Cienie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.98 / 5.00
liczba ocen: 228
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.90 zł
22.34 zł
23.30 zł
25.12 zł
25.60 zł
Pozostałe księgarnie
-37% 19.78 zł
-9% 21.70 zł
23.93 zł
25.10 zł
26.76 zł
27.12 zł
28.71 zł
31.90 zł
Opis:

Piąta część cyklu ze słynnym gliną. Komisarz MORTKA powraca, by rozwikłać tajemnicze zabójstwo. W Milanówku giną dwie kobiety – córka i żona gangstera Wilka. Sam Wilk zaginął przed 6 laty w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, po żmudnym śledztwie jego ciało z przestrzeloną czaszką odnalazł podkomisarz Kochan. I to właśnie z jego broni zabito teraz obie kobiety...

Na miejsce zbrodni przełożeni ściągają Jakuba Mortkę – chcą, żeby sam się przekonał o winie kolegi i nie zaczął własnego śledztwa, zwłaszcza że wszystko świadczy przeciw niemu. Wszystko oprócz przeczucia Mortki. Ukrywający się Kochan dzwoni do komisarza i prosi o pomoc. Ktokolwiek go wrabia, musi mieć związek ze śmiercią Wilka i dwóch jego kolegów, Trójki z Neptuna.
W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała kilku z nich – wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą, dlatego zamierza najpierw zebrać niepodważalne dowody. Dowiaduje się, że ofiara – chłopak pracował jako asystent w firmie konsultingowej – popełniła samobójstwo. 
Mortka i Sucha łączą siły – ona pomaga mu w sprawie Kochana, on jej w sprawie gwałtu – jeszcze nie wiedzą, że próbują dociec prawdy, która ma wiele punktów wspólnych…

Recenzje blogerów
Ktoś zapyta – wymień jednego z ulubionych polskich kryminalistów? Odpowiem - Wojciech Chmielarz. A seria? Ta z komisarzem Mortką. Skoro tak, to nie mogłam długo czekać, ba! w ogóle nie czekałam, tylko kupiłam w dniu premiery najnowszą powieść zatytułowaną Cienie i zaczęłam czytać. I wiecie co? Chmielarz miażdży, pisze rewelacyjnie i nadal będę Jego wierną czytelniczką.

Sceną otwarcia jest miejsce morderstwa dwóch, znanych policji kobiet, gdyż jedna jest konkubiną, a druga córką znanego gangstera. „Smaczku” dodaje fakt, iż zostały zastrzelone ze służbowej broni podkomisarza Kochana, a on sam … zniknął.
Komisarz Mortka szuka Kochana, a aspirantka Suchocka próbuje odnaleźć sprawców gwałtu na młodym chłopaku. Tropy prowadzą zarówno w rejony opanowane przez gangsterów jak i znanych lobbystów-biznesmenów. Czy uda im się rozwikłać wszystkie zagadki i odkryć piętrzące się niewiadome?

Myślę, że Mortka mógłby być mistrzem tangramu. To co zaserwował mu Autor w Cieniach zakrawa o sadyzm. W umiejętny sposób potrafi szukać, drążyć, dociekać, łączyć fakty, a do tego jest niezmordowany i bardzo wytrwały.
„Sucha” również bardzo pozytywnie zaskakuje. A poza tym w tej części poznajemy jej inne, nowe, bardzo ciekawe oblicze. Razem stworzyli świetny duet, który rzucił cień na kilka niewyjaśnionych dotąd spraw.

Cienie są piątym kryminałem z Jakubem Mortką i chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pióro Autora poznać właśnie przy okazji tej książki, to ja serdecznie zachęcam do sięgnięcia po poprzednie Jego książki (Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń). Dlaczego macie mieć mniej przyjemności, skoro takie porywające historie czekają na przeczytanie?

Co mnie ciągnie do kryminałów Chmielarza? Akcja, która nie zwalnia, kapitalna narracja, zawiłości fabuły, które nie nużą, a wręcz przeciwnie – chcemy szybko przeczytać, żeby natychmiast wiedzieć kto, jak i dlaczego. A na końcu? Siedzę i myślę... i czekam na kolejną książkę!

PS. Książki Chmielarza, to nie są historie typu „zabili go i uciekł” - co sobie bardzo cenię, ale w Cieniach były dwie sytuacje, które spowodowały moje duże zdziwienie, czy aby na pewno jest to realne. Kto jeszcze tak miał?

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Po kryminały czy też thrillery sięgam wtedy, kiedy romanse i powieści obyczajowe mnie zmęczą. Takim oto sposobem trafiłam na powieść Wojciecha Chmielarza Cienie.

W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znika. Dzwoni jednak do Mortki i prosi o pomoc – ktoś go wrabia.

W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą. W dodatku chłopak popełnił samobójstwo.


Do tej pory nie miałam okazji przeczytać żadnej książki z serii o Komisarzu Mortce, ale wszystkie tomy z tej serii można czytać niezależnie, bez względu na kolejność.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona książką pana Wojciecha. Specem od kryminałów nie jestem, ale czytelnikiem już tak. Mam kryteria, którymi się kieruję przy wyborze książek, jak również potem gdy piszę o nich opinię.

Wojciech Chmielarz wyraźnie nakreślił sylwetki swoich bohaterów. Komisarz Jakub Mortka to genialna postać – uparty, ambitny, opanowany i spokojny, ale gdy potrzeba nieprzewidywalny, zadziorny i władczy. Rzetelny gliniarz z wydziału zabójstw, bywa jednak spontaniczny i bardzo niepokorny. Bardzo mnie bawiła jego nieporadność w kwestii związków, ale to tylko pozwala dać kolejny plus tej książce. Natomiast Sucha to silna kobieta, ogromnie uparta, dąży do celu po trupach, ale koniec końców nie wstydzi poprosić się o pomoc, jeśli jej potrzebuje. Nie umie radzić sobie z emocjami, ale również wzbudziła we mnie sympatię.

W Cieniach pojawia się wiele, naprawdę wiele postaci oprócz dwóch wyżej wymienionych, które również mają bujne osobowości. Gdybym miała mieć sprawdzian z treści szczerze trzeba być bardzo skupionym na tej powieści, aby wszystkich z nich zapamiętać. Podoba mi się to jednak, że autor stworzył tak wielu bohaterów, ale są oni prawdziwi ludźmi, można powiedzieć z krwi i kości, nie tylko z zaletami, ale również wachlarzem wad.

Autor bardzo się postarał, aby zachęcić czytelnika. Tak wykreował historię, że nie sposób się od niej oderwać. Od pierwszych stron zostałam wciągnięta w świat mrocznej Warszawy, w której na pewno nie chciałabym się znaleźć. Choć książka objętościowo jest dość znaczna (480 stron!) wcale specjalnie się tego nie odczuwa, ponieważ czyta się ją bardzo szybko i autor zaciekawia czytelnika.

Nie spodziewałam się, że kryminał może mi się spodobać. Jestem bardzo zadowolona, że miło się rozczarowałam. Cienie Wojciecha Chmielarza okazały się naprawdę dobrą, wciągającą lekturą z zaskakującym zakończeniem. Porywający kryminał, po którym mam ochotę sięgnąć po poprzednie tomy cyklu o komisarzu Mortce.

Ocena: 5/6
©Reading My Love
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć