Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.70 / 5.00
liczba ocen: 47
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-23% 27.64 zł
30.07 zł
30.52 zł
35.90 złpremium: 21.54 zł
35.90 zł
Pozostałe księgarnie
18.50 zł
30.16 zł
30.52 zł
30.52 zł
32.31 zł
33.39 zł
35.90 zł
35.90 zł
35.90 zł
35.90 zł
Opis:

Przez jednych uważany za zwiastuna śmierci, przez innych za posłańca proroków. W jednych budzi respekt i podziw, w drugich – strach i odrazę. Bernd Heinrich udowadnia natomiast, że kruk to ptak nad wyraz inteligentny i jako jeden ze strażników równowagi ekosystemu niezmiernie ważny, a także, że my – ludzie – mamy z nim więcej wspólnego, niż nam się wydaje.

Jeden z najinteligentniejszych ptaków wciąż nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Dawniej uważano, że wraz z czarnym kotem, nietoperzem i sową służył złym mocom. Tymczasem kruk, choć z magią raczej nie ma nic wspólnego, to stworzenie wyjątkowe, czego z pisarską swadą opartą na rzetelnej wiedzy dowodzi w tej książce Bernd Heinrich. Kruk to ulubiony bohater jego naukowych badań. Heinrich spędził lata na obserwacjach, nie zważając na chłód i niewygody, siedział miesiącami w czatowniach, opiekował się kruczętami, odwiedzał udomowione ptaki i ich właścicieli. Jego ptasi bohaterowie są piękni, mądrzy i zabawni, a ponadto odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie.
Szukając praw, jakimi rządzi się cały gatunek, Heinrich udowadnia, że każdy kruczy osobnik jest indywidualistą. I że my, ludzie, mamy z nimi więcej wspólnego, niż nam się wydaje.

„Kruki to najbardziej łebskie ptaki, jakie znam. Potrafią wykołować nawet bardzo sprytnego człowieka. Bernd Heinrich to jeden z najprzenikliwszych przyrodniczych umysłów naszych czasów. Z takiego związku musiało powstać coś niezwykłego. «Umysł kruka» to błyskotliwa książka błyskotliwego autora o błyskotliwych ptakach. Nie będziecie mogli się od niej oderwać, a potem stanie się dla was inspiracją, tak jak stała się dla mnie” – Adam WajraK

„W swojej najnowszej książce Heinrich skupia się na fascynujących zachowaniach kruków – ptaków, które cechuje wyjątkowa inteligencja. Skrzętnie spisuje swoje obserwacje, wyniki eksperymentów i przeżyć (w tym wychowywania młodych kruków i przygotowywanie ich do dorosłości). To nie jest zwykła książka o przyrodzie – to hołd oddany tym opierzonym, niezwykłym stworzeniom” – George Cohen, „Booklist”

„Heinrich ma rzadko spotykaną zdolność łączenia naukowych faktów z subtelnym, lekkim i wciągającym pisarstwem” – David Quammen, „New York Times Book Review”

„Heinrich przywraca do życia romantyzm, o którym zapomniano już w badaniach terenowych. Doskonała lektura” – „Library Journal”

CYTATY:
Nie wystarczy znaleźć się w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu, bo trzeba jeszcze umieć i być gotowym wykorzystać sytuację.
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć