

„Moc tej prozy jest ogromna: Rabinyan zachowuje gorączkową atmosferę powieści aż do samego końca… W «Perskich narzeczonych» sen i jawa łączą się w jedno. Jakbyśmy nagle znaleźli się w dziwnych światach z obrazów Chagalla” – „Literary Review”

„Dorit Rabinyan kreuje świat jednocześnie okrutny i zmysłowy, wypełniony zapachami, przyprawami i kolorami. Przywołuje trudną sytuację perskich kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Łączy legendy i rzeczywistość, sny i fantazje, przeszłość i teraźniejszość, a to wszystko splata w poetycką opowieść, którą czyta się jak «Baśnie z tysiąca i jednej nocy»” – „Courrier Genève

Recenzje blogerów
Okładka Perskich narzeczonych mnie urzekła. Tajemnicza, z uchylonymi drzwiami do nieznanego świata. Weszłam pełna nadziei na piękna przygodę.

Ta książka to wachlarz niebagatelnych i przedziwnych wrażeń. Z jednej strony Autorka bez skrępowania mówi o codziennych, ludzkich czynnościach, związanych z naszą naturą i seksualnością. Czuć zapach moczu, krwi, jak również aromatycznych potraw i przypraw. Z drugiej strony odwołuje się do legend, miesza magię z rzeczywistością, sprawia, że jawa przenika się ze snem, a teraźniejszość z przeszłością.

To książka o kobietach, a raczej, patrząc z perspektywy naszej kultury, dziewczynach, mieszkających w perskiej wiosce, które jedyne o czym marzą w życiu, to małżeństwo. Co prawda piętnastoletnia, ciężarna Flora ma męża, ale mający własny sposób i pogląd na życie, podążył swoją drogą, nie oglądając się na żonę. Jedenastoletnia malutka i drobniutka Nazi jest jej pocieszycielką i orędowniczką. Zrobi niemal wszystko, żeby wyjść za mąż i założyć rodzinę.
Z kart historii wyziera smutny, wręcz tragiczny obraz życia sefardyjskich Żydów w Persji, kobiet, których przeznaczeniem jest rodzenie dzieci i to najlepiej płci męskiej. Bycie piękną, pachnącą, gładką to przymioty, które determinują ich egzystencję.

Książka jest wymagająca, niełatwa, nie czyta się jej szybko, a wręcz przeciwnie, pomału, dozując sobie wrażenia, próbując zrozumieć, poukładać i przetrawić opowiedzianą historię. Niewiele ponad dwieście stron, a czytane były przeze mnie kilka dni. Lekturze towarzyszyło uczucie, że to nie moja bajka, a jednak ciągnęło mnie do niej. To było naprawdę ciekawe doświadczenie, ale nie mogę napisać, że powieść wzbudziła mój zachwyt. Może nie do końca Autorka przemówiła do mnie swoim oryginalnym językiem literackim?

Książkę szczególnie polecam lubiącym historie, w których dominuje realizm magiczny, są niejednoznaczne, nietuzinkowe, nieoczywiste.

Ocena: 4+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć