Potęga sugestii
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.98 / 5.00
liczba ocen: 357
cena: 21.00
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
35.00 złpremium: 21.00 zł
29.75 zł
35.00 zł
35.01 zł
Pozostałe księgarnie
21.00 zł
29.05 zł
29.29 zł
29.73 zł
29.75 zł
31.15 zł
31.50 zł
35.00 zł
Opis:
Czy klucz do przyszłych terapii kryje się w zakamarkach mózgu? Czy potrafimy sztuczkami nakłonić rozum do samouzdrawiania organizmu, chudnięcia albo wydobycia z pamięci odległych wspomnień? Ekscytujące doniesienia o badaniach obszarów sięgających granic poznania rodzącej się nauki zebrane w jednym e-booku.
 

ERIK VANCE – uznany popularyzator nauki – wyjątkowo zajmująco opowiada o zdumiewającej łatwości ulegania sugestii oraz wpływom oczekiwań i przekonań na reakcje organizmu na ból, chorobę czy zwyczajne wydarzenia. Książka – oparta na trwających od stuleci badaniach, na rozmowach z najwybitniejszymi znawcami przedmiotu i czerpiąca z podróży badawczych do źródeł – jest intrygującą potyczką ze światem placebo, fałszywych wspomnień i hipnozy. Ujawnia niewiarygodne wręcz fakty o naszych wysoce podatnych na sugestie umysłach.
Autor wyrusza na naukową, kulturową, a też osobistą wędrówkę między innymi do laboratoriów Narodowych Instytutów Zdrowia, czarowników w Meksyku i specjalistów z podpekińskiej szkoły tradycyjnej medycyny chińskiej, by pokazać, jak mózg, przekraczając najśmielsze wyobrażenia, potrafi wpływać na nasz dobrostan. Odkrywa coś niesamowitego: istnienie „wewnętrznej apteki”, która uruchamia zachodzące w mózgu procesy chemiczne już na samą myśl, że coś nas boli albo że zdrowiejemy. Po rozmowach z lekarzami, psychologami i badaczami hipnozy Erik Vance dochodzi do wniosku, że zdolność mózgu do samoomamiania – z pożytkiem dla nas bądź nie – ma niemałe znaczenie praktyczne dla osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu, parkinsonizmu, bezsenności, depresji i wielu innych dolegliwości.

Recenzje blogerów
Erik Vance to urodzony w Meksyku popularyzator nauki, którego od dawna fascynowała podatność mózgu człowieka na sugestię. Jako dziecko został „cudownie uzdrowiony”, co przyczyniło się do jego szczególnego zainteresowania funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Opierając się na całej masie badań i eksperymentów, a także własnych doświadczeniach, szeroko rozwija w swojej książce zagadnienia takie jak placebo (i przeciwstawne nocebo), homeopatia, medycyna naturalna czy też hipnoza.

Chyba powinnam swoją recenzję zacząć od tego, że moja wiedza z zakresu funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz genetyki nie jest na szczególnie wysokim poziomie, a jedynie opiera się na pozostałościach z gimnazjum. Liczyłam więc na książkę, która w (w miarę) przystępny i prosty sposób opowie mi o tym, jak sugestia wpływa na nasz umysł. Niestety, tutaj też spotkałam się z największym rozczarowaniem – aby w pełni zrozumieć Potęgę sugestii trzeba mieć pojęcie na te tematy, którego mnie zabrakło. Popularno-naukowy język zawierał zbyt wiele niezrozumiałych dla mnie słów, rozdziały były zbyt długie, a wszystko – stanowczo zbyt pokręcone. Z tej pozycji zrozumiałam mniej więcej tyle – mózg człowieka to skomplikowany organ, którego możliwości nadal są badane. Jednak, jak wynika z wielu eksperymentów i doświadczeń, posiada on umiejętności „samoleczenia”, z których wielu z nas nie zdawało sobie dotąd sprawy.

Istnieje mnóstwo sposobów pozwalających wykorzystać na co dzień potęgę oczekiwania i sugestii. […] Karuzela emocji, przekonań i wspomnień, która tworzy naszą świadomość, należy do najwspanialszych tworów Matki Natury. Umysły takie jak nasze przesuwają góry, budują cuda i komponują genialne dzieła. W każdym wypadku autorami takich dokonań rządziło nie to, co było, ale to, czego oczekiwali.

Nie można nie zauważyć, że autor bardzo szczegółowo, dokładnie i poważnie podszedł do tematu, który sobie wyznaczył. Wspomina o setkach (jeśli nie tysiącach) eksperymentów, powołuje się na wyniki różnorakich badań i zdania wielu innych naukowców, aby podeprzeć swoje tezy. A wszystko po to, by nie być gołosłownym i podzielić się swoją wiedzą ze światem.

Potęga sugestii to z pewnością ciekawa i wartościowa książka. Polecam ją jednak osobom szczerze zainteresowanym (i najlepiej związanym z) medycyną, psychologią, psychiatrią oraz innymi pokrewnymi dziedzinami.

Ocena: 3+/6
©Caroline Livre
Czy interesowało Was kiedyś, dlaczego ludzie zachowują się w taki, a nie inny sposób? Dlaczego, gdy my panicznie boimy się iść do dentysty, nasi znajomi mówią, że to relaksujące (tak mam takich znajomych)? Czemu, gdy nam podoba się coś umiarkowanie, inni „pieją” nad tym z zachwytu? Powiecie, kwestia gustu, ale czy na pewno?

Erick Vance uprawia dziennikarstwo naukowe. Jak przeczytamy na jego stronie internetowej jego praca koncentruje się na ludzkim elemencie nauki. W swojej książce Potęga Sugestii. Osobliwa wiedza o zdolnościach mózgu do zwodzenia, zmieniania i uzdrawiania odkrywa przed nami najgłębsze zakamarki naszego umysłu. Wyjaśnia mechanizmy działania i reakcji naszej głowy. Prezentuje nam możliwości o jakich większość z nas nie ma pojęcia. Wszystko to, choć poparte wynikami badań poważnych naukowców, podane jest w bardzo przystępny sposób. Sam autor nie poprzestaje tylko na rezultatach cudzych obserwacji. Robi z siebie królika doświadczalnego w każdym omawianym przez siebie temacie, w związku z tym prócz poddawania się hipnozie, daje się razić prądem, jak również pozwala rzucić na siebie klątwę profesjonalnemu brujo.

Mercado Sonora z zewnątrz wygląda jak każde ruchliwe targowisko stolicy Meksyku. Betonowa budowla, jarzeniowe oświetlenie, stosy piñatas (tanich podróbek markowych dżinsów), rzędy manekinów w quinceañeras […] wyglądających niczym armia pozbawionych głów disneyowskich księżniczek. Kiedy się jednak zagłębi w ten galimatias, za workami z siemieniem dla ptaków, klatkami z drobiem oraz stertami suszonej papryki odkryje się bazar brujo. Diademy i spaidermeni ustępują miejsca suszonym wężowym skórom i łbom kojotów. Zamiast tanich plastikowych zabawek są tu upiorne, osmolone lalki używane do przywoływania złych duchów. Na każdym straganie można kupić specjalną maść, otrzymać błogosławieństwo, a czasem zniszczyć wroga. Krótko mówiąc to miejsce zaspokaja potrzeby magii.

W książce znajdziecie dogłębne wyjaśnienie na czym polega fenomen placebo, ale też odkryjecie jego „złego brata bliźniaka” - nocebo. Poznacie definicję fałszywego wspomnienia i dowiecie się jakie mogą być konsekwencje pojawienia się takiego wspomnienia np. u świadków przestępstwa lub polityków.

Potęga sugestii to nie tylko ciekawie napisana książka, to również małe kompendium wiedzy na temat zdolności naszego mózgu do samoleczenia, oszukiwania siebie a także pomocy w chociażby uzyskaniu właściwej wagi (ale nie róbcie sobie złudnych nadziei, nie znajdziecie tam przepisu na dietę cud). Osobiście zgłębiałam ją z wielkim zafascynowaniem i z tego miejsca chciałam przeprosić wszystkich moich znajomych, że w trakcie jej czytania nie byli w stanie porozmawiać ze mną o niczym innym, bo każdy temat, tak czy inaczej kończył się cytowaniem tej pozycji.

Ocena: 5+/6
©Księgozbiór
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć