Wypalić Chrom
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.05 / 5.00
liczba ocen: 28981
cena polecana: 13.90
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
13.90 zł
25.00 złpremium: 15.00 zł
20.91 zł
21.13 zł
21.25 zł
Pozostałe księgarnie
13.75 zł
18.75 zł
21.24 zł
22.25 zł
25.00 zł
25.01 zł
Opis:

Pierwszy tom opowiadań kultowego autora SF, zdobywcy tak prestiżowych wyróżnień jak nagroda im. Philipa K. Dicka, Hugo czy Nebula. WILLIAM GIBSON zyskał sławę jako czołowy przedstawiciel nowej odmiany fantastyki, przenoszącej współczesną technologię – w szczególności komputerową – w przyszłość rozpadu miast zdegenerowanych obyczajowo pokoleń postpunkowych.

Największym osiągnięciem Williama Gibsona na zawsze pozostaną krótkie formy literackie. Opowiadania autora „Neuromancera”, stanowiące jednocześnie elegię i satyrę społeczną, pokazują sposób, w jaki redefiniuje się dzisiejsza SF. Gibson jako wirtuoz ścieżek szybkiego przewijania, ukazuje drogę, którą podążyć może literatura.

Recenzje blogerów
Większość miłośników fantastyki zna film „Johnny Mnemonic”, w którym główną rolę wykreował Keanu Reeves. Bohater filmu przenosi rozmaite dane komputerowe, wgrane do elektronicznie wspomaganego mózgu, za co płacą mu spore pieniądze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten film ma swój pierwowzór w opowiadaniu Williama Gibsona. W zbiorze Wypalić Chrom znajdziemy także i to opowiadanie.

Cyberpunk to szczególna odmiana fantastyki. Skupia się bowiem na negatywnych konsekwencjach postindustrialnej epoki informatycznej. Aglomeracje miejskie przedstawione przez Gibsona to wizja informatycznego Harlemu, getta rozmaitych wyrzutków społecznych, w których roi się od rozmaitych zdegenerowanych geniuszy. Ludzie w opowiadaniach Gibsona to zwykle pewien margines utalentowanych, ale wyrzuconych na śmietnik cywilizacji. Gdzieś w oddali jest świat bogaty i estetyczny, który jednak jest nie dla wszystkich.

Prekariat przyszłości

Wypalić Chrom to wizja mało optymistycznej przyszłości, w której cyfrowa rzeczywistość krzyżuje się ze światem wielkich miast i równie wielkich podejrzanych przedmieść. W której coraz częściej trudno stwierdzić, kiedy kończy się człowiek, a zaczyna maszyna. Postindustrialny świat jest ponury i depresyjny. Ludzie walczą o przeżycie tak, jak i dziś w brazylijskich fawelach, ale metody działania kojarzą się z okrutnymi grami komputerowymi. Tak będzie wyglądać według Gibsona przyszłość.
Dóbr tego świata nie wystarcza dla wszystkich. Większość musi zadowolić się niepewnym losem w cybernetycznej, okrutnej i niemoralnej rzeczywistości. To nie jest wizja świata, którą chcielibyśmy spełnić, ale czytając te opowiadania, zaczynamy się bać, że taka właśnie przyszłość nadchodzi.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć