Wyspa
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.84 / 5.00
liczba ocen: 146
cena polecana: 20.98
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
26.90 zł
20.98 zł
21.60 zł
22.32 zł
22.87 zł
Pozostałe księgarnie
-24% 20.18 zł
21.51 zł
21.52 zł
22.87 zł
24.21 zł
24.50 zł
25.56 zł
26.90 zł
Opis:

Świat, w którym żyjesz, z nieznanych przyczyn chyli się ku upadkowi. Co zrobisz, by uratować siebie i swoich bliskich? Do jakich kompromisów się posuniesz? Świetne połączenie thrillera, political fiction i dystopii. Jedna z najważniejszych islandzkich książek ostatnich lat. Bestsellerowy debiut nominowany do prestiżowych nagród!

Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości.
Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie żywności i wszyscy Islandczycy zmierzą się z widmem śmierci głodowej. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji.
Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo?
Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci, tymczasem władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane...
„Wyspa” to świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.
Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.

Recenzje blogerów
Wyspa to przerażająca dystopia, choć nie znajdziemy w tej powieści jakichś specjalnie krwawych i okrutnych scen lub wydarzeń opowiedzianych w naturalistycznym stylu. Autorka jest znaną islandzką dziennikarką radiową. Wyspa jest jej debiutem literackim. Jak sama stwierdziła, pomysł powieści powstał już dawno, ale była przekonana, że ktoś już go wcześniej wykorzystał.

Gdy Islandia pewnego dnia traci kontakt z resztą świata, przestaje działać internet, telewizyjne łącza satelitarne, a nawet stare analogowe łącza radiowe, życie na wyspie zmienia się w sposób diametralny. Odtąd niewielka islandzka społeczność musi sobie radzić bez kontaktu ze światem, bez importu ważnych towarów przemysłowych, a co ważniejsze bez importu żywności. Tak zaczyna się akcja powieści, którą uznano za jeden z najciekawszych debiutów w roku 2016. Polskie tłumaczenie powieści ukazało się dopiero obecnie.

KTO PRZEŻYJE, KTO UMRZE

W obliczu klęski głodu okazuje się, że są równi i równiejsi. Budzą się demony rasizmu i ksenofobii. A wydawałoby się, że Islandia jest tak nowoczesnym i cywilizowanym krajem. Obecny świat jest globalną wioską komunikacyjną. To powoduje, że rządy muszą się liczyć z opinią świata. Nawet wtedy, gdy im się to nie podoba, co widać doskonale w dzisiejszej polskiej polityce. A co może się stać, gdy jakikolwiek rząd będzie funkcjonował poza wszelką kontrolą? Nawet w małej i przecież cywilizowanej Islandii?

Autorka pokazuje jak przerażająco szybko społeczeństwo może utracić nie tylko humanizm, ale wręcz resztki cywilizowanych praw, gdy zagrożone są podstawy bytu. Jak łatwo wzbudzić nienawiść do obcych, jak łatwo usprawiedliwić najbardziej nieludzkie zachowania. Ta książka w dzisiejszej Polsce powinna być lekturą obowiązkową.

Ocena: 6/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć