Krótka historia o długiej miłości

średnia ocena: 3.60 / 5.00
liczba ocen: 25
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
29.99 zł
Opis:

Na początku rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a. Kawałkiem metalu lub knykciem stukali w dzielącą ich ścianę. Pewnej nocy ona opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy. Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. W jednym tak Ju pisał do Małej: „Cóż za radość szalona – otrzymałem dwa listy od Ciebie. Dwa nowe strumienie otuchy…”. Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie.

Mała i Ju to pseudonimy Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia. Tam właśnie się w sobie zakochali.

To historia o miłości, w którą trudno uwierzyć.

Recenzje blogerów
Cóż za radość szalona – otrzymałem dwa listy od Ciebie.

Dwa nowe strumienie otuchy…

Krótka historia o długiej miłości Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze to niezbity dowód na to, że najwspanialsze i najbardziej niesamowite historie pisze samo życie. Muszę przyznać, że mi samej wciąż trudno uwierzyć w to, że ta miłość wydarzyła się naprawdę.

Prezentowana książka opowiada historię niesamowitej miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Ona była łączniczką, on żołnierzem Polski Podziemnej. Za swoją działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali osądzeni i skazani na wiele lat stalinowskiego więzienia. Wylądowali w sąsiednich celach. Początkowo rozmawiali ze sobą za pomocą alfabetu Morse’a, używając do tego knykci i kawałków metalu. Mała chciała w ten sposób zdobyć jakieś informacje o świecie zewnętrznym. Szybko jednak odnalazła za ścianą swoją wielką miłość. Bowiem Mała i Ju mimo dzielących ich ścian i krat zakochali się w sobie. Gdy ich rozdzielono na dobre, pisali do siebie listy. Bezpośrednio, lub poprzez ojca Ju. Pierwszy raz zobaczyli się – bez krat i innych odgrodzeń – dopiero na swoim ślubie.

Miłość. Najtrudniejsze do opisania uczucie. Czasem przychodzi nie wiadomo kiedy, ani skąd. Czasem łączy na chwilę, czasem na całe życie. Tak też było i w tym przypadku. Ponieważ Mała i Ju, mimo przeciwności losu, byli ze sobą do końca życia. Ich najpiękniejsze lata, odebrało im więzienie, straszliwe warunki, okropne czasy. Dzięki tej miłości, nie były to jednak dla nich lata do końca stracone. Dzięki tej miłości przetrwali tortury stalinowskiego terroru.

Krótka historia o długiej miłości to trudna, miejscami trochę drastyczna i depresyjna książka. Przede wszystkim jednak jest to piękna, wzruszająca, mądra, dająca nieopisaną nadzieję historia, którą wymyśliło życie.

Angelika Kuźniak i Ewelina Korpacz-Oboładze w swojej publikacji oddały decydujący głos państwu Śmiechowskim i ich niesamowitej historii. Dzięki temu autorkom udało się uchwycić i opisać wszystkie trudne i najpiękniejsze emocje, które targały tą niesamowitą parą. Przyznam, że i mi udzielał się ich lęk, niepewność, strach, beznadzieja, przeplatana wielką, niezachwianą miłością, pewnością, wiarą i nadzieją.

Publikacja, sama w sobie jest niewielka, szybko się ją czyta. Za to będzie się o niej pamiętać długo. A na pewno ja będę ją długo wspominała. W końcu to opowieść o miłości, która zrodziła się w sposób wyjątkowy i przetrwała mimo przeciwności losu. Miłość Małej i Ju bowiem nie tylko przetrwała, ale również zwyciężyła stalinowskie więzienie, dając świadectwo swojej siły.
Zastanawiam się jedynie czy słusznym było zamieszczanie w tak niewielkiej publikacji wszystkich tych listów, które przesyłali między sobą Mała i Ju. Oczywiście rozumiem ich wagę i wartość jaką stanowią szczególnie dla ich autorów. Jednak przy 192 stronach zawierających również fotografie, kalendarium te listy zdają się zlewać w jeden, ten sam.


Tak czy inaczej gorąco polecam Wam tę niewielką, ale o bogatej treści książkę o miłości w mrocznych czasach, której nic nie jest w stanie pokonać. Nawet stalinowskie więzienie. Nawet to, że para się nie widziała, przez wiele lat. To niezwykle poruszająca, romantyczna i niesamowita historia warta poznania.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć