Annapurna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.06 / 5.00
liczba ocen: 6015
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.90 zł
24.90 zł
25.12 zł
27.12 zł
30.31 zł
Pozostałe księgarnie
20.99 zł
24.88 zł
25.52 zł
25.84 zł
26.76 zł
31.90 zł
31.90 zł
Opis:

Kultowa książka himalaistyczna! Brawurowy opis pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik, którego dokonali Maurice Herzog oraz Louis Lachenal 3 czerwca 1950 roku bez szczegółowych map i bez butli tlenowych. Maurice Herzog przedstawia moment przełomowy w historii alpinizmu, który na nowo zdefiniował granice ludzkich możliwości.

Annapurna to pierwszy w historii zdobyty ośmiotysięcznik. Dokonali tego Maurice Herzog oraz Louis Lachenal 3 czerwca 1950 roku – bez szczegółowych map i bez butli tlenowych! Zanim ktokolwiek zdołał wspiąć się tam ponownie, minęło 20 lat.
Francuska ekspedycja borykała się z wieloma problemami: kapryśną pogodą, przenikliwym mrozem, ostrym słońcem wywołującym ślepotę, brakiem tlenu i lawinami. A przede wszystkim z górą, z którą nie ma żartów. Książka opisuje losy wyprawy, od chwili kiedy wyrusza ona w Himalaje, nie wiedząc jeszcze czy celem będzie Annapurna czy Dhaulagiri, aż do heroicznego zejścia z gór i dramatycznych skutków dla zdrowia autora.
„Annapurna” to kultowa lektura dla wszystkich wielbicieli wspinaczki. Ale również – zdaniem czytelników – jedna z najlepszych książek o wyprawach w wysokie góry, o przezwyciężaniu słabości i odnajdywaniu piękna w najbardziej nawet ekstremalnych doświadczeniach.

„Przekraczając nasze ograniczenia, sięgając poza granice ludzkiego świata, poznaliśmy coś z jego prawdziwego piękna. W najgorszych chwilach udręki wydawało mi się, że odkryłem głębokie znaczenie istnienia, którego dotychczas nie byłem świadomy. Zrozumiałem, że lepiej być lojalnym niż silnym. Na ciele noszę znamiona naszej gehenny. Zostałem uratowany i zdobyłem wolność. Ta wolność, której nigdy nie stracę, dała mi pewność i spokój spełnionego człowieka. Dała mi rzadką radość kochania tego, czego niegdyś nie doceniałem. Rozpoczęło się dla mnie nowe, wspaniałe życie” – Autor, fragment wstępu

„Annapurna to góra «zabójczo piękna»” – Kinga Baranowska

„Człowiek, wspinając się, pokonuje nie górę, a siebie samego; odkrywa swoją małość wobec natury i przesuwa granice swoich możliwości. Śladem Herzoga i Hustona z ogromem południowej ściany Annapurny zmierzyła się także Wanda Rutkiewicz. Przezwyciężając słabość, ból i strach samotnie stanęła na szczycie najbardziej śmiercionośnej góry Ziemi” – Elżbieta Sieradzińska, „Jeszcze tylko jeden szczyt… Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”

Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć