Miedzianka. Historia znikania
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.01 / 5.00
liczba ocen: 3079
Ilość stron (szacowana): 272
najlepsza cena! w tym tygodniu
EMPIKGO#Empik GO
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
21.91 zł
23.72 zł
27.90 złpremium: 16.74 zł
27.90 zł
27.90 zł
Pozostałe księgarnie
21.91 zł
-9% 21.96 zł
22.36 zł
23.36 zł
23.38 zł
23.72 zł
25.11 zł
25.11 zł
25.50 zł
27.90 zł
Opis:

Kupferberg Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali "Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to". Nie ma zabaw, podczas których Martin Lachmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Bräuer, która handlowała masłem i jajkami.
Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.

Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?

"Filip Springer nazywa siebie domorosłym archeologiem i wyrusza na Dolny Śląsk. Pędzelkiem, delikatnie, szczegół po szczególe odkrywa i odtwarza fascