Dzienniki więzienne
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.47 / 5.00
liczba ocen: 60
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.12 zł
33.92 zł
39.90 złpremium: 23.94 zł
39.90 zł
39.90 zł
Pozostałe księgarnie
31.90 zł
33.52 zł
33.56 zł
35.91 zł
36.00 zł
37.11 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

Słynny autor za więziennym murem! W 2001 r. Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Proces był echem skandalu z 1987 r., kiedy pisarz wytoczył proces sądowy gazecie „The Daily Star” za naruszenie jego wizerunku. Archer nie byłby sobą, gdyby czasu za kratami nie poświęcił na stworzenie kolejnego bestsellera.

Już pierwszego dnia pobytu w więzieniu Archer zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne refleksje. Tak powstały „Dzienniki więzienne” – w trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – „Piekła”, przez łagodniejsze Wayland – „Czyściec”, po więzienie otwarte North Sea Camp – „Niebo”.
Zagłębianie się w „Dzienniki więzienne” Archera to jak wejście w zaklęty krąg na co dzień zamknięty przed naszymi oczami.

„Archer odmalowuje smętny, ale jakże prawdziwy obraz życia codziennego za murami więzienia. To bardzo sugestywna, wzbudzająca niepokój książka – lepsza niż wszystkie akademickie i polityczne rozważania o losie uwięzionych” – Ann Widdecombe, „New Statesman”

Recenzje blogerów
Jeffrey Archer to autor niezwykle popularny. Przy okazji człowiek, którego życiorys jest niczym amplituda. Pełen wzlotów i upadków. Jednak nawet te „dołki” swojej historii potrafił zawsze Archer przekuć w sukces. Poza tym, że jest pisarzem, ma bogatą karierę jako polityk. Zasiadał w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Należał do kierownictwa Partii Konserwatywnej. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki. W 2001 został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. Jednak i ten upadek potrafił zmienić w złoto, w postaci kolejnej bestsellerowej książki. Od pierwszego dnia pobyty zaczął prowadzić dziennik. Czytelnicy – także w Polsce – znają już te zapiski z trzech tomów, które ukazały się kilka lat temu, a każdy z nich był zapisem pobytu w różnych zakładach karnych, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo. Obecna edycja to kompletne dzienniki, łączące trzy części z historią dwóch lat pobytu w więzieniu.

Półżartem można powiedzieć, że rozsądnie myślący człowiek po przeczytaniu dzienników Archera wyzbędzie się jakichkolwiek myśli o najdrobniejszym choćby zatargu z prawem (jeżeli takowe kiedykolwiek zatliły się lub miałyby się urodzić w jego głowie). Nie brak w dziennikach humoru, anegdot, ale – co przyznaje sam autor – to tak naprawdę zasłona kryjąca strach, zwątpienie, przygnębienie, załamanie spowodowane znalezieniem się w świecie za kratami. Fascynujący, ale i przerażający obraz życia i funkcjonowania w instytucjach wymiaru tak zwanej sprawiedliwości. Bowiem z prawdziwą sprawiedliwością niewiele ma on wspólnego.

Nie wiem czy po powrocie na wolność, Archerowi udało się, (gdy Konserwatyści wrócili do władzy) wpłynąć na realizacje postulatów dotyczących reform w brytyjskim więziennictwie, jakie zawarł w podsumowaniu swojej książki. Mnie po lekturze nasunęła się na myśl zupełnie inna konstatacja: a gdyby tak od czasu do czasu jakiegoś wybranego polityka zmusić do pracy w szkole, szpitalu, leczenia się nie na oddziale VIP, opieki nad dzieckiem w wieku szkolnym, prowadzenia własnego małego biznesu, albo – dlaczegóż by nie? – właśnie zamknąć go w więzieniu. Ot po prostu zderzyć go z rzeczywistością. Może dałoby to taki skutek, że szarzy obywatele wreszcie odpoczęliby od „genialnych” pomysłów, jakimi raczą nas polityczni reprezentanci różnej maści?

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć