ebook Ocalałe
3.49 / 5.00 (liczba ocen: 1087)

Ocalałe

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Kim jestem?

Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów. Żyję z dnia na dzień, skupiając się na przyjemnych chwilach.

Kim byłam?

Celem. Ofiarą. Nazwali mnie Ocalałą, bo przeżyłam masakrę. Tamte wydarzenia kładą się cieniem na moim życiu, mimo że od dziesięciu lat robię wszystko, aby wymazać je z pamięci.

Co się ze mną stanie?

Boję się. Historie z przeszłości powracają, gdy przypominam sobie, że nie jestem jedyną Ocalałą. Takich jak ja było kilka, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia. Lisa już nie żyje, a Sam nagle zjawia się u mnie…

Przeszłość właśnie mnie dogoniła i muszę stanąć z nią twarzą w twarz. Czy tym razem też ocaleję?

 

OCALAŁE CIĘ POTRZEBUJĄ.

Musisz wziąć książkę do ręki i usiąść. Musisz zacząć czytać i przewracać kartki coraz szybciej i szybciej.

 

„Fenomenalny thriller. Najlepszy, jaki przeczytasz w tym roku”. - Stephen King

Ocalałe są twarde – jak wszyscy, którzy przeżyli coś strasznego. Nowe niebezpieczeństwo jest jednak bliżej, niż myślisz. Może braknąć ci tchu. Możesz na chwilę odłożyć książkę, zerknąć za siebie. Ale musisz czytać dalej.

To najlepsza książka tego roku. - LISA GARDNER

Ocalałe od Riley Sager możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Szczegóły. Tak łatwo o nie, kiedy ciebie nie dotyczą.
Niedawno miałam okazję przeczytać (podobno) najlepszy thriller w tym roku. Czy to prawda?

Quincy wiedzie spokojnie życie u boku swojego ukochanego i robi to co kocha- dzieli się swoimi cukierniczymi dokonaniami z całym światem. Jej spokój psuje moment, gdy dowiaduje się o śmierci jednej z Ocalałych. Ze względu na ich wspólną przeszłość (która jest swoją drogą tragiczna), strata jest dla Quincy jeszcze bardziej bolesna. Aż w końcu pojawia się ostatnia z Ocalałych...

Zaczynając czytanie, myślałam, że książka ta kompletnie mnie e zaskoczy i po pewnym czasie zacznie mnie zwyczajnie nudzić.

Postać Quincy jest postacią dosyć specyficzną, coś jak "50 twarzy Quincy". Bohaterka ta z wierzchu sprawia wrażenie idealnej pani domu, ale w środku kryje się prawdziwie mroczna i zdolna do wszystkiego wojowniczka.

Zresztą wszystkie ocalałe kobiety to prawdziwe wojowniczki, skoro udało im się przeżyć atak szaleńca.

Wszystko co tu się dzieje jest co najmniej przerażające. Nie myślałam, że to wszystko aż tak mną wstrząśnie. A jednak za sprawą umiejętności literackich Riley Sager się to udało.
Miałam pewne podejrzenia co do kilku bohaterów, ale tajemnica, którą czytelnik odkrywa na końcu, to prawdziwe szaleństwo. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że ta osoba może być zdolna do czegoś takiego. Oczywiście, jak już doszłam do końca książki, przez kolejne kilka minut siedziałam z otwartą buzią próbowałam jeszcze raz to wszystko sobie ułożyć.
Teraz mija kilkanaście godzin od kiedy skończyłam czyta i dalej pozostaję pod ogromnym wrażeniem. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych thrillerów jakie w życiu czytałam.

Polecam gorąco i macie moje słowo, że nie pożałujecie. Jest to taka książka, którą się czyta i czyta, nie mogąc się od niej oderwać.

Ocena: 6/6
©Inthefuturelondon
Czas studiów wspominam całkiem nieźle. Wszystko, co związane między innymi z wykuwaniem filozoficznych koncepcji usunęłam z pamięci, by móc cieszyć się dobrymi wspomnieniami. Pamiętam, że uwielbiałam weekendowe wypady ze znajomymi, czułam się jak ryba w wodzie w sytuacjach, które skrótowo można określić: „akcja – reakcja”. Teraz, gdy „spontaniczne” wyjazdy nigdy nie są spontaniczne, tęsknię do czasów, w których z dnia na dzień można było zdecydować o noclegu w schronisku, namiocie czy tanim pensjonacie. Za stara już jestem, w głowie mi się trochę poprzewracało. Teraz idealny wyjazdowy pakiet zawiera spa, opiekunkę do dzieci i bardzo ostrożnie dobrane towarzystwo. Niemniej z rozrzewnieniem charakterystycznym dla upływu czasu wspominam momenty, kiedy to wszystko nie było takie istotne. Przyznaję, że gdyby mój syn przyszedł do mnie (kiedyś w przyszłości) i oznajmił, że chce jechać ze znajomymi w jakiś dzikie miejsce w środku lasu, usłyszałby ode mnie stanowcze „nie”, ale w głębi duszy zazdrościłabym mu samej możliwości takiego „spontanu” (mój zakaz miałby zapewne gdzieś). Drewniana chata gdzieś w środku lasu to już w ogóle odlot.

Quincy Carpenter korzysta z rodzicielskiego przyzwolenia na tego typu przygody i wraz ze swoimi znajomymi postanawia spędzić w takim miejscu weekend, hucznie obchodząc urodziny jednej z koleżanek. Nikt nie spodziewa się jednak, że już niebawem o wycieczce do Pine Cottage będą rozpisywać się dziennikarze, a Quincy stanie się bohaterką artykułów prasowych. Taką historią raczy nas Riley Sager w swojej (bardzo znamiennie zatytułowanej) powieści Ocalałe.

Podczas wspomnianej imprezy urodzinowej dochodzi do masakry, z której nie przeżywa nikt poza samą Carpenter. Wskutek przeżytej traumy dziewczynę dopada swoista amnezja – nie jest w stanie dokładnie odtworzyć zdarzeń, które miały miejsce w leśnej chacie. Co się stało? Kto jest odpowiedzialny za morderstwo grupy przyjaciół? Czy ta sprawa została rozwiązana w momencie, gdy zabójca został zastrzelony? Na te pytania próbujemy znaleźć odpowiedź, poznając życie ocalałej dziewczyny po dziesięciu latach od masakrycznych wydarzeń.

Quincy wiedzie całkiem przyzwoity żywot u boku oddanego chłopaka, prowadząc poczytnego bloga kulinarnego. Świetnie sprawdza się, piekąc, dekorując i fotografując swoje słodkie wypieki. Jest jedną z trzech „ocalałych” – kobiet, które doświadczyły podobnej tragedii. Gdy jedna z nich popełnia samobójstwo, życie naszej bohaterki staje do góry nogami. Dramat sprzed lat powraca.

Przyznaję się bez bicia – Ocalałe to była kolejna książka, do której podchodziłam z dystansem. Nawet Stephen King, który z wielkim entuzjazmem zachęca do jej przeczytania, nie przekonał mnie wystarczająco. Tymczasem okazało się, że ta historia pochłonęła mnie całkowicie. Im więcej odkrywała w swojej pamięci Quincy, tym szybciej przewracałam kolejne strony, tym większe zainteresowanie wzbudzała, tym częściej oblewały mnie zimne poty. Przyznam, że zdarzyło się również siarczyste przekleństwo, bo ta dziewczyna naprawdę potrafiła być irytująca, ale ja stawiam to po stronie zalet – lubię, gdy bohaterowie wzbudzają moje emocje. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że podczas lektury nie można narzekać na przedłużające się opisy, powolną akcję, galimatias i brak konkretnego planu, jak przeprowadzić całą tę historię od a do z. Zdecydowanie Sager doskonale wiedział, co chce opowiedzieć i w jaki sposób to zrobić, by czytelnicy nie chcieli odłożyć książki do zbioru lektur niedokończonych. Przynajmniej ja nie wyobrażam sobie, bym mogła po przeczytaniu kilkudziesięciu stron zrezygnować z poznania rozwiązania zagadki Pine Cottage oraz niejakiej Samanthy Boyd.

Abstrahując od samej akcji, należy wspomnieć o pewnym przesłaniu, które – może z premedytacją, a może nie – niesie ta książka. Ocalałe to historia kobiety, którą sponiewierała przeżyta trauma. To opowieść o tym, jak radzić sobie z brutalną rzeczywistością, zachowując w tym siebie i nie dając się zwariować. Główna bohaterka, wypierając wspomnienia, spróbowała odnaleźć swoje miejsce w świecie, żyć jak każdy inny człowiek. Jednak jej przykład udowadnia, że nie jesteśmy w stanie oszukiwać sami siebie całe życie, a przeszłość – jeśli solidnie się z nim nią nie rozliczymy – dopadnie nas w najmniej spodziewanym momencie.

Z tym przesłaniem Was zostawię i zachęcę do lektury Ocalałych. To naprawdę bardzo dobry thriller psychologiczny – nieoczywisty, zaskakujący, momentami szokujący. Kompletny.

Ocena: 5/6
©Spadło mi z regała
Bohaterka powieści na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną, zadowoloną z życia młodą kobietą. Ma przytulne mieszkanie, jej chłopak jest adwokatem, który pnie się po szczeblach kariery, a ona sama prowadzi coraz bardziej popularny blog kulinarny. Jednak należy do bardzo nielicznej grupy kobiet. W przeszłości przeżyła horror. Jest niedoszłą ofiarą seryjnego zabójcy. Oprócz niej są jeszcze dwie takie kobiety. To właśnie ocalałe. Jedna z nich usunęła się w cień i od lat nikt nie wie nic o jej losie. Druga, a w zasadzie pierwsza z nich, wzorowana jest na prawdziwej historii opisanej w książce i serialu Mindhunter.

Narracja prowadzona jest na przemian w czasie obecnym i z nieco innej perspektywy w czasie zbrodni. Bohaterka powieści – Quincy – dowiaduje się, że pierwsza z ocalałych, Lisa Milner popełniła samobójstwo. Próbuje zrozumieć, co się stało i co przeżywała Lisa. Pomaga jej w tym policjant, który ocalił jej wówczas życie. A ponadto nagle pojawia się Samantha, trzecia z kobiet, która również ma za sobą podobne przeżycia.

SZTUKA PRZETRWANIA

Sam ma wytatuowane na przedramieniu słowo „przetrwałam”. Jest wyjątkową i jednocześnie tajemniczą osobą. Powoli obie młode kobiety dochodzą do prawdy, w tym celu Quincy musi sobie przypomnieć to, co wyparła z pamięci. A na dodatek liczba tajemnic wciąż rośnie. Kto wokół Quincy jest kim? Jakie ma intencje? Kim jest sama Quincy? Czytelnik z każdą kolejną stroną poznaje kolejne tajemnice, ale nie przybliża się do rozwiązania zagadki. Powieść wciąż trzyma w napięciu.

Powieść na pewno zaspokoi oczekiwania miłośników thrillerów, szczególnie tych, którzy lubią atmosferę horroru. Nie wszystkie rozwiązania, które poznajemy na końcu są dostatecznie umotywowane, więc może pojawić się nutka rozczarowania. Ale niewielka.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Ocalałe czekały na mojej półce dosyć długo, zanim w końcu po nie sięgnęłam. Na przekór kolokwiom, zaliczeniom i masie rzeczy do nauki, przeniosłam się w mroczny świat Ocalałych. Teraz i Was zapraszam na krótką relację z mojej wyprawy w mroczną przeszłość.

KIM JESTEŚMY?
Ocalałe. Lisa, Quincy i Samantha. Trzy kobiety, które łączy jeden wspólny mianownik – przetrwały. Każda z nich, jako jedyna przeżyła inną masakrę. I każda z nich próbowała poradzić sobie z nią w inny sposób. Quincy za wszelką cenę stara się prowadzić życie jak najbardziej zbliżone do normalności. Jej wymuszony spokój przerywa śmierć Lisy i nieoczekiwanie pojawienie się Samanthy na progu. Do dziewczyny stopniowo powracają usilnie powstrzymywane wspomnienia, które dawno temu wyparła z pamięci. Przeszłość goni ją długimi krokami. Pytanie tylko, czy i tym razem ocaleje?

Słyszałam różne opinie na temat Ocalałych – od tych pozytywnych i zachęcających, po zdecydowanie przeciętne. Nie spodziewałam się po tej książce nic więcej, niż lekkiej i szybkiej lektury, która może mnie zainteresować. Stało się jednak inaczej. Sam wstęp był po prostu niezły, ale zupełnie nie zwiastował tego, co wydarzy się później. Jednak już od początku autor mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelnika – czytanie niektórych fragmentów powieści powoduje wręcz fizyczny ból.

Człowiek myśli, że takie rzeczy zdarzają się tylko w kinie. Nigdy w prawdziwym życiu. A przynajmniej nie na taką skalę. I nie jemu.

Główna bohaterka to kobieta, która przeżyła masakrę. Nie ma jednak wspomnień z tamtego wydarzenia, próbuje się od niego odciąć i wieść najnormalniejsze życie (jak się domyślacie – udając, że wszystko jest w najlepszym porządku). Pewnego dnia pojawia się jednak Samantha, która burzy misterny porządek. Quincy to specyficzny rodzaj postaci. Chwilami może się wydawać naiwna i głupia, niepewna i niezdecydowana. Sama gubi się w swoich domysłach, nie ma pojęcia, kim jest, ani co wydarzyło się przed laty. Nie budzi zaufania czytelnika, jak większość innych postaci, a raczej irytuje. Trzeba przyznać, że pisarz stworzył intrygujących bohaterów – na pozór wydają się być zwykli i przeciętni, ale z czasem zauważamy, że wcale ich nie znamy. Nie wiemy, po czyjej stronie powinniśmy stanąć, kto jest tutaj dobry, a kto zły. W końcu każdy coś ukrywa, każdy gra i udaje, ale w zupełnie różnym celu.

Jestem pod naprawdę dużym wrażeniem gry, jaką Riley Sager prowadzi z czytelnikiem. Miesza tropy, plącze wątki po mistrzowsku nie pozwalając ani na chwilę odpoczynku. Nie sposób przewidzieć zakończenia powieści, które mnie dosłownie wbiło w fotel.

Ocalałe to godny pozazdroszczenia debiut. Wiele osób porównuje go do Lokatorki, która jednak moim zdaniem okazała się odrobinę lepszym thrillerem, i która mocniej przypadła mi do gustu. Niemniej jednak powieść Riley Sager mogę polecić nawet miłośnikom gatunku.

Ocena: 5/6
©Caroline Livre
Quincy przyspieszyła kroku. Zakrwawione ramiona same wyciągały się do przodu, jakby to mogło przybliżyć ją do nieznajomego. Ruch sprawił, że bark dziewczyny przeszył ostry ból. Nie wypełnił luk w jej pamięci, lecz wraz z nim spłynęło zrozumienie. Myśl tak potworna, że musiała być prawdziwa. Tylko ona ocalała. Pozostali zginęli.

Ocalałe to trzy kobiety Lisa, Sam i Quincy. Każda z nich przeżyły jakąś masakrę. Każda nosi brzemię tragedii, ale stara się ułożyć swoje życie na nowo. Lisa pomaga potrzebującym i poturbowanym przez los, Samantha zapada się pod ziemię i nikt nie wie co się z nią dzieje.

Gdy poznajemy Quincy mija dziesięć lat od masakry w Pine Cottage. Wydaje się, że poradziła sobie nie tylko z piętnem „Ocalałej”, ale również z traumatycznymi przeżyciami. Ma narzeczonego, prowadzi bloga. Od czasu do czasu spotyka się z Coopem policjantem, który uratował ją z Pine Cottage. Jednak wiadomość o śmierci Lisy wzbudza u Quincy strach i niedowierzanie. Jak tak silna kobieta mogła zrobić coś takiego? Zastanawia ją czemu targnęła się na własne życie. Pewnego dnia na progu jej mieszkania zastaje Sam, która wyszła z ukrycia po tragicznych wiadomościach dotyczących Lisy. Quincy jest ufna, jednak jej narzeczony ma mieszane uczucia w stosunku do nowej znajomej. Samantha w dziwny sposób manipuluje Quincy, która daje się w ciągnąć w intrygi i sprawdziany. Jakie są zamiary Sam i czy Quincy jest bezpieczna?

Ocalałe to doskonały thriller, który wciąga od pierwszych stron i nie sposób odłożyć go na półkę. Jest mi niezmiernie miło, że Wydawnictwo Otwarte dało mi szanse przeczytać go przed premierą. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że ta pozycja będzie długo nr 1 na mojej liście bestselerów 2018 roku. Nie dziwi mnie również fakt, że przełożenie premiery tej książki z sierpnia na luty wzbudziło takie zaskoczenie i rozczarowanie czytelników, gdyż opinie dostępne w sieci skutecznie podsycają zainteresowanie.

Riley Sager w swojej książce bardzo umiejętnie buduje napięcie. Byłam przekonana, że udało mi się rozwikłać zagadkę i sądziłam, że autorce nie uda się mnie zaskoczyć. Jednak byłam w błędzie. To co robi z czytelnikiem jest po prostu niewiarygodne. Ta mieszanka uczuć jest wręcz powalająca i nie do opisania słowami. Tym, tak naprawdę powinien cechować się dobry thriller. Co do samej postaci głównej bohaterki, to jest to postać, która może budzić skrajne emocje u czytelnika od irytacji, przez zrozumienie, po współczucie. To również sprawia, że staje się ona bardziej ludzka i prawdziwa. Nikt z nas nie jest wiecznie rozważny i pragmatyczny znacznie częściej kierujemy się uczuciami.

Nie wiem czy powinnam dodawać coś więcej. Dla mnie ewidentny nr 1. Nie wyobrażam sobie również, że należycie do tych osób, które nie przeczytały tej książki.

Ocena: 6/6
©Księgozbiór
Ocalałe są thrillerem niecodziennym, dla czytelników o mocnych nerwach i pewnej dozie cierpliwości do przepychanek silnych kobiet, które skrajnie różnie radzą sobie z 'normalnością' po traumatycznych przeżyciach, zafundowanych im przez los i niepohamowanych psychopatów. Riley Sager stara się zgłębić psychikę niedoszłych ofiar, igrając z (nie)pewnością czytelnika. Historia robi wrażenie, jednak nie każdy ją zniesie.

W swoim nowojorskim mieszkaniu Quincy propaguje terapeutyczne właściwości pieczenia, prowadząc popularnego bloga i żyjąc w związku, który daje jej poczucie stabilizacji. Czasem chwieje się ono za sprawą regularnych spotkań z Coopem - policjantem, który przed laty uratował ją spod noża zbiegłego pacjenta szpitala psychiatrycznego. Jej przyjaciołom się nie udało, Quincy przeżyła masakrę w Pine Cottage, po czym wyparła wszystkie wspomnienia z tej fatalnej nocy. Gazety szybko okrzyknęły ją kolejną, trzecią Ocalałą. Pierwsza, Lisa, pomaga wszystkim; druga, Sam, zapadła się pod ziemię. Ale główna bohaterka jest inna, normalna. Tak przynajmniej twierdzi... Dopóki Lisa nie popełnia samobójstwa, a Sam staje z nią twarzą w twarz, wystawiając ją na różne chore próby i burząc skrzętnie ułożoną codzienność.

Ocalałe są inne, bo traktują o potwornych wydarzeniach, co do których ma się świadomość, że dzieją się gdzieś na świecie, ale nigdy nas nie dotyczą. W tym thrillerze pełno jest krwi, napadów szału, zachowań aspołecznych i niemoralnych. Skoro pierwszy rozdział to ostatnie chwile w Pine Cottage, czytelnik wie, że stało się coś strasznego, i - co gorsza - stanie się jeszcze raz, w retrospekcjach. Napięcie rośnie i odrywa od męczących fragmentów niedoszłych, szarpiących się zaciekle ofiar. To nie tematyka, którą mam ochotę zgłębiać. Autorka pisze jednak tak przystępnie, że jak ktoś usiądzie do lektury wieczorem, nie odłoży aż skończy. A dla ostatnich trzydziestu stron warto zarwać noc. Polecam silnym i niewzruszonym odkrywcom ludzkich psychik.

Ocena: 4/6
©paratexterka
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Uwielbiam wiarygodność w książkach w takim wydaniu:

  Autorka w Ocalałych od samego początku stara się w wielu słowach przedstawić czytelnikowi, że życie bohaterki doświadczonej ogromnymi traumatycznymi przeżyciami, wróciło do normy i praktycznie ustabilizowało się. Będąca pod opieką kandydata na męża i policjanta, który ocalił ją z masakry, wiedzie pełne nowych doświadczeń życie kulinarnej blogerki. Jest bastionem rozsądku i spokoju, do czasu, kiedy pojawia się w jej życiu kolejne niepokojące zdarzenie. Wtedy się zaczyna:

  - Ojej, widzę basen pełen krwiożerczych piranii. Jak ja się boję bardzo piranii, chyba do nich wskoczę. Po czym obcina sobie trzy palce u rąk i wskakuje do tego basenu. Kiedy piranie zaczynają podgryzać jej pięty i odcięte trzy palce, przychodzą przemyślenia:

  - Ojej, co się ze mną dzieje, byłam taka zrównoważona, gdzie się podział mój rozsądek?

  Jednak po chwili bohaterka znowu myśli:

  - kurczę pieczone, mój rozsądek został rozwiany i ulotnił się. Ależ głupio postępuję, ale nic nie mogę z tym zrobić… Tak musi być, takie jest moje przeznaczenie…

  Prawda, że to ciekawe? Po takim wstępie odechciewa się właściwie czytać. No ale masz babo (właściwie chłopie) placek, czytaj, bo przecież chciałeś przeczytać pasjonujący thriller. No to czytam, tylko przez całą książkę nie potrafię odnaleźć niestety niczego, co by mnie w nim pasjonowało i choćby na chwilę zjeżyło moje króciutkie włosy. Kolejny raz wpadam w sidła nudnego, tandetnego thrillera, który wywołuj u mnie co najwyżej odruch ziewania. Ależ mnie nudzą takie książki, zatem znowu mam na jakiś czas problem rozwiązany z pasjonującymi thrillerami. Będę jej omijał szerokim łukiem.

  Ocena: 3/6

Warto zerknąć