ebook Górnicy PL
3 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Górnicy PL
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.05
wciąż za drogo?
25.02 złpremium: 16.14 zł Lub 16.14 zł
21.05 zł Lub 18.95 zł
26.90 zł
26.90 zł Lub 24.21 zł
21.25 zł
22.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

Poznaj podziemny świat, który z równie wielką siłą przeraża i uzależnia. Spotkaj się z bohaterami głośnego serialu Discovery „Górnicy PL”. Oto historie siedmiu mężczyzn pracujących w kopalniach węgla, miedzi oraz soli.

„Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, że wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty.
Dzisiaj, kiedy lojalności, odwagi i zapału jest jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest w stanie wytrzymać człowiek, pracując w jednych z najbardziej wrogich warunków. Więcej: strzegąc bezpieczeństwa kolegów, bez wahania oddadzą za nich życie; są niczym kopalniana gwardia.
Przez lata funkcjonują w ramach sprawnego systemu, wykonując dzień w dzień te same rytuały. Ostatni papieros. Łaźnia, lampownia, pobranie aparatu ucieczkowego. Podział załogi. Pędząca winda. Pięćdziesiąt sekund świstu w uszach. I świadomość, że od pierwszego telefonu po wyjeździe na powierzchnię dzieli ich osiem godzin i ponad kilometr skał nad głową. Dalibyście radę?
Wierzę, że czytając tę książkę, zakochacie się w jej bohaterach podobnie jak ja. Wzruszycie się, zaśmiejecie w głos i czasami braknie wam tchu. Jak mnie, ekipie realizującej serial i Karolinie Macios, autorce książki.
Dziękuję wszystkim bohaterom serialu «Górnicy PL», że zgodzili się wpuścić mnie wraz z ekipą filmową do swojego podziemnego świata. Miejsca, które z jednej strony przeraża ciemnością i złowieszczymi dźwiękami, a z drugiej tak uzależnia, że tęsknisz do kolejnego zjazdu” – Agnieszka Bujas, producent i reżyser serialu „Górnicy PL”

„Na tę książkę składa się siedem różnych historii siedmiu osób. Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie znaczy jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na wiele kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, czy tego chcą czy nie. Opowieści z życia kopalni krążą wokół rodzinnych stołów, zwłaszcza tam, gdzie na dole pracują całe rodziny: ojciec, syn, bracia, szwagrowie. Tutaj ludzie żyją kopalnią, nawet jeśli szczerze nienawidzą tego miejsca. Praca na dole jest niewdzięczna, wysysa z człowieka wszystkie siły i nie pozwala na najmniejszą dekoncentrację, bo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią, a każdy zjazd – okazać się ostatnim. A jednak ci, którzy wciąż zjeżdżają, nie potrafią opowiadać o pracy na dole inaczej niż z fascynacją, zachwytem i pokorą. Zrozumiałam to dopiero, gdy sama z nimi zjechałam i zobaczyłam, w jakich warunkach spędzają połowę życia.
To nie jest przyjazne miejsce, pracujący tam ludzie są twardzi i zahartowani, bo nieustannie muszą się mierzyć z żywiołem i swoimi słabościami, a walka nie jest równa. Tu nie ma takiej samej dniówki, każdy dzień jest inny – mówią z błyskiem w oku.
To świat przerażający, surowy i bezlitosny, ale fascynujący” – Karolina Macios, autorka książki „Górnicy PL”

Górnicy PL od Karolina Macios możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O górnikach nie wiem nic, nigdy nie byłam w kopalni (no dobra, byłam w Wieliczce, ale jako dzieciak na wycieczce szkolnej, więc się nie liczy), nie mam żadnych górników w rodzinie, żadnych nie znam. Ale kiedy tylko wpadła mi w oczy ta książka, wiedziałam, że ją przeczytam. Książka powstała tak naprawdę dzięki telewizji (a to paradoks!). Kanał Discovery zrealizował odcinkowy dokument o górnikach, a Karolina Macios uzupełniła obraz słowem. Zjechała na dół, rozmawiała z górnikami, poznała ich rodziny. Jedynym minusem tej książki jest to, że jest taka krótka. Wzbudziła we mnie pragnienia takiego porządnego reportażu o górnictwie – ale nie jego aspekcie gospodarczym, tylko takim ludzkim, społecznym. Mamy w Polsce przecież bardzo bogatą górniczą tradycję, a temat jest absolutnie fascynujący. To paradoksalnie jest jednocześnie wielkim plusem tej książki, bo do tej pory górnictwo obchodziło mnie tyle, ile zeszłoroczny śnieg.

Książka Karoliny Macios jest wielką niespodzianką dla takich laików jak ja. Za to właśnie najbardziej cenię takie książki – za konkretną wiedzę i opowieść o świecie, którego kompletnie nie znam i do którego nie mam dostępu. Autorka rozmawia z siedmioma górnikami. Co szczególnie istotne, nie ograniczyła się tylko do górników pracujących w kopalniach węgla, są też górnicy z kopalni miedzi i soli. Dlaczego jest to tak ważne? Bo pozwala spojrzeć na tę pracę z tak bardzo różnych perspektyw. Powszechne i najczęstsze skojarzenie z kopalnią to węgiel. A praca w kopalni miedzi czy soli, choć również bardzo specyficzna, jest odmienna od tej w kopalni węgla. Dzięki takiemu zestawieniu podkreślona jest charakterystyka każdego z tych miejsc, widzimy podobieństwa i różnice, poznajemy trzy różne światy i zaczynamy rozumieć, jak różnorodne potrafi być górnictwo i same kopalnie.

Najważniejsi są w tej książce jednak ludzie. Możliwość ich poznania, zobaczenia jak żyją i jak pracują, co o swojej pracy myślą i dlaczego tak naprawdę ją wykonują, jest fantastyczna i naprawdę warto z niej skorzystać. Jeden z bohaterów książki mówi, że ciągle spotykają się ze stereotypem górnika jako raczej bezmyślnego robotnika machającego kilofem, za głupiego by znaleźć sobie lepszą pracę. Nie muszę chyba pisać, że takie myślenie jest absurdalne – to powinno być wiadome nawet przed przeczytaniem tej książki. Ale szczerze powiem, że nie spodziewałam się aż takiej miłości do tej pracy, pewnego rodzaju przeznaczenia i porozumienia między górnikiem a kopalnią. Aż chciałoby się napisać, że dla nich to nie tylko praca – to styl życia. I chyba rzeczywiście tak jest.

Podziwiam ich bardzo mocno. Warto poznać tę książkę – robi dużo dobrego wprowadzając górników do domów, które nigdy nic z górnictwem nie miały wspólnego. Wspaniali ludzie zasługują na to, by o nich mówić i czytać, a górnicy zdecydowanie do takiej grupy należą. Karolina Macios też wykonała kawał porządnej pracy – komentując tam, gdzie było to potrzebne, oraz usuwając się w cień i oddając miejsce swoim bohaterom. Więc czytajcie i oglądajcie!

Ocena 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć