ebook Nieznana terrorystka
3.14 / 5.00 (liczba ocen: 1240)

Nieznana terrorystka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.03
wciąż za drogo?
30.60 złpremium: 19.74 zł Lub 19.74 zł
-29% 23.03 zł 20% rabatu
25.66 zł Lub 23.09 zł
32.90 zł Lub 29.61 zł
25.64 zł
26.75 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Fake news, bomby, seks, polityka, małe prawdy poskładane w wielkie kłamstwo. Świat po 11 września oczami laureata Nagrody Bookera.

To, co wczoraj było prawdą, dzisiaj już nią nie jest. Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a usiłujący za wszelką cenę ratować swoją karierę wypalony zawodowo dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki. Dziewczyna z trudem rozpoznaje siebie w zmanipulowanym telewizyjnym portrecie. Próbuje uciekać. Tymczasem w tle polowania na Doll rozgrywa się zupełnie inna mroczna historia…

Skupiając się na współczesności, a nie filozoficznym i kulturowym fundamencie kilkusetletniej historii Australii, „Nieznana terrorystka” daje jej rzetelny, a zarazem oślepiający obraz, przywołując postmodernistyczny i postapokaliptyczny świat globalnego terroryzmu i globalnego handlu, w którym przez granice krajów i przez oceany, z jednakowym cynizmem szmugluje się broń i ludzi, a pieniądze i władza przechodzą kolejno z rąk do rąk między światem prawa a światkiem kryminalnym, przy czym operacja ta całkowicie umyka uwadze mas żądających jedynie większej ilości bajtów i większej szerokości pasma w Internecie. - „The New York Times”

Standardowe wyobrażenie dobra i zła jest bardzo proste, jeśli nawet nie uproszczone: ci po naszej stronie są dobrzy, ci po drugiej – źli. Każdy, kto po 11 września nadal w nie wierzy, powinien przeczytać „Nieznaną terrorystkę” Richarda Flanagana. Trzeba go zmusić, by patrzył, nie pozwolić, żeby odwrócił wzrok. - „The Washington Post”

Przejmujący komentarz na temat społeczeństwa, które – jak sugeruje autor – równie chętnie żywi się paranoją jak poszukuje prawdy. - „Bookmarks Magazine”

Napawający grozą thriller. - „The Guardian”

Nieznana terrorystka od Richard Flanagan możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Świat nie jest dobry ani zły, to ludzie są słabi.
Myśl, że miłość to za mało, jest wyjątkowo bolesna. Dlatego w obliczu takiej prawdy człowiek od stuleci usiłował znaleźć jakieś dowody na to, że miłość stanowi największą siłę na ziemi.
Kto wie, do czego zdolny jest człowiek, jeśli pozbawić go możliwości kochania?
Terror, terroryzm, organizacje terrorystyczne, terroryści. Słowa klucze dzisiejszego świata, które niestety wywołują więcej zamętu niż pożytku. Dzisiaj o nieco innym spojrzeniu na całą kwestię dzięki Nieznanej terrorystce Richarda Flanagan.

ALE JAK TO JA?

Gina to tancerka erotyczna, która dzięki pracy usilnie próbuje zrealizować swoje marzenia o pięknej przyszłości. Jednak z dnia na dzień, po nocy spędzonej z nieznajomym zostaje uwikłana w serię zamachów terrorystycznych, z którą nie miała nic wspólnego. Policja dzwoni na alarm, społeczeństwo jest przerażone, a sprawę dodatkowo nakręca za wszelką cenę poszukujący rozgłosu spiker telewizyjny. Do czego może doprowadzić pomyłka w dzisiejszych czasach?

Nieznana terrorystka to pierwsza książka Richarda Flanagan, którą dosyć spontanicznie przeczytałam. Wcześniej słyszałam wiele dobrego o twórczości, ale dopiero teraz tak się złożyło, że ją poznałam. I już na samym początku przeżyłam duże zaskoczenie. Sama nie wiem dlaczego, ale tytuł idealnie wpasowywał się dla mnie w kryminalne kanony. A to wcale nie kryminał. To ciekawa opowieść o młodej i życiowo doświadczonej dziewczynie, która, jak chyba każdy z nas, szuka szczęścia. W jej przypadku może w trochę naiwny i skomplikowany sposób, ale pomińmy tę kwestię. Gina w głębi serca marzy o wykształceniu, zwykłej pracy, szacunku i rodzinie, a pieniądze zarobione jako tancerka erotyczna mają ją do tego przybliżyć. Wszystkie jej plany burzy tragiczna pomyłka, zgodnie z którą staje się największym zagrożeniem dla całej Australii. Zaczyna się nagonka, policyjne polowanie i wyciąganie na wierzch brudów z jej przeszłości.

Wszystko biegnie swoim normalnym trybem, nawet kiedy życie robi się najstraszniejsze, i ludzie o tym wiedzą, zawsze, lecz życie płynie dalej, a oni szukają usprawiedliwienia tego, że nic nie robią, tylko płyną razem z nim.

Myślę, że powieść idealnie ukazuje absurd sytuacji. W dzisiejszych czasach jesteśmy na tyle przerażeni wizją terroryzmu, że staje się on świetną pożywką dla mediów, idealnym usprawiedliwieniem działań rządu i policji. Tak, terroryzm można świetnie wykorzystać do manipulowania społeczeństwem, do zastraszania go i przekonywania do swoich racji. Nie trzeba być nawet bardzo kreatywnym, żeby się tym zająć. Bo tak naprawdę z każdego z nas można stworzyć przyszłego terrorystę. Wystarczy poświęcić chwilkę, żeby znaleźć odpowiednie motywy i przyczyny naszej nienawiści do ludzkości. A że nikt z nas święty nie jest, długo szukać nie trzeba.

Jak się domyślacie, książka zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie. Może i nie jest to majstersztyk godny dziesięciu gwiazdek, ale skłania do przemyśleń, a to cenię najbardziej. Dodatkowo powieść czyta się naprawdę dobrze, a krótkie rozdziały dodatkowo umilają lekturę. Znajdziemy w niej również ciekawe odwołania do religii, do Boga i miłości, która, jak pokazuje życie, wcale nie wystarcza…

Nieznana terrorystka to coś, co mogę spokojnie polecić osobom zainteresowanym podobną tematyką. Ja na pewno się nie zawiodłam, a jeśli już – całkiem pozytywnie zaskoczyłam.

Ocena: 5/6
©Caroline Livre
Richard Flanagan nie raz przekonał mnie już, że jego książki to literatura najwyższej próby. Żadna z jego powieści nie zostawiła mnie obojętną, a choć niektóre z nich wydały mi się ciut słabsze od innych, to pisarz wciąż trzyma poziom dla większości kolegów i koleżanek po piórze trudny do osiągnięcia. Nieznana terrorystka, najnowsza jego książka na polskim rynku to rzecz, która została napisana między Księgą ryb Williama Goulda a Pragnieniem. W przypadku tego autora warto ustawić sobie książki w chronologicznym rządku, bowiem moim zdaniem to najnowsze powieści pisarza są najlepsze. Co sądzę zatem o Nieznanej terrorystce, czwartej powieści w jego dorobku?

Gina Davies, znana jako Doll, jest tancerką erotyczną w jednym z klubów w Sydney. Wyróżniająca się jakby niedzisiejszą urodą, Doll o buzi jak laleczka i kobiecych kształtach jest dość popularna wśród bywalców tego miejsca. Jej zwyczajne, monotonne życie zmienia się, gdy spontanicznie spędza noc z przystojnym Tarikiem. Śniady chłopak wydaje jej się egzotyczny i pociągający, a choć początkowo miała to być jednorazowa przygoda, rano Doll stwierdza, że chętnie spędziłaby z młodzieńcem jeszcze trochę czasu. Jednak Tariq znika, a dziewczyna dowiaduje się, że policja uznała go za groźnego terrorystę, a ją, ponieważ był z nią ostatnio widziany – za jego wspólniczkę. W ten sposób politycy i media ruszają za kobietą w pogoń, a nie znając jej imienia i nazwiska, okrzykują Nieznaną Terrorystką.

W pogoni za sensacją przoduje Cody, podupadający gwiazda telewizji. To on pierwszy skojarzy twarz Nieznanej Terrorystki z dziewczyną, którą widział dzień wcześniej w klubie erotycznym. A ponieważ Doll w jego mniemaniu go znieważyła, odmawiając seksu za pieniądze, postanawia upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zemści się na tancerce erotycznej i uratuje swoją karierę telewizyjną. W tym wszystkim najmniej liczy się ona, Gina Davies, czyli Doll. Nikt nie docieka, czy rzeczywiście ma coś wspólnego z terroryzmem, jest bowiem świetnym materiałem na kozła ofiarnego. W czasach po 9/11, czyli ataku na World Trade Center, każde doniesienie o działaniach terrorystycznych jest traktowane śmiertelnie poważnie: i nic dziwnego, jednak Richard Flanagan pyta o to, co w przypadku, gdy potężna polityczno-medialna maszyna miażdży niewinnego człowieka?

Ludzie lubią strach. Wszyscy chcemy się bać, chcemy, żeby ktoś nam mówił, jak żyć, z kim się pieprzyć, dlaczego powinniśmy robić to albo myśleć tamto. To jest robota diabła. Dlatego jestem dla nich ważna, Wilder, bo jeśli możesz stworzyć terrorystę, to dajesz ludziom diabła. A media go potrzebują. To moja rola.

Richard Flanagan stworzył niewątpliwie powieść na bardzo ważny temat, i już samo to zasługuje na uznanie. Australijski pisarz pyta, gdzie kończy się dbałość o bezpieczeństwo narodu a zaczyna się inwigilacja prowadząca do niszczenia czyjegoś życia. Co jest usprawiedliwione, gdy mowa o życiu i zdrowiu społeczeństwa? Czy pojedyncze niewinne ofiary są ważne, gdy potencjalnie możemy uratować wiele osób? Każe nam też zastanowić się nad rolą współczesnych mediów i tego, czy zawsze powinniśmy im wierzyć. W dobie fake newsów atakujących nas w telewizji, gazetach i Internecie, gdy większość zdaje się wierzyć we wszystko, co tylko zobaczy, usłyszy i przeczyta, powiedzenie, że „kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą” brzmi tak złowieszczo jak nigdy dotąd.

Wszystko biegnie swoim normalnym trybem, nawet kiedy życie robi się najstraszniejsze, i ludzie o tym wiedzą, zawsze, lecz życie płynie dalej, a oni szukają usprawiedliwienia tego, że nic nie robią, tylko płyną razem z nim.

Bohaterowie Nieznanej terrorystki nie dają się lubić, ani ci niby dobrzy, ani źli. Wiadomo, że wyjątkowo antypatyczny jest bezwzględny dziennikarz Cody, ale i Wilder, przyjaciółka Doll, sypiąca frazesami z miną, jakby mówiła prawdy objawione, i sama Gina-Doll, bezrefleksyjna młoda kobieta, nie wzbudziły mojej sympatii. Doll, która dopiero w obliczu bezpodstawnych oskarżeń przyznaje gorzko, że sama na miejscu ludzi nie zachowałaby się inaczej, która mówi wprost, że byłaby pierwszą, która linczowałaby Nieznaną Terrorystkę i chciałaby ją ująć i ukarać, jest typowym człowiekiem obecnych czasów. Jednak w przypadku tej ostatniej Flanagan wykonuje kawał świetnej roboty: stopniowo przywraca anonimowej, płaskiej postaci, jaką jest tancerka Doll kontury i wypukłości, które składają się na życie Giny Davies. Pokazując przeszłość kobiety uwiarygadnia ją i pozwala nam zrozumieć jej zachowanie. Wciąż nie wywołało to mojej do niej sympatii, ale zrozumiałam dzięki temu co nią kierowało.

Polski wydawca podsuwa trop interpretacyjny, nawiązując do Procesu Franza Kafki, bowiem pierwsze zdanie opisu Nieznanej terrorystki brzmi tak: Ktoś musiał donieść na Ginę D., bo mimo że nic złego nie zrobiła, została pewnego ranka po prostu pokazana we wszystkich mediach jako najgroźniejsza terrorystka w kraju. Niewątpliwie między obiema historiami zachodzi pewna paralela, bowiem i jedna, i druga powieść pokazuje w jaki sposób system może wrobić w przestępstwo niewinnego człowieka. Ani Józef K., ani Gina D. nie mają możliwości dojść do prawdy: społeczeństwo już ich wyrzuciło poza swoje ramy, oceniło jako niebezpiecznych i niechcianych, nie dając szans, by się bronić i dowodzić swojej niewinności.

Niewątpliwie wewnętrzna walka Giny, sceny, w których ta ucieka, widząc siebie, a jednak przecież nie siebie, tylko wykreowaną przez media terrorystkę, na wielkich ekranach w galeriach handlowych, w których zawsze szukała azylu, są przejmujące i robią spore wrażenie. Z drugiej strony mam wrażenie, że sporo w tej powieści przegadania, że przynajmniej pierwsza połowa bywała nużąca i nie straciłaby na pewnej skrótowości. Zastanawiam się tylko, czy to materia opowieści wypadła Flanaganowi z rąk, czy też to celowy zabieg, mający pokazać pustotę i nużącą codzienność życia Giny – tak zewnętrznego, jak wewnętrznego. Jak by nie było, Nieznana terrorystka, choć niewątpliwie ważna i świetnie napisana, była dla mnie konstrukcyjnie ciut słabsza od Pragnienia czy rewelacyjnych Ścieżek Północy. Jak jednak pisałam we wstępie, trochę słabsza powieść Flanagana to wciąż bardzo dobry kawał literackiego mięsa, więc jeśli poszukujecie wartościowej literatury to Nieznana terrorystka będzie trafnym wyborem.

Ocena: 5-/6
©tanayah czyta
Czy zastanawialiście się jak to jest obudzić się pewnego dnia i być na czołówkach wszystkich gazetach oraz we wszystkich wiadomościach? Prawdopodobnie zależałoby to od newsa, w którym jesteście głównym bohaterem.

Gina Davies znana, jako Doll to tancerka erotyczna. Zarobione w ten sposób pieniądze odkłada na zakup własnego mieszkania oraz na markowe ciuchy. Pewnego dnia poznaje przystojnego mężczyznę. Spotkanie kończy się upojną nocą w jego mieszkaniu, po której to młody mężczyzna znika zostawiając kartkę z numerem telefonu.

W Sydney na stadionie policja znajduje bomby. Okazuje się, że za podłożenie ładunku mundurowi ścigają kochanka Giny. Gdy w telewizji pojawia się wzmianka o poszukiwaniu terrorystów dziewczyna widzi na ekranie telewizora swoją podobiznę wraz z młodym mężczyzną. Zdjęcie jest niewyraźne, lecz pewien wypalony dziennikarz rozpoznaje na nim Doll tancerkę z klubu erotycznego. Chcąc ratować swoją karierę robi o niej reportaż. Choć Giny pada ofiarą poszlakowego, do tego zmanipulowanego reportażu, to wie, że nikt nie uwierzy w jej niewinność.

Nietzsche napisał kiedyś, że nie jest człowiekiem, tylko dynamitem. Była to metafora marzyciela. Dzisiaj każdego dnia ktoś gdzieś staje się dynamitem. Tacy ludzie to jednak nie metafory. To żywe trupy, podobnie jak ci, którzy ich otaczają. Rzeczywistości nigdy nie tworzyli realiści, tylko marzyciele, tacy jak Jezus czy Nietzsche.

Książka Nieznana terrorystka to moje pierwsze spotkanie z twórczością Richarda Flanagana. Z całą pewnością jego styl odbiega od autorów, których podczytywałam dotychczas. W swojej książce doskonale analizuje losy niewinnie oskarżonej kobiety, której życie nie rozpieszczało. Pokazuje nam zaszczucie i strach jaki towarzyszy Ginie. Przedstawia nam również świat mediów i jego siłę. Manipulacje i rozgrywki jakich jesteśmy świadkami to nie wymyślona przez autora fabuła, to życie. Tak naprawdę Flanagan odkrywa przed nami mechanizm działania informacji, który towarzyszy nam każdego dnia. Sama historia nie jest skomplikowana, jednak dzięki barwnemu i plastycznemu językowi czyta się ją z zapartym tchem. Autor umiejętnie dozuje napięcie poprzez dokładne opisy tak by czytelnikowi nic nie umknęło. Strach przelany na karty książki jest namacalny. Bardzo łatwo jest nam odwzorować wszystkie uczucia, o których pisze autor, gdyż terroryzm i związane z nim uczucia są obecne w naszym życiu.

Nieznana terrorystka to tak naprawdę doskonała lecz niepokojąca analiza tego, co nas otacza.

Ocena: 4+/6

©Księgozbiór
Każdy, kto zna pisarstwo Flanagana, wie, że od tego autora zawsze dostajemy powieści na najwyższym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku Ostatniej terrorystki – oskarżona o terroryzm Gina Davies, mimo swojej niewinności, musi zmierzyć się z nienawiścią rodaków, i w jeden dzień zmieni całe swoje życie. Powieść porusza ważne i aktualne tematy, a do tego stanowi krytyczną i bolesną ocenę kondycji współczesnego świata i stosunków międzyludzkich. Wszyscy poszukujący ambitnych lektur, boleśnie aktualnych i skłaniających do refleksji, powinni zerknąć na tę pozycję.Ocena: 5/6
©Kto czyta, żyje podwójnie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć