Zbrodnie i skandale na królewskich dworach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.44 / 5.00
liczba ocen: 47
Ilość stron (szacowana): 416
cena: 17.32
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.90 złpremium: 19.14 zł
23.93 zł
31.89 zł
31.90 zł
Pozostałe księgarnie
17.32 zł
26.48 zł
26.66 zł
26.68 zł
28.71 zł
28.71 zł
29.00 zł
30.31 zł
31.90 zł
Opis:

Historie najzuchwalszych, najokrutniejszych i najbardziej lubieżnych łotrów żyjących na królewskich dworach. Zapierająca dech w piersiach opowieść o czasach, gdy rywalizacja między rodzeństwem nie znała granic i żadne oczekiwania nie były zbyt wielkie.

W rodzinach najpotężniejszych dynastii Europy z plugawego nasienia często wyrastają czarne owce. Szesnastowieczna węgierska hrabina Elżbieta Batory, chcąc zahamować powstawanie zmarszczek, kąpała się we krwi dziewic i dla zabawy wymyśliła więcej pomysłowych form tortur, niż zdołaliby sobie wyobrazić władcy tak okrutni jak Wład „Palownik” Drakula czy Iwan Groźny.
Letycja Knollys próbowała naśladować swoją kuzynkę Elżbietę I do tego stopnia, że ukradła jej ukochanego. Wybryki seksualne i potajemne małżeństwo księcia Cumberland doprowadziły do uchwalenia prawa, które wciąż obowiązuje członków brytyjskiej rodziny królewskiej. A rozwiązła Paulina Bonaparte gorszyła nawet swojego brata Napoleona, zamawiając złoty kielich w kształcie własnej piersi.

Recenzje blogerów
Lubię od czasu do czasu sięgnąć po książki, dzięki którym mogę powiększyć swoją wiedzę na temat tego, jak wyglądało kiedyś życie różnych warstw społecznych. I choć chętniej wybieram pozycje, które odkrywają sekrety życia zwykłych ludzi, moje zainteresowanie mogą wzbudzić także te publikacje, które poświęcone są kręgom władzy – wystarczy tylko ciekawe ujęcie jakiegoś tematu i od razu mam ochotę takową pozycję przeczytać. W ten sposób moją uwagę zwróciła książka Zbrodnie i skandale na królewskich dworach, która odkrywa losy kilku bohaterów jednych z najbardziej mrocznych kart dziejów.

W swojej książce Leslie Carroll przedstawia życiorysy dwunastu postaci, które niechlubnie zapisały się na kartach historii. Intryganci, którzy dla zdobycia lub utrzymania władzy zdolni byli do wszystkiego, uwodziciele i lubieżnicy, którzy za nic mieli obowiązujące normy moralne, utracjusze, którzy trwonili skarb państwa, bestie w ludzkiej skórze, które bez mrugnięcia okiem wymordowały tysiące ludzi, chorzy psychicznie, którzy mogli stanowić zagrożenie dla stabilności państwa – takie właśnie grzechy sprawiły, że tych dwanaście postaci z koronowanych kręgów znalazło się w tej publikacji.
Wład Palownik, znany także jako Drakula, nabijał wrogów na pal i stosował najwymyślniejsze tortury. Ryszard III po śmierci brata był podejrzewany o zamordowanie jego dwóch małych synów, którzy stali na jego drodze do tronu. Car Rosji, Iwan IV Groźny, jednym rozkazem zdolny był wymordować całe wioski, zabijał wrogów, ale i przyjaciół, kiedy tylko zwątpił w ich lojalność. Hrabina Elżbieta Batory wierzyła w to, że zachowa młodość, kąpiąc się w krwi dziewic. Książę Albert Wiktor uważany był za ociężałego umysłowo i podejrzewany o korzystanie z usług męskich prostytutek. Paulina Bonaparte rozwiązłością gorszyła wszystkich, nawet swojego brata Napoleona. To tylko część bohaterów tej książki.

