Cydr z Rosie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.93 / 5.00
liczba ocen: 6114
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
24.64 zł
26.81 zł
27.20 zł
32.00 złpremium: 19.20 zł
32.00 zł
Pozostałe księgarnie
-20% 26.40 zł
26.79 zł
27.19 zł
28.80 zł
29.00 zł
29.76 zł
30.40 zł
32.00 zł
32.00 zł
32.00 zł
Opis:

Wraz z Lauriem Lee podróżujemy w przeszłość, do czasów tuż po I wojnie światowej, do małej i ubogiej angielskiej wioski w Gloucestershire. To tam w gronie licznego rodzeństwa, pod opieką porzuconej przez męża matki, autor spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Wśród nieokiełznanej przyrody wioski Slad położonej w dolinie, odciętej od świata zewnętrznego, życie mieszkańców trwa od wieków niemal w niezmienionej formie. Autor niezwykle sugestywnie, plastycznie i z poczuciem humoru odtwarza zapomnianą już Anglię, swój raj na ziemi, który wojna i cywilizacja zniszczyły bezpowrotnie. Dzięki zapiskom powstała kronika tradycyjnego wiejskiego życia przyciągającego i zniewalającego swoim urokiem, pełnego zapachów, kolorów i dźwięków, któremu kres położyła nowoczesność.

Cydr z Rosie przyniósł Lauriemu Lee światową sławę. Książka sprzedała się w milionach egzemplarzy i doczekała się ekranizacji przez stację BBC.

Recenzje blogerów
Życie Lauriego Lee rozpoczęło się wraz z furą, która poniosła mnie po długim zboczu do wioski i cisnęła zagubionego w wysoką trawę. Trawę, której, każde źdźbło było tatuowane przez słońce tygrysimi paskami. Ciemne miały ostre jak nóż krawędzie, złowrogo się zieleniły i aż dygotały od koników polnych, które świergotały, cykały i frunęły w powietrzu niczym małpki. Cydr z Rosie zawierający wspomnienia z dzieciństwa angielskiego poety i pisarza Lauriego Lee zabiera czytelników do Slad, rozbrzęczanej dżungli w Gloucestershire, prozy która oddziałuje na wszystkie zmysły i zapiera dech w piersiach.

W wieku trzech lat Laurie wraz z matką i sześciorgiem rodzeństwa przenosi się do wioski Slad, położonej niedaleko Stroud w Gloucestershire w Anglii. Opuszczone przez ojca w czasie wojny rodzeństwo wraz z matką wprowadza się do domku z dwoma piętrami, piwnicą oraz skarbem w ścianach, z pompą i jabłoniami, lilakiem oraz truskawkami, czarnymi ptakami w kominach, żabami w piwnicy, grzybami na suficie. Tam Laurie spędzi swoje dzieciństwo i wczesną młodość, będzie żył pod dyktando pór roku, bawił się w berka, chowanego, biegał po całej dolinie, dorastał, przeżywał pierwsze miłości.

Laurie Lee jako dziecko chłonął otaczające go widoki, dźwięki, smaki, by po kilkudziesięciu latach odtworzyć wczesne, chłopięce wspomnienia na kartach swojej powieści, wspomnieniach, w których zawarł całą miłość do tamtego miejsca i tamtego czasu. Młodość spędzona pośród przepięknych krajobrazów, tylko pozornie wydaje się być beztroska i idylliczna. Laurie żył w trudnych czasach. Moje życie było wojną, wojna była światem. Nadszedł więc koniec świata wspomina. Autor opisuje świat, który się kończy, lata dwudzieste XX wieku, gdy na przez Anglię przetoczyła się Wielka Wojna, zmieniła nieodwracalnie cały kraj, jednak w odciętym od cywilizacji Slad czas jakby się zatrzymał.

Pisarz przywołuje z pamięci rodzinny dom, proste, codzienne rzeczy, uczucia, wspomina mieszkańców wsi, piękno tamtejszej przyrody, opowiada o błękicie nieba, ciepłych promieniach słońca, kłosach błękitnej pszenicy w której brzęczały pracowite pszczoły i migotały motyle. Dla autora lata młodości były czasem radości, zabaw i beztroski, ale również rodzinnych tragedii, śmierci, mroźnych zim, powodzi, okresów susz, głodu i ubóstwa.

Laurie Lee zanurza czytelnika w kolorach, zapachach, różnorodnych fakturach i smakach, jego przepełniona poezją proza żyje, jest sensualna i zmysłowa. Historie mieszkańców Slad, wspomnienia pisarza mają w sobie coś baśniowego, wioska manifestowała się zrazu przede wszystkim przez magię i trwogę. We wspominaniach autora to co prawdziwe i namacalne ciemność, zawierucha, niewidoczny deszcz, trzeszczące drzewa, pękające chmury, łoskoty gromu, trzaski błyskawic przenikają twory i lęki "owego" świata, tajemnicze, magiczne i niepokojące. Starcy mieszkający w ścianach, w podłogach i na dole, w pralni, mający nas obserwować i osądzać z bezlitosną złośliwością, a najoczywiściej będąc zmurszałymi bożkami.

Cydr z Rosie to nostalgiczna podróż w przeszłość, do świata zniszczonego bezpowrotnie przez wojny i cywilizację. Liryczna opowieść o pamięci, dorastaniu i tęsknocie za życiem, które nigdy już nie wróci. Laurie Lee napisał powieść, która jest lekarstwem na pośpiech współczesnego świata, pozwala zwolnić i powrócić do czasów własnego dzieciństwa. Balsam dla ciała i ducha.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć