ebook Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki
2.81 / 5.00 (liczba ocen: 29)

Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 24.65
wciąż za drogo?
26.97 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
24.65 zł Lub 22.19 zł
29.00 zł
29.00 zł Lub 26.10 zł
22.62 zł
25.55 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Co ma wspólnego migdał z konfetti? Który owoc skusił biblijną Ewę? Skoro Amerykę odkryto w 1492 roku, to skąd półtora tysiąca lat wcześniej wzięły się liczne wizerunki ananasów w Italii? Arcyciekawa książka o roli owoców w dziejach ludzkości i i zarazem odważne opracowanie, poddające w wątpliwość niektóre ustalenia historyczne.

Jarosław Molenda rozprawia się nie tylko z faktami z „poważnej” historii świata, ale posiłkując się odkryciami archeologicznymi i cytatami z literatury, wyjaśnia zawiłe losy owoców. Z tej książki dowiesz się więc między innymi:
– Czy złote jabłka Hesperyd to rzeczywiście jabłka?
– Co jadają aniołowie?
– Czy na placu Pigalle istotnie są najlepsze kasztany?
– Jakie owoce kryły się pod nazwą „sutków mamki”?

Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki od Jarosław Molenda możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Zadziwiające życie owoców wzbudzało zapewne wesołe komentarze i ironiczne uśmiechy osób, które wrzuciły tę książkę do worka ze wszystkimi innymi publikacjami o podobnych tytułach. Chciałam przeczytać tę książkę, ale jeszcze bardziej chciałam Wam pokazać, że ocenianie po tytule nie zawsze się sprawdza. Po pierwsze jej autorem jest Jarosław Molenda, autor wielu fascynujących i porywających książek popularnonaukowych, które zawsze połykałam z wielką ciekawością. Po drugie to książki dla ludzi ciekawych – świata, tego co ich otacza, innych kultur. Ja zawsze lubiłam czytać z jednej strony o dziwnych rzeczach, a z drugiej – o tych codziennych, znanym nam bardzo dobrze, ale opisanych z innej perspektywy. Wiedząc to wszystko, Zadziwiające życie owoców od razu mnie do siebie przyciągnęło.

Bo czy wiecie, że pytanie o to, czy pomidor jest warzywem czy owocem jest bez sensu? Że każde warzywo ma owoce? A to, czy coś jest warzywem czy owocem zależy od tego, z jakiej części spadło, a nie z jakiej rośliny w ogóle pochodzi? To książka, która zburzy wam wasze postrzeganie – bo cukinia okaże się nagle owocem, jabłko gruszką, arbuz warzywem, a wiśnia i czereśnia to tak naprawdę to samo, tylko my je inaczej nazywamy. Ale nie jest to książka oparta jedynie o takie ciekawostki, choć to właśnie za nie kocham takie tytuły. Jarosław Molenda zabiera nas w podróż w czasie – udowadnia, że owoce były obecne w życiu człowieka w zasadzie od samego początku. A co ciekawsze, pokazuje, jak ich postrzeganie zmieniało się na przestrzeni wieków i jak zależało od danego terytorium czy kultury. To naprawdę fascynująca wiedza – skąd się wziął arbuz, co było przodkiem poziomki i dlaczego trzeba kupować czereśnie z ogonkiem. Nie wiem jak wy, ale ja się cieszę, że patrząc na ananasa mam pojęcie o tym, skąd się wziął i że tysiące lat temu ludzie też go jedli i wiedzieli, że nie można popijać go winem, bo wtedy wino traci smak. Niesamowita jest świadomość tego, że owoce, które jemy na śniadanie czy na deser, przebyły czasami tak długą i daleką drogę, że ich kształt, zapach i smak jest tak bardzo dzisiejszy – kiedyś mogły wyglądać i smakować zupełnie inaczej.

Poza tą warstwą historyczną jest jeszcze jedna – współczesna i naukowa. Bo autor nie ogranicza się tylko do pochodzenia owoców. Pisze też o tym, jakie ich właściwości były uważane za przydatne, jak je wykorzystywano, i pod względem kulinarnym, i medycznym, i również kosmetycznym. Wiele z tych faktów można wykorzystywać dzisiaj, a czasami ta wiedza, jest co najmniej zaskakująca i burząca nasze nawyki żywieniowe. Ja na przykład uwielbiam arbuza, ale jem go bez pestek. Po lekturze tej książki już nigdy nie wypluję żadnej pestki, będę je gorliwie wygrzebywać z miąższu i połykać. Nie miałam pojęcia, że w nich jest tyle dobra!

Ocena 4+/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć