Mózg rządzi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.67 / 5.00
liczba ocen: 509
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-15% 17.60 zł
31.90 złpremium: 19.14 zł
22.34 zł
25.53 zł
Pozostałe księgarnie
17.55 zł
23.93 zł
25.51 zł
25.53 zł
26.68 zł
28.71 zł
28.71 zł
29.00 zł
31.90 zł
Opis:

Czy mózg można wytrenować? Czy potrafimy uaktywnić te jego części, których zazwyczaj nie używamy? Jak właściwie działa mózg? Kaja Nordengen w przyjazny, humorystyczny sposób odkrywa tajemnice tego niezwykłego narządu. Jej książka zachwyciła Norwegów i sprzedawała się lepiej niż nowa powieść Jo Nesbø.

Twój mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. To on umożliwia ci komunikację z innymi ludźmi – od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i czytania między wierszami. Dzięki mózgowi mamy uczucia i osobowość. Mózg pamięta wydarzenia z dzieciństwa, uczy się, zakochuje i interpretuje skomplikowane wzory. Ale ten sam mózg nagradza uzależnienie i może namówić cię do podjęcia złych decyzji. 
Kaję Nordengen mózg fascynował zawsze. Badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu prowadziła równolegle ze studiami medycznymi. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad mózgiem, prowadząc wykłady i szkolenia. W książce opowiada o tym, jak działa mózg – tajemniczy narząd, który jest tobą. 
Książka o mózgu podbiła serca Norwegów, od wielu tygodni gości na najwyższych pozycjach list bestsellerów. Prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów.

Recenzje blogerów
Mózg. Każdy ma, nie każdy używa. To mi się oczywiście powiedziało bardzo metaforycznie, bo żebyśmy mogli funkcjonować, mózg musi być ciągle "w ruchu". Ale nie o tym, o tym przecież wie każdy. Są jednak inne kwestie dotyczące naszego niezastąpionego narządu, które nas frapują, ale na które nie znamy odpowiedzi. Tu z pomocą przychodzi Kaja Nordengen – młoda badaczka i neurolog – ze swoją popularnonaukową pracą Mózg rządzi i robi z mózgu gwiazdę, bo naprawdę jest co podziwiać i poznawać.

Publikacje popularnonaukowe mają to do siebie, że rozkładają skomplikowane sprawy na prostsze w zrozumieniu mechanizmy, uogólniając, bo chodzi o to właśnie, żeby odbiorca z grubsza miał pojęcie, o co chodzi. Szczegółami zajmują się naukowcy. Szarym zjadaczom chleba nie są potrzebne, a już na pewno nie są dla nich łatwe w zrozumieniu i przyswojeniu. Toteż Mózg rządzi jest książką, która w sposób przystępny omawia mechanizmy działania naszego najcenniejszego narządu. Imponuje zakres poruszanych tematów; od fizycznego rozwoju mózgu na przestrzeni lat przez to w jaki sposób powstają emocje i jak działa to na nas oraz otoczenie po tajniki tego, w jaki sposób przyswajamy wiedzę. Praca zawiera wnioski z najnowszych badań nad mózgiem, chociażby wyróżnionego Noblem odkrycia GPS mózgu. To cieszy, bo takie bycie na bieżąco z najnowszymi odkryciami daje mnóstwo satysfakcji.

Działanie mózgu to temat rzeka, o którym można by pisać w nieskończoność. Kaja Nordengen ogranicza się jednak do prostego języka, omawiając krótko, ale treściwie kolejne problemy, a podział treści na krótkie podrozdziały pozwala na wygodne dawkowanie sobie kolejnych stron. Prawda jest jednak taka, że jak już się zacznie czytać Mózg rządzi, trudno się oderwać od lektury. I to nie tylko ze względu na prosty styl i interesujące tematy. Autorka zabawia czytelnika, sypiąc żartami i anegdotami zarówno z życia znanych osób, jak i opowiadając o własnych przeżyciach. To się przekłada na szybkie nawiązanie sympatii z panią neurolog, tym bardziej, że zwraca się bezpośrednio do swojego czytelnika.

Hjernen er stjernen cieszyło się w swoim kraju wielką popularnością, co doskonale obrazuje atrakcyjność tej pozycji. Prócz podstawowej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu potrzebnych do zrozumienia nurtujących kwestii, dowiemy się z książki Nordengen wielu ciekawostek dotyczących naszego niezastąpionego mózgu. Rozprawimy się z mitami, które chętnie mnożą się wokół tego tematu. I przede wszystkim zafundujemy sobie pożyteczną rozrywkę. Gorąco polecam!

Ocena: 5/6
©Poppapraniec
Mózg rządzi doskonale wpisuje się w moją ulubioną modę z 2017 roku – literatury popularnonaukowej. Mam nadzieję, że moda ta trwać będzie dalej, a ta publikacja jest piękną obietnicą, że dokładnie tak będzie. Uwielbiam te książki, które oprócz mile spędzonego czasu, dają mi coś jeszcze – wiedzę, świadomość, możliwość poznania czegoś, czego w inny sposób poznać nie mogę. Pisałam Wam już o tym wielokrotnie, ale pewnie jeszcze nie raz się powtórzę. Zwłaszcza przy książkach o mózgu – warto czytać wszystkie, które się ukazują.

Przede wszystkim dlatego, że mózg to my (co autorka tej pozycji również często podkreśla). Naprawdę dobrze mieć choć minimalną wiedzę na temat własnego organizmu i jego funkcjonowania. Może to pomóc w wielu sytuacjach, ale też pozwala na większe zrozumienie samego siebie. Tak jak autorka pisze między innymi – jeśli nie chcemy być biernymi konsumentami, którzy wcinają to, czego życzą sobie wyrachowani spece od marketingu, musimy lepiej znać się na swoim mózgu. A przecież nie o kupowanie czekolady tylko chodzi. Jeśli wiemy, jak działa mózg, wiemy też, dlaczego się zakochujemy, dlaczego jesteśmy szczęśliwi albo smutni, dlaczego coś nas wkurza, dlaczego mamy ochotę na tę czekoladę, a chipsy bez szeleszczącego opakowania nie smakują tak samo. Jeśli wiemy, dlaczego odczuwamy określone emocje, dlaczego pojawiają się konkretne pragnienia, odruchy itd. możemy je bardziej zrozumieć. Oczywiście, jeśli mamy złamane serce i doskonale wiemy, dlaczego czujemy się jak po końcu świata – to ta wiedza niczego nie zmieni w samym odczuciu. Ale może zmienić w sposobie podejścia do niego, a to już naprawdę bardzo, bardzo dużo.

Mózg rządzi to lekka książka popularnonaukowa, która jest świetnie zbalansowana. Z jednej strony daje nam podstawową wiedzę biologiczną, tekst jest przeplatany przekrojami mózgu (ale uproszczonym!), padają naukowe nazwy i terminy. Z drugiej strony, pełna jest praktycznych zastosowań badań, konkretnych przykładów, opowieści z życia wziętych. Autorce nie brakuje humoru w podejściu do swojej dziedziny i umie to wykorzystać. Wie też, jak przykuć uwagę i co może zaciekawić najbardziej czytelnika. Porusza same dotyczące nas wszystkich sprawy – dowiemy się, że stres powoduje szybsze starzenie się mózgu, co dokładnie sprawia, że się zakochujemy, pocimy, boimy i śmiejemy, czy wielkość głowy wpływa na inteligencję, co ma większe znaczenie w naszym rozwoju – środowisko czy dziedziczenie? Odkryjemy w jak łatwy sposób nasze zmysły można oszukać i dlaczego, na czym polegają uzależnienia i że najlepiej jest jednak robić jedną rzecz naraz, zamiast kilku jednocześnie. Jest też o malowidłach naściennych, o tym, dlaczego ludziom potrzebna jest kultura, o muzyce, religii, szaleństwie, nawykach jedzeniowych – jednym słowem o wszystkim po trochu.

Jeśli interesuje Was to jak działacie i dlaczego akurat tak, a nie inaczej, to ta książka Was zachwyci. Ja, patrząc z perspektywy wielu przeczytanych książek o mózgu, może zachwycona nie jestem, ale usatysfakcjonowana i owszem. Autorka jest młodą Norweżką, więc bardzo często odwołuje się do norweskiej nauki, norweskich przykładów, odniesień do norweskiej kultury i norweskich naukowców. Z jednej strony to bardzo ciekawe (dowiedziałam się np. że Nansen był w Norwegii pierwszym naukowcem zajmującym się mózgiem), z drugiej trochę wzbudza niedosyt. Na końcu książki znajdziecie kilka praktycznych przykładów i ćwiczeń pokazujących, jak łatwo oszukać nasze zmysły (jest też słynna sukienka niebiesko-czarna… czy może biało-złota.

Ocena 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć