Wszystkie pieniądze świata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.04 / 5.00
liczba ocen: 26
Ilość stron (szacowana): 150
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
24.99 złpremium: 14.99 zł
-23% 19.11 zł
20.91 zł
21.24 zł
24.99 zł
Pozostałe księgarnie
19.99 zł
20.90 zł
21.24 zł
22.49 zł
22.49 zł
22.50 zł
24.99 zł
24.99 zł
24.99 zł
Opis:

Historia wzlotów i upadków trzech pokoleń amerykańskiej rodziny potentatów naftowych. Przebieg porwania Jeana Paula Getty’ego III i negocjacji, relacjonowany przez najważniejsze media lat 70. XX wieku, zainspirował wybitnego reżysera Ridleya Scotta do przeniesienia historii na ekran.

Jean Paul Getty I, senior rodu, dzięki dobrym inwestycjom w pola naftowe w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej został najbogatszym żyjącym Amerykaninem. Mógł sobie pozwolić na każdą zachciankę, ale był tak skąpy, że we własnym domu zainstalował płatny telefon. Wielbiciel pięknych kobiet i dzieł sztuki, pięciokrotnie żonaty. Jean Paul Getty’ego II szybko zrezygnował z pracy w rodzinnej firmie i wybrał dolce vita w Rzymie – wystawne życie lekkomyślnego imprezowicza. Organizator głośnych przyjęć, na których alkohol lał się strumieniami, a narkotyki dodawano do wszystkich potraw. Jean Paul Getty III został w wieku szesnastu lat porwany przez włoski gang. Początkowo zażądano okupu w wysokości 17 milionów dolarów. Negocjacje trwały długo, ponieważ senior rodu uważał, że jeśli zapłaci chociaż centa, wkrótce zostaną porwane wszystkie jego wnuki. Po uwolnieniu Jean Paul chciał podziękować dziadkowi, ale ten bez słowa odłożył słuchawkę. Przebieg porwania i negocjacji, relacjonowany przez najważniejsze media lat 70., zainspirował wybitnego reżysera Ridleya Scotta do przeniesienia historii na ekran. W obsadzie filmu pojawili się Michelle Williams („Manchester by the Sea”), Christopher Plummer („The Man Who Invented Christmas”) i Mark Wahlberg („Dzień Patriotów”).

Recenzje blogerów
Zapewne część z Was słyszała o nowym filmie Ridleya Scotta Wszystkie pieniądze świata oraz głośnej sprawie związanej z tą produkcją, czyli zamianie aktorów grających jedną z głównych ról. Tego w historii kina chyba jeszcze nie grali. Tuż po zakończeniu realizacji filmu wybuchł głośny skandal dotyczący Kevina Spacey i wszystkie sceny z jego udziałem zostały nakręcone od nowa. Jednak, tym razem w rolę J. Paula Getty wcielił się Christopher Plummer, którego podobno Scott od samego początku widział w tej roli, ale producenci upierali się przy Spaceym. I tak o to film zamiast pojawić się na srebrnym polskim ekranie w grudniu, wszedł do kin pod koniec stycznia, a ja dzięki temu, nim go zobaczyłam, zdążyłam zapoznać się z książką o tym samym tytule.

Wszystkie pieniądze świata Johna Pearsona to zapis historii kilkupokoleniowej rodziny Gettych, wielokrotnie znajdujących się w ścisłej czołówce na listach najbogatszych ludzi świata. Wszystko zaczęło się od Georga Franklina Getty, który dał początek fortunie Gettych, dzięki zyskom z boomu naftowego. Mimo iż George dorobił się niemałej fortuny, to jego syn, J. Paul Getty stał się prawdziwym krezusem. Został okrzyknięty najbogatszym żyjącym Amerykaninem. Jeśli jednak zazdrościcie panu Getty jego miliardów, to powiem szczerze, nie ma czego. Duże pieniądze pociągnęły za sobą też duże nieszczęścia.

Paul był bardzo oszczędnym człowiekiem, nie lubił niepotrzebnie wydawać pieniędzy.

Zwykle goście karmieni byli zwyczajnie, na przykład zapiekanką z wołowiną i ziemniakami. Oszczędzano na materiałach biurowych, na przykład koperty, jeśli było to możliwe, wykorzystywano powtórnie, zbierano gumki recepturki, papieru listowego starano się zużywać jak najmniej.

Był też człowiekiem kochliwym i skupionym na swoim jedynym celu, a mianowicie udowodnieniu swojemu nieżyjącemu już ojcu, że jest coś wart. Kierował się swoim własnym systemem wartości, w którym jego własne dzieci nabrały znaczenia dopiero w chwili, w której były w stanie włączyć się do budowania imperium Gettych, lub gdy wysokość okupu za ukochanego wnuka nie mogła przewyższać kwoty wolnej od podatku. Może tak właśnie robi się pieniądze, ale nie tak buduje się szczęśliwe relacje. Wielu członków rodziny Gettych zapłaciła wysoką cenę za przynależność do tego klanu. Oczywiście bycie Gettym miało też swoje uroki. Paul Junior uwielbiał krykieta, a miłością do niego zaraził go nikt inny jak sam Mick Jagger.

Wszystkie pieniądze świata to naprawdę dobrze napisana biografia, która wciąga od pierwszej strony, ale jak wiadomo najlepsze scenariusze (i książki też) pisze samo życie. I choć czasem w głowie się nie mieści, że można tak postępować, to jednak nie wiadomo jak my byśmy się zachowali, dostając jeden milion dywidend co tydzień.

Zaczęłam od filmu to i nim zakończę. Film jest tylko wyrywkiem z książki skupiającym się na jednym z jej rozdziałów dotyczącym porwania szesnastoletniego Paula III. Wiele rzeczy się „rozjeżdża”, ale jak wiadomo w filmie musi być wszystko bardziej: dramatycznie, emocjonująco, malowniczo i pouczająco o czym z resztą na końcu filmu jesteśmy poinformowani.

Serdecznie zapraszam do czytania i oglądania. Kolejność dowolna choć ja osobiście preferuję #najpierwksiazkapotemfilm.

Ocena: 5/6
©Księgozbiór
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć