ebook Endymion
4.13 / 5.00 (liczba ocen: 36966)

Endymion
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.90
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
38.13 złpremium: 24.60 zł Lub 24.60 zł
24.90 zł
28.90 zł
34.85 zł Lub 31.37 zł
41.00 zł Lub 36.90 zł
30.75 zł
33.72 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Mija prawie trzysta lat od upadku Hegemonii. Większością planet rządzi Kościół katolicki i jego zbrojne ramię - organizacja Pax. Istnieje jednak śmiertelne zagrożenie dla nowej władzy. Jest nim Enea, jedenastoletnia córka Brawne Lamii i Johny'ego, która ma stać się nowym mesjaszem ludzkości. Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza naszą galaktyką przez tajemniczą siłę...

Endymion od Dan Simmons możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wszechświat jest na ludzkie losy zupełnie ślepy i głuchy.
Endymion jest książką dość różną od Hyperiona i Upadku Hyperiona, które były solidnymi przedstawicielami hard science fiction, z wieloma przeplatającymi się wątkami, ciekawymi przemyśleniami i odniesieniami do wielu dzieł, w szczególności poezji Johna Keatsa. Tymczasem historia zawarta w Endymionie nie jest już tak skomplikowana, tak bogata w różne wątki, a chwilami występują też pewne nielogiczności i nie do końca udana kreacja głównej bohaterki Enei. Endymion jest bardziej powieścią przygodową w świecie science fiction, który już znałem i który uległ pewnym zmianom przez ostatnie kilkaset lat, niż jak poprzednie tomy cyklu typowym przykładem hard science fiction. Pojawiają się tutaj pewne wątki znane z poprzednich dwóch części, ale nie dowiadujemy się na ich temat zbyt wiele i pewnie dopiero w Triumfie Endymiona przyjdzie mi poznać tajemnice na ich temat.

Głównym wątkiem całej książki jest ucieczka Enei i Raula przed ścigającymi ich żołnierzami Paxu. Odwiedzają przy tym wiele planet, niekiedy bardzo egzotycznych i w sumie tak można streścić pokrótce fabułę książki. Oczywiście bardzo upraszczając. Jest więc to książka zdecydowanie lżejsza w odbiorze niż dwie poprzednie. Ma to pewien urok, a Dan Simmons jak zwykle bardzo dobrze i ciekawie snuje historię, pokazując losy bohaterów i jakie przeszkody na nich czyhają po drodze. Co ciekawe, nie obserwujemy wyłącznie Enei, Raula i androida A. Bettika, ale również ojca-kapitana de Soyę i żołnierzy Paxu, którzy ścigają tę trójkę, co pozwala zobaczyć całą historię z różnych punktów widzenia. Szczególnie pod koniec ma to duże znaczenie.

Endymion jest dobrą książka, z ciekawą historią i bohaterami, ale nie oczarował mnie tak jak Hyperion i Upadek Hyperiona. Powieść kładzie bowiem nacisk na inne kwestie, mniej jest tutaj elementów science fiction, a więcej pościgów i ucieczek. Ma to swoje uzasadnienie fabularne, ale nie do końca spodziewałem po tego tej książce.

Ocena: 3+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć