Tamte dni, tamte noce
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.29 / 5.00
liczba ocen: 28665
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.99 złpremium: 17.99 zł
23.39 zł
23.60 zł
25.49 zł
29.99 zł
Pozostałe księgarnie
25.49 zł
25.49 zł
25.49 zł
26.99 zł
27.00 zł
28.49 zł
29.99 zł
29.99 zł
29.99 zł
29.99 zł
Opis:

Szok wywołany własnymi emocjami. Obsesja i strach. Wzajemna fascynacja zmieniająca się w niepohamowaną namiętność. Romans, który pozostawi po sobie ślad nie do zatarcia. Znakomita powieść André Acimana, na podstawie której powstał film nominowany w 2018 r. w czterech kategoriach do Oscara, z mistrzowskimi rolami Timothée Chalameta i Armiego Hammera.

„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. Na Riwierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość.
Dzięki znakomicie uchwyconej psychologii, która towarzyszy zauroczeniu, książka jest szczerą, przeszywającą serce elegią o ludzkiej namiętności, której nie da się zapomnieć.

„Przesłanie tego tekstu mówi, że zawsze powinniśmy być wierni swoim uczuciom i szczerze je wyrażać, nie ukrywać ich. Chciałem, żeby widzowie przebyli tę podróż razem z bohaterami i poczuli pierwszą miłość. Ważne było dla mnie przekazanie uniwersalnej prawdy o tym, że druga osoba czyni nas pięknymi – opromienia nas, wznosi na wyżyny” – Luca Guadagnino, reżyser filmu

„Jeśli kiedykolwiek padliście ofiarą obsesyjnej miłości – wielkiej siły, która pcha nas nieuchronnie w stronę obiektu naszego uczucia – rozpoznacie każdy jej niuans we wspaniałej powieści André Acimana” – „The Washington Post”

„Aciman jest wyjątkowym znawcą pożądania” – „The New Yorker”

CYTATY:
Czas nas wpędza w sentymentalizm. Być może koniec końców to czas jest sprawcą naszych cierpień.
Ból rozstania potrafi być straszny, a patrzenie, jak druga strona zapomina, jeszcze go pogłębia.
Czas nas wpędza w sentymentalizm. Być możne koniec końców to czas jest sprawca naszych cierpień.
Recenzje blogerów
Po raz kolejny wyłamuję się ze schematu pójścia za większością, która książkę ocenia wysoko, często przyznając jej najwyższe noty. Niestety, poszedłem za tłumem, wierząc, że dostaję literaturę wysokich lotów, zapadającą w pamięć.

Przeczytałem ponad sto stron, licząc, że jednak coś się zmieni, coś mnie zaskoczy i zmieni tor opowieści, która od początku wydała mi się "na wyrost".

Tamte dni, tamte noce jest opowieścią siedemnastolatka do letnika, który pożąda dorosłego mężczyznę, który przybywa do posiadłości jego rodziców, celem pracy i pomocy.
Narratorem jest młodzieniec imieniem Elio. Gra na pianinie, wydaje się być szalenie inteligentny, ale skrywa pewną tajemnicę. Jest homoseksualistą.
Najbardziej zdumiała mnie scena przy posiłku, kiedy chłopak informuje rodziców, że prawie udało mu się z dziewczyną. Ojciec nie ukrywa rozczarowania, że "prawie". Nie wiem, czy ze mną coś jest nie tak? Czy dzisiaj każdy może sypiać z kim popadnie, przy akceptacji rodziców, bez pruderii?

W książce denerwowało mnie wszystko - począwszy od monotematyczności w pisaniu o gościu, po patologiczną zazdrość, kiedy widzi Oliviera flirtującego z dziewczynami. Młodzieniec nie traci nadziei na romans z nowym znajomym z Ameryki.

Książka jest nudna, chwilami czytałem tekst z obrzydzeniem, chociaż nie jestem homofobem. Można było pokazać rodzącą się miłość w sposób piękny, szlachetny, bez brudu, który wkradł się do tekstu. Dla mnie stracony czas i pieniądze. Nie polecam!!!!

ocena: 1/6
©Pisany inaczej
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć