ebook Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych
4.02 / 5.00 (liczba ocen: 2466) Ilość stron (szacowana): 376

Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 19.53
wciąż za drogo?
25.95 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
21.48 zł Lub 19.33 zł
27.90 zł Lub 25.11 zł
-28% 18.14 zł
19.53 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Przekład z języka angielskiego Agnieszka Pokojska

Zbiór blisko trzydziestu wywiadów z przedstawicielami najniższych warstw chińskiego społeczeństwa. Wśród rozmówców Liao Yiwu są m. in.: handlarz ludźmi, kierownik szaletu publicznego, mistrz feng shui, trędowaty, chłopski cesarz, lunatyk, śpiewak uliczny. Ich opowieści mówią nam równie wiele o życiu codziennym Chińczyków żyjących na samym dole drabiny społecznej, ile o kulturowym bogactwie, wielosetletniej tradycji i skomplikowanej historii najnowszej tego kraju. Oddając głos tym, jak to określił Philip Gourevitch, "zakneblowanym grupom społeczeństwa", tym nieuznawanym przez Partię renegatom i pariasom, Liao Yiwu kreśli pasjonujący i bardzo prawdziwy obraz Chin.

"Liao Yiwu daje głos Chińczykom, których normalnie nie zaprasza się do wywiadów, bo nie pasują do obrazu chińskiego sukcesu. Są wśród nich tytułowy prowadzący umarłych, jest hiena cmentarna, zawodowy żałobnik i wyznawczyni Falun Gong. To niezwykła galeria postaci. Ich opowieści to skarbnica wiedzy o chińskim doświadczeniu historycznym. Niesamowite, niekiedy zabawne, częściej straszne, a wysłuchane z wyjątkowym darem przez pisarza, którego pasją po wyjściu z więzienia, gdzie siedział cztery lata po 1989 roku, stało się dotarcie do prawdy o własnym kraju".
Maria Kruczkowska

"Liao Yiwu jest twórcą oryginalnym, ale można by się założyć, że pisarze tak różni jak Mark Twain i Jack London, Mikołaj Gogol i George Orwell, François Rabelais i Primo Levi natychmiast wyczuliby w nim bratnią duszę".
Ze wstępu Philipa Gourevitcha

Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych od Liao Yiwu możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
To są Chiny. Człowiek nie ma zbyt dużej kontroli za życia. Po śmierci nie ma też kontroli nad własnym nekrologiem.
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książka „Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych” to zbiór wywiadów, które przeprowadzone zostały z przedstawicielami nizin społecznych Chińskiej Republiki Ludowej. W ręce czytelnika trafiają opowieści o ogromnym ciężarze gatunkowym. Ukazują one przerażający ogrom ludzkiego nieszczęścia, poniżenia i bólu, zawarty w historiach zwykłych ludzi, którzy mieli nieszczęście znaleźć się na celowniku komunistycznej władzy. Z tego reportażu wyłania się żywy obraz współczesnych Chin z całym traumatycznym doświadczeniem XX wieku. Jest to książka zarazem smutna, okrutna i przerażająca, bo tyle w niej bólu, nienawiści przeciwko zwykłemu ludzkiemu pragnieniu, by normalnie żyć, wychowywać dzieci i mieć to, co dla nas często jest tak oczywiste. To także książka o człowieku, którego los wrzucił w sam środek ogromnego chaosu i zagubił go w bezkresie nonsensu i niezrozumienia. Dla wielu z nas życie takie wydaje się być nieprawdopodobnym, dlatego jest to lektura porażająca i i na wskroś smutna. Polecam ten reportaż.

Warto zerknąć