Na skraju załamania
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.93 / 5.00
liczba ocen: 30113
cena polecana: 22.42
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 zł
-25% 22.42 zł
23.54 zł
25.42 zł
25.42 zł
Pozostałe księgarnie
20.93 zł
23.53 zł
23.92 zł
26.61 zł
26.91 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Jeśli nie możesz ufać nawet sobie, to komu możesz wierzyć? Deszczowa noc, głuche telefony i to okropne poczucie winy. Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie... Powieść autorki światowego bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”, który pokochali także polscy czytelnicy. Blisko 200 000 egzemplarzy sprzedanych tylko na naszym rynku! Prawie rok na liście bestsellerów empiku!

Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przypomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód, dlaczego zamówiła dziecięcy wózek, skoro nie jest w ciąży, i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią… Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarz zamordowanej kobiety.
Autorka „ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI”, bestsellera, który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym, a w Polsce gościł na listach bestsellerów przez ponad 30 tygodni, powraca z elektryzującym thrillerem psychologicznym!
Zaskakujące zwroty akcji i ciągłe napięcie przyprawiają o gęsią skórkę!

Recenzje blogerów
Czy wyrzuty sumienia mogą zabić? W ostateczności pewnie tak. Gdy osoba, która je odczuwa nie dostaje pomocy ani od bliskich, ani od specjalisty, może osunąć się na krawędź załamania, a potem wystarczy jeden krok… Myśli nieustannie kłębią się w głowie: a gdyby tak, a jeśli bym… Och, gdyby tylko dało się cofnąć czas! Jednak jest to niemożliwe, zło już się stało i teraz trzeba się zmierzyć z konsekwencjami decyzji, które się podjęło. Czy brak pomocy jest czasem krzywdą, wyrokiem śmierci? Czasem jest, o czym przekonała się boleśnie Cass, główna bohaterka thrillera psychologicznego B. A. Paris Na skraju załamania.

Czasami kieruje nami jakiś niewytłumaczalny impuls, coś jak palec Fortuny popychający nas bezlitośnie do pewnej linii, po przekroczeniu której nie będzie już powrotu do normalnego, spokojnego życia. Wydaje się, że tak właśnie było w przypadku Cass, która nie posłuchała męża i wróciła do domu drogą przez las, mimo szalejącej burzy i ulewy. Gdy tylko wjechała w skrót, zaczęła żałować swojej decyzji: z jednej strony będzie szybciej w domu, ale z drugiej… Droga przez las podczas szalejących żywiołów może być niebezpieczna. Kobieta nie może przyznać się do zmiany trasy Matthew, bo mąż będzie na nią zły. Kiedy więc widzi w środku lasu stojący na poboczu samochód z kobietą w środku, nie wysiada z auta, jak by to zrobiła każdego innego dnia, i nie pyta, czy nie potrzebuje ona pomocy. Stoi tylko chwilę niedaleko jej pojazdu i przygląda się postaci za szybą starając się dociec, czy coś jest nie tak. Wszystko jednak wydaje się w porządku, Cass więc odjeżdża, a nazajutrz…

Nazajutrz lokalne wiadomości dominuje jedno wydarzenie: śmierć Jane. To ona była kobietą, którą Cass mijała na leśnej drodze. Nikt jednak nie wie, że tam była i że była być może ostatnią osobą, która widziała ją żywą. Czy gdzieś obok był morderca? Czy i ona mogła zginąć? Strach i wyrzuty sumienie ją zżerają, w dodatku z nikim nie może się podzielić swymi obawami. Od tej pory kobieta nie może się pozbierać. Jest w rozsypce, odbiera głuche telefony, coraz częściej nie może sobie przypomnieć co mówił do niej mąż, co komu obiecała, nie umie wbić właściwego kodu do własnego alarmu i nie jest pewna czy widziała leżący na blacie nóż pokryty krwią. Jak szybko można popaść w obłęd, i czy to właśnie dotknęło Cass?

B. A. Paris szturmem wdarła się na polski rynek swoją debiutancką powieścią Za zamkniętymi drzwiami. Zewsząd chwalona, długo utrzymująca się na listach bestsellerów, narobiła sporo zamieszania w księgarniach i w prywatnych biblioteczkach. Nie miałam okazji czytać poprzedniej książki Paris, można by więc powiedzieć, że do lektury podchodziłam z czystą kartą, prawda? A jednak tak się nie stało. Zamieszanie wokół Za zamkniętymi drzwiami i mnogość pochwał sprawiły, że podeszłam do Na skraju załamania z dość dużymi oczekiwaniami, i to jej chyba zaszkodziło. To jest dobry thriller, naprawdę dobry, ale nie wspaniały, tak jak tego oczekiwałam. Autorka nieźle wykreowała obraz popadającej w obłęd Cass, a przynajmniej początkowo. Był taki moment, gdzieś za połową książki, gdy stwierdziłam, że tych nieszczęść, przypadków i objawów załamania jest już za dużo. Wszystko stało się „za bardzo”: za bardzo histeryczne, za bardzo mroczne, za bardzo zagmatwane. Przestałam wierzyć bezgranicznie w świat przedstawiony.

Rozwiązanie zagadki, choć stawiałam na inne, to jednak mnie nie zaskoczyło i nie wybiło się specjalnie w gąszczu innych zakończeń thrillerów, które już czytałam. Było poprawne, ale zabrakło mi jakiegoś „wow”, by zaliczyć Na skraju załamania do naprawdę dobrych powieści. Nie zmienia to faktu, że jest to przyzwoity thriller psychologiczny napisany prostym, przystępnym językiem, dzięki któremu powieść czyta się tak szybko i przyjemnie. Postaci głównych bohaterów są dość wiarygodne i dobrze nakreślone, a w fabule nie ma dziur. Koniec końców zaliczam pierwsze spotkanie z B. A. Paris do udanych, ale nie sądzę, by Na skraju załamania pozostało na długo w mojej pamięci.

Ocena: 4/6
©tanayah czyta
Czekałem na tę książkę z niecierpliwością, gdyż autorka zachwyciła mnie w Za zamkniętymi drzwiami.
Tym razem poznajemy Cass Anderson, kobietę wracającą do domu boczną drogą, lasem, miejscem rzadko uczęszczanym, w czasie, kiedy na zewnątrz rozpętała się burza. W trakcie podróży powrotnej spotyka samotną kobietę w samochodzie, w której rozpoznaje znajomą. Sama jednak nie zatrzymuje się ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i strach, związany z odludnym miejscem.

Kiedy kolejnego dnia otrzymuje wiadomość o morderstwie znajomej, uświadamia sobie, że jest ostatnią osobą, widzącą ją żywą. Sam z przerażeniem odkrywa, że dopada ją przypadłość matki, która odeszła w średnim wieku. Demencja starcza. Cass zapomina o wielu sprawach, do domu przychodzą kurierzy z paczkami, które jakoby zamawiała. Ze swojego stanu zwierza się najbliższej przyjaciółce, która wraz z mężem, stara się ją otoczyć troskliwą opieką. Pomyłki i dziwne przypadki zaczynają się mnożyć, do tego głuche telefony, potęgujące jej strach przed mordercą, który może znajdować się tuż, tuż.

Tym razem B. A. Paris mnie nie zaskoczyła. Zgadłem, kto się kryje za złym samopoczuciem Cass Anderson. To mi jednak nie zepsuło w żadnym stopniu radości z czytania. Autorka jest mistrzynią budowania napięcia. Do tego tłumacz oddał w pełni przekaz lektury. Do gustu przypadły mi szczególnie ostatnie rozdziały, w których ofiara rozumie co się dzieje. Ogólnie nowa książka autorki trzyma w napięciu i warto ją przeczytać.

Ocena: 6/6
©Pisany inaczej
Ile razy w swoim życiu mieliśmy ochotę komuś powiedzieć "Ja na twoim miejscu...." ? Jesteśmy przekonani o własnej szlachetności, pewni tego jak zachowamy się w danej sytuacji, jednak dopiero w momencie gdy dane zdarzenie ma miejsce, okazuje się, że postąpiliśmy zupełnie inaczej niż zakładaliśmy. Cass Anderson nigdy nie myślała, że mogłaby być osobą, która może zostawić człowieka potrzebującego pomocy na pastwę losu. Jednak gdy młoda nauczycielka w deszczową noc przejeżdża przez las i widzi na poboczu samochód, wiedziona złym przeczuciem, nie zatrzymuje się, nie oferuje pomocy, odjeżdża, zapominając o całym zdarzeniu.

Następnego dnia Cass dowiaduje się, że w nocy została zamordowana kobieta, ta, której samochód mijała poprzedniej nocy. Tej, której nie udzieliła pomocy i jak się później okazuje była jej dobrą znajomą. Cass nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią Jane. Była tam, mogła jej pomóc, być może mogła zapobiec jej śmierci i dziś kobieta wciąż by żyła.

Na skraju załamania B. A. Paris to trzymający w napięciu thriller psychologiczny o gnębiących wyrzutach sumienia i niemożności cofnięcia czasu. Cass Anderson, która właśnie rozpoczęła sześciotygodniowy urlop ma wystarczająco dużo czasu, by analizować to co wydarzyło się tamtej nocy. Gnębiące wyrzuty sumienia to nie wszystko, nauczycielka zaczyna odbierać głuche telefony. Czy to morderca, który wciąż przebywa na wolności, czy może popada w obłęd? Żyje w nieustannym stresie, a jej pamięć zaczyna płatać figle. Zapomina o spotkaniach, zobowiązaniach, zakupach, zapomina gdzie odłożyła rzeczy. Kiedy jej zdrowie psychiczne ulega zachwianiu Cass nie wie komu może ufać. Czy może ufać samej sobie?

B. A. Paris dzięki pierwszoosobowej narracji pozwala nam spojrzeć na rozgrywające się w powieści wydarzenia oczami kobiety wystraszonej i zagubionej, mającej luki w pamięci, trapionej ogromnym poczuciem winy, otumanionej lekami, coraz bardziej przerażonej tym, że być może tak jak jej matka może cierpieć na wczesną postać demencji. Odczuwamy jej strach, wewnętrzne rozterki, ból i wyrzuty sumienia. Duszny i paranoidalny klimat Na skraju załamania wywołuje ciarki na plecach i przytłacza, podejrzanymi stają się wszyscy wokół, sąsiedzi, przyjaciele, rodzina i własny umysł. Czytelnik nieustannie zadaje sobie pytanie: kim właściwie jest Cass, zagubioną kobietą, ofiarą, czy manipulantką?

Nieustanny niepokój, klaustrofobiczna atmosfera, psychologiczna gra, która toczy się między bohaterami, perfidna intryga to znaki rozpoznawcze Na skraju załamania. Nawet jeśli fabuła jest dość przewidywalna, to autorce tak udaje się poprowadzić historię i stopniować napięcie, że od powieści trudno się oderwać. Intrygujący, bardzo klimatyczny, duszny. Thriller psychologiczny wart poznania.

Ocena: 4/6
©Cuddle up with a good book
Anderson ma wszystko o czym zamarzyć może młoda kobieta: kochającego, oddanego, przystojnego męża, piękny dom, pracę, przyjaciół i w niedalekich planach realizację marzeń o macierzyństwie. Wszystko zmienia się jednak, gdy pewnej nocy, wracając ze spotkania ze znajomymi, postanawia jechać na skróty. W lesie natyka się na stojący na poboczu samochód. Uznając, iż kierowca nie wzywając pomocy, najwidoczniej jej nie potrzebuje, rusza w dalszą drogę.
Niestety wyrzuty sumienia nie pozwalają zapomnieć Cass o tym incydencie. Informacja, iż w samochodzie siedziała najprawdopodobniej jeszcze żywa kobieta, która następnie została zamordowana, potęguje strach i rodzącą się w niej manię prześladowczą, w której utwierdzają ją głuche telefony.
Cass powoli popada w obłęd. By jednak nie dać się zwariować, zażywa leki, które pozwalają jej przetrwać każdy kolejny dzień.
Skąd nóż, którym popełnione zostało morderstwo wziął się w jej kuchni? Czy na pewno podpisała umowę z dostawcą alarmu? Dlaczego nie przypomina sobie, że zaprosiła na kolację znajomych, nie potrafi uruchomić mikrofali czy pralki? Myśli o nadchodzącej demencji, której ofiarą w młodym wieku padła również jej matka, odbiera kobiecie wiarygodność. W końcu sama sobie przestaje ufać, czy słusznie?

Jakiś czas temu, sięgnęłam po Za zamkniętymi drzwiami B. A. Paris. Na fali zainteresowania piórem autorki, szybko wzięłam się za lekturę jej najnowszego tytułu Na skraju załamania. Niemal od razu daje się odczuć specyficzny styl pisarki, trzymający w napięciu od pierwszej strony. Jest to jeden z najmocniejszych atutów B. A. Paris: budowanie akcji, która nie pozwala na odłożenie książki na bok. A gdy już nie ma wyboru, czytelnik nadal przerabia w głowie ostatnie wątki, zastanawiając się, kiedy i jaki będzie następny przełom w śledztwie.
Czy Cass nękana wyrzutami sumienia, zdoła opanować nerwy i spojrzeć na sytuację, w której się znalazła, trzeźwym, przytomnym okiem?

Autorka bardzo umiejętnie podsuwa czytelnikowi tropy i wskazówki, być może dlatego szybko można zorientować się, kto prawdopodobnie ma ze stanem Cass wiele wspólnego. Nic nie jest jednak oczywiste i mimo pewnych podejrzeń z zapartym tchem śledziłam rozwój sytuacji.

Na skraju załamania utrzymana jest w klimacie pierwszej powieści autorki. Również i w tej historii skupia się ona na małżeństwie głównych bohaterów, w obrębie którego toczy się akcja. Również jedynym narratorem jest żona, tutaj – Cass, która dręczona wewnętrznymi demonami, przestaje udzielać się towarzysko, unika spotkań z przyjaciółmi, zaszywając się w domu, który przewrotnie nie daje jej ukojenia. Najlepiej czuje się w hotelowych pokojach, z dala od telefonu i położonego na uboczu miejsca zamieszkania. Jedynym oparciem zdaje się być tracący powoli do jej zapominalstwa cierpliwość, dotychczas niezwykle wyrozumiały, mąż.

Niemożność prowadzenia takiego życia jak dawniej sprawia mi niemal fizyczny ból. Uświadamiam sobie jednak, że to nie demencja pozbawiła mnie samodzielności, choć być może tak się stanie pewnego dnia. To poczucie winy i strach dręczą mnie dzień w dzień od dwóch miesięcy, od tamtej tragicznej piątkowej nocy. Przytłaczają mnie i dobijają.

W zasadzie trudno przyczepić się do czegokolwiek, gdyż mimo iż częściowo domyśliłam się finału i motywu (który jest dość banalny) z zainteresowaniem czytałam dalej. Już w poprzedniej książce autorka dała się poznać jako niezwykle sprawny strateg, który mimo klarowności przedstawionej sytuacji, od pierwszych stron odkrywając przed nami postać prześladowcy, potrafi tak pokierować akcją, by czytelnik z zapartym tchem śledził ją do samego końca. W Na skraju załamania mamy i tajemnicę, i zagadkowego prześladowcę i wiele innych wątków, które dopiero mają zostać wyjaśnione. Mimo kilku podobieństw, pozycje te różnią się więc w swej strukturze diametralnie. Bohaterowie mają swoje historie, przeszłość, która czyni ich ważnymi w życiu kobiety. Są jacyś. Można ich lubić lub nie, B. A. Paris zadbała jednak, by czytelnik z życiorysu tych osób, poznając ciąg przyczynowo - skutkowy ich zachowania, wyciągnął wnioski nakierowujące go na prawdopodobny finał.
Nie jest to jednak finał, do którego prosta droga. Autorka podpuszcza, stara się zwieść czytelnika, przerzucając jego podejrzenia na kolejne postaci pojawiające się w książce. Do samego zakończenia prowadzi krętymi ścieżkami, tak by na ostatnich stronach przyspieszyć, ekspresowo rozwiązując pętle spekulacji. Nie jest to jednak jeszcze koniec, bo gdy Cass zorientuje się co się dzieje, wówczas dopiero dziać się zacznie!

Jak zwykle wielkie uznania dla tłumacza, który w wyśmienity sposób oddał klimat powieści, a to sztuka! Jeśli szukacie lektury, która zapewni Wam zapomnienie na ładnych kilka godzin, polecam Na skraju załamania! Jak dla mnie efekt murowany!

Ocena: 5/6
©Miłość do czytania …
Kiedy poprzednia książka B. A. Paris osiągnęła szczyty popularności i miano światowego bestsellera, stwierdziłam, że czas zapoznać się z jej twórczością. Jako że właśnie miała miejsce premiera Na skraju załamania, po prostu nie mogłam przepuścić takiej okazji i zdecydowałam się spróbować. Co z tego wynikło?

TA NOC ZMIENIA WSZYSTKO

Cass Andersen to nauczycielka i szczęśliwa mężatka. Pewnej nocy spotyka na drodze, w lesie samotnie zaparkowane auto. W środku znajduje się kobieta, która jednak nie zachowuje się jakoby potrzebowała pomocy. Ze względu na tragiczną pogodę Cass nie decyduje się sprawdzić, czy wszystko u niej w porządku. Niedługo, później okazuje się, że nieznajoma została zamordowana.
Od tamtej pory Anderson nie może się odnaleźć w rzeczywistości. Nękana poczuciem winy i głuchymi telefonami nie potrafi odróżnić snu od jawy, a także cierpi na niepokojące luki w pamięci... Co się wydarzyło w lesie? Czy i ona również może być w niebezpieczeństwie?

Już na samym początku przyznaję, że nie czytałam poprzedniej książki autorki i nie jestem w stanie porównać, na ile najnowsza jest lepsza/gorsza/taka sama jak Za zamkniętymi drzwiami? (którą notabene koniecznie muszę poznać).

Uświadamiam sobie jednak, że to nie demencja pozbawiła mnie samodzielności, choć być może tak się stanie pewnego dnia. To poczucie winy i strach dręczą mnie dzień w dzień od dwóch miesięcy, od tamtej tragicznej piątkowej nocy. Przytłaczają mnie i dobijają.

Główna bohaterka to szczęśliwa kobieta, która wiedzie na pozór spokojne, radosne i poukładane życie. Jednak tajemnicza śmierć w okolicy zupełnie zaburza jej spojrzenie na codzienność. Cass zamienia się w jeden wielki kłębek nerwów, gubi w natłoku informacji, zapomina o istotnych sprawach. A my, czytelnicy razem z nią przeżywamy druzgocące napięcie, zwodniczy niepokój i powoli, ze strony na stronę popadamy w obłęd. Bo skoro bohaterka sama sobie nie ufa, to jak my możemy zaufać jej? Sama czułam się bardzo nieswojo w sytuacji przedstawionej w książce, chwilami chciałam wręcz potrząsnąć Cass, aby w końcu zaczęła zwracać większą uwagę na swoje otoczenie. Bym w końcu mogła rozsądzić, kto jest po dobrej stronie, a kto tylko udaje. Niestety, przez długi czas nie byłam w stanie przewidzieć biegu fabuły, popadałam jedynie w coraz większy zamęt... Samo rozwiązanie bardzo mnie zaskoczyło, ale cała intryga (wprawdzie dosyć dużych rozmiarów) wydawała mi się zbyt prosta. Spodziewałam się również odrobiny więcej emocji, więcej napięcia i grozy w zakończeniu, jeszcze więcej stron i jeszcze dłuższej fabuły.

Na skraju załamania to niepokojąca i zastanawiająca powieść B. A. Paris, która spodoba się miłośnikom thrillerów i kryminałów. Mnie osobiście zabrakło w niej jeszcze odrobiny napięcia, ale z pewnością nie żałuję czasu spędzonego przy lekturze, który minął błyskawicznie.

Ocena: 4+/6

©Caroline Livre
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć