Algorytmy. Kiedy mniej myśleć
4.15 / 5.00 (liczba ocen: 7144)

Algorytmy. Kiedy mniej myśleć

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Warto zerknąć
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Czy zawsze porządek jest lepszy od bałaganu? Jak optymalnie szukać miejsca parkingowego? Fascynujące spojrzenie na to, jakie wnioski z algorytmów komputerowych mogą zostać zastosowane w naszym codziennym życiu, by ułatwić podejmowanie decyzji i wpłynąć na pracę umysłu.

Co informatyka może wiedzieć o naszym prywatnym życiu? Skąd pomysł, by procedury programistyczne stosować do problemów ludzkich, nie tylko komputerowych?
Okazuje się, że tematy te pojawiają się już nawet na poziomie rozpatrywanych zadań: problem sekretarki, problem komiwojażera, dylemat więźnia, problem wielorękiego bandyty, w końcu relaksacja problemu… Informatyka nie jest aż tak abstrakcyjna i oderwana od świata, jak czasem się wydaje.

• Jak długo poznawać kolejne oferty przed wynajęciem mieszkania?
• Jaki jest idealny moment na ślub?
• Kiedy najbardziej racjonalnym posunięciem jest… zdanie się na los?
• Co giganci programowania mówią o sposobach sortowania skarpetek?

Wyłuskane tu informatyczne porady często twórczo wzbogacają wskazania psychologii, a jednocześnie mają tę rzadką zaletę, że ich optymalność jest… matematycznie dowiedziona.

Algorytmy. Kiedy mniej myśleć od Brian Christian, Tom Griffiths możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Algorytmy – brzmi mądrze (wielu to odpycha) i kojarzy się z tą ciemną mocą, która ucina zasięgi w mediach. Budzą też skojarzenie z matematyką, udręką wielu, dlatego to pojęcie nie cieszy się szczególną sympatią wśród zwykłych zjadaczy chleba, brzmi chłodno i obco. Ale w rzeczywistości są to po prostu ciągi pewnych działań prowadzące do rozwiązania (lub wykazania nierozwiązalności) postawionych problemów. I nie, nie muszą być to zagwozdki z kosmosu, bo algorytmy pomogą rozwiązać ci trudności związane z codziennością. Sami z wielu algorytmów korzystamy nieświadomie. Wystarczy spojrzeć na swoje biurko zawalone papierami. Wygląda jak nieokiełznany chaos, ale w rzeczywistości jest to bardzo wydajny sposób sortowania. Dziwne? Nieintuicyjne.

Algorytmy. Kiedy mniej myśleć można traktować dwojako: trochę jak kolejny poradnik mówiący nam, jak mamy żyć, żeby z tej marnej egzystencji wyciągnąć wszystko najlepsze i jako fascynującą książkę, której celem jest pokazanie czytelnikowi, ile korzyści może czerpać ze znajomości algorytmów oraz z ich wykorzystania na co dzień. Ta praca różni się od poradnika z listy bestsellerów brakiem motywacyjnego, nacechowanego emocjonalnie stylu, bo nie zależy jej na tym, żeby przekupić odbiorcę miłymi słowami. Po prostu proponuje mu korzystne rozwiązania i jeśli czytelnik zechce z nich skorzystać, najzwyczajniej to zrobi. Autorzy wierzą w jego inteligencję. W tej pozycji nie spotka się też rad bez pokrycia, bo wszystkie biorą się z algorytmów, które czarno na białym wykazują wydajność wskazań. Czytelnik raz po raz zaskakiwany jest tym, jak wiele z naszym życiem mają wspólnego procedury programistyczne.

Algorytmy nie tylko podpowiadają najlepsze decyzje, ale także udowadniają, że nasza intuicja nie zawsze idzie w parze z wydajnością. Autorzy przytaczają liczne sytuacje, kiedy racjonalne – z naszego punktu widzenia – zachowania wcale nie są dobre. Dlatego z lekturą Algorytmów... wiążą się ciągłe zainteresowanie i zaskoczenie. Czytelnik zaczyna coraz więcej myśleć, zauważać analogie między pracą komputera a życiem i sprawia mu to niesamowitą przyjemność. Zadowolenie z lektury jest tym większe, że zawiera liczne przykłady zastosowań algorytmów na innych polach niż informatyka (na przykład segregowanie książek w największych bibliotekach świata wiąże się właśnie z wykorzystaniem algorytmów), anegdoty i jest pisana prostym językiem. Tom Griffiths i Brian Christian są informatykami z wieloletnim stażem, dlatego potrafią podejść do odbiorcy nieorientującego się w temacie w taki sposób, żeby mógł wszystko zrozumieć. Bez niepotrzebnych komplikacji.

Przyznaję, że z początku obawiałem się tej książki. Czy na pewno ją zrozumiem? Czy algorytmy mają sensowne zastosowanie poza informatyką? Autorom udało rozwiać się moje wątpliwości i jednocześnie wzbudzić zainteresowanie tą tematyką. Zastosowanie algorytmów w codziennym życiu może zwiększyć wydajność naszych działań. Bynajmniej nie polega to na ciągłym majstrowaniu przy kalkulatorze i skomplikowanych obliczeniach. Jest to o wiele łatwiejsze, niż podpowiada nam intuicja. Chociaż pierwsze strony Algorytmów... wcale nie prezentują się interesująco, przebrnijcie przez nie, bo później zaczyna się robić naprawdę ciekawie. Mnie książka przypadła do gustu, pomimo że matematyka i informatyka nie leżą w kręgu moich zainteresowań. Jestem przekonany, że spodoba się także tobie!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Poppapraniec
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Po semestrze algorytmów miłe odświeżenie, ale i duże rozszerzenie mojej wiedzy.
    To książka niekoniecznie dla zainteresowanych IT, to książka naprawdę lifestylowa, życiowa.
    Napisana przez ludzi interdyscyplinarnych - informatyka i filozofa-lingwisty czy psychologa i statystyka.
    Przez algorytmikę poznajemy tu pracę umysłu, rady dot. działania z ograniczeniami. A porady zawarte w książce są poparte dowodami ;)