Władza deprawuje, a ta publikacja jest tego najlepszym przykładem. Ludzie sprawujący władzę mogą więcej, mają więcej praw i ogromne wpływy. Granica między tym, co jeszcze uchodzi władzy, a co już jest jej nadużyciem, jest bardzo cienka, a przekroczenie jej jest bardzo łatwe. Zbrodnie i skandale na królewskich dworach to historie ludzi, którzy przekroczyli tę granicę, nie oglądając się za siebie. To historie ludzi, dla których nie było żadnej świętości i którzy zdolni byli zapłacić każdą cenę za to, by osiągnąć swój cel, jaki by on nie był.
Leslie Carroll opisuje w niej całe życiorysy wybranych przez nią postaci – od narodzin do śmierci. Uporządkowane są chronologicznie – od postaci żyjących najwcześniej do tych najbardziej współczesnych. Autorka pokazuje ich życie z ogromną wnikliwością, nie oszczędzając szczegółów, nawet tych najbardziej brutalnych i obrazowych. Snując historie członków rodów królewskich, stara się dociec, co sprawiło, że koleje ich losów obrały taką, a nie inną ścieżkę. Analizuje czynniki, które mogły mieć wpływ na to, że ludzie ci zeszli na drogę zła i moralnego upadku, a opowieść tę wzbogaca o historyczne źródła – fragmenty listów, kronik, szczegółowych biografii czy, później już, artykułów prasowych – które to wszystko uwiarygadniają.

Na kartach tej książki znalazłam postacie, o których kiedyś już słyszałam, oraz takie, których jeszcze nie znałam. Zdecydowanie lepiej czytało mi się o tych, które chociaż w niewielkim stopniu były już mi znane, ale i wśród tych mniej mi znanych, w zależności od tego, czym dana osoba zasłużyła sobie na miejsce w tej książce, zdarzały się ciekawsze życiorysy. Najmniej interesujące w mojej ocenie historie poświęcone były intrygantom, którzy na wszelkie sposoby kombinowali nad tym, jak objąć władzę lub utrzymać ją w swoich rękach. Gubiłam się wówczas pod natłokiem nazwisk, dat i wymyślnych posunięć, które miały umożliwić im osiągnięcie celu. Najciekawszymi okazywały się te historie najbardziej mroczne i szokujące, ukazujące zepsucie moralne i okrucieństwo koronowanych głów. Te opowieści wzbudzały we mnie najsilniejsze emocje, szokowały rozpasaniem seksualnym możnych, wstrząsały ogromem cierpienia zwykłych ludzi i przerażały bestialstwem ich oprawców.

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach to książka niewątpliwie ciekawa. To szokujące świadectwo zuchwałości władców i członków rodzin królewskich, dla których nie istniały żadne nieprzekraczalne granice. Tego typu publikacje, mam takie wrażenie, są niekiedy bardziej wstrząsające od literatury beletrystycznej, bo czytając je ma się świadomość, że każde okrucieństwo w nich opisane miało kiedyś miejsce naprawdę, wywołało kiedyś prawdziwe ludzkie cierpienie i jest świadectwem przerażającej prawdy, a nie wytworem wyobraźni autora. Choć lektura takich książek często nie jest łatwa, warto po nie sięgać, by przekonać się, do jakich podłości zdolny jest człowiek i wynieść z tego lekcję. Bo ci, którzy nie znają swojej historii, skazani są na jej powtarzanie.

Komu poleciłabym tę książkę? Wielbicielom historii, ciekawostek, mrocznych i pikantnych smaczków literackich, którym niestraszne są teksty pełne faktów, dat, nazwisk, miejsc i wydarzeń. Jeśli interesują Was takie klimaty, to jest to pozycja dla Was.

Ocena: 4/6
©Zaczytana Dolina
NAJOKRUTNIEJSI Z NAJOKRUTNIEJSZYCH, CZYLI ZBRODNIE I SKANDALE NA KRÓLEWSKICH DWORACH

Postępowanie członków zacnych rodzin, a zwłaszcza tych królewskich "z racji tytułów i wysokiej pozycji społecznej, było sprawą nie tylko prywatną, lecz także wagi państwowej". O zaniedbywaniu tego obowiązku opowiada w swej najnowszej książce Leslie Carroll. To historia "czarnych owiec", które wywarły wpływ na bieg wydarzeń wielu krajów. Dwanaście niezwykle barwnych postaci i dwanaście jakże okrutnych, przerażających i niezwykle ciekawych historii.

Jan bez Ziemi, Wlad Palownik, Jerzy Plantagenet, Ryszard III, Iwan IV Groźny, Letycja Knollys, Elżbieta Batory, Książę Henryk, Paulina Bonaparte, Arcyksiążę Rudolf, Albert Wiktor, Księżniczka Małgorzata. Z pewnością bez nich świat byłby zupełnie inny. Co rządziło ich życiem? Dlaczego dokonywali takich, a nie innych wyborów? Niestety, prawdą jest, że pieniądze, władza i miłość kierują ludzkim losem.

Ryszard Lwie Serce nie szczędził bratu zaszczytów, ten jednak ciągle chciał więcej. Romans Jana bez Ziemi z młodziutką panienką zmienił na długo mapę Europy. Ten uzurpator, hedonista i hipokryta dla swojej rodziny był wieczną udręką.

Wlad Palownik, pierwowzór Wlada Draculi, był o wiele bardziej okrutny niż książkowy bohater. Gdy miał 12 lat, ojciec oddał go jako zakładnika Turkom. Użycie go jako karty przetargowej miało ogromny wpływ na całe życie. Chociaż Turcy traktowali go dobrze, wykształcili, w dorosłym życiu zemsta rodowa odegrała wielką rolę. Ziemia za jego rządów płynęła krwią, powstał Las Pali. Z okrucieństwa uczynił sztukę i czerpał z niej ogromną radość.

Mordercze szaleństwo nie ominęło Elżbiety Batory. Przy niej Markiz de Sade wydawałby się Matką Teresą z Kalkuty. Ta kuzynka Stefana Batorego, króla Polski, przeszła do historii. Wychowana w kulturze pełnej okrucieństwa, chorób psychicznych, stąd czerpała wzorce do naśladowania. Miała obsesję na punkcie swojej urody i to ją popychało do rzeczy tak okrutnych - mordowania dziewic i kąpania się w ich krwi. Była jak Zła Królowa z "Królewny Śnieżki".

Nie tylko dawne dzieje mają swoje mroczne tajemnice. Współcześni nie są wcale o wiele lepsi. Książę Albert Wiktor trafił na pierwsze strony gazet całego świata. Bohater licznych skandali, nawet po śmierci osławiony jest kompromitującą teorią jakoby był... Kubą Rozpruwaczem.

Księżniczka Małgorzata zwana "pałacowym bachorem" trafiła do galerii czarnych owiec z powodu towarzyskich skandali, które trzęsły brytyjską monarchią. Seksualnością, urodą i temperamentem przyćmiewała starszą siostrę - Elżbietę II. Jej romanse z dworzanami, mezalians, rozwód, to zbyt wiele jak na rodzinę królewską...

Najokrutniejsi, najzuchwalsi i najbardziej lubieżni - bohaterowie Zbrodni i skandali na królewskich dworach. Postacie, które Leslie Carroll opisała niezwykle ciekawie, z pewną nutą humoru, poświęcając wiele miejsca nocie biograficznej. Wyłuskała z życia monarchów niezwykłe ciekawostki, anegdoty i perełki. To z pewnością wpłynęło na to, że książkę czyta się nie tylko
z ogromnym zainteresowaniem, ale i przyjemnością. Ja poświęciłam lekturze jeden wieczór, książka pochłonęła mnie po prostu bez reszty. To chyba jednak norma. Każdy (no, może prawie każdy!) lubi skandale i ploteczki. To, co ukrywane było przez lata w rodzinnych kręgach, ujrzało światło dzienne. Królowie to również ludzie z krwi i kości. Nawet w najpotężniejszych rodzinach rodziły się czarne owce.

Książkę Zbrodnie i skandale na królewskich dworach polecam wszystkim fanom biografii i miłośnikom historii. Ta książka jest naprawdę super! Gwarantuje dobrą dawkę emocji i poszerza horyzonty. Zainteresowani tematem mogą sięgnąć do załączonej bibliografii. Nie brak też minusów. Jest nawet jeden. Wielki. Ogromny. Brak ilustracji, zdjęć. Lubię widzieć ludzi, których biografię poznaję. Odbiór treści jest wtedy zupełnie inny. No cóż, szkoda! Przynajmniej piękna okładka te braki w pewnym stopniu rekompensuje.

Mam nadzieję, że sięgniecie po tę książkę i udacie się w podróż po najmroczniejszych i najbardziej okrutnych zakamarkach historii...

Ocena: 5+/6
©Książkomaniacy Recenzje
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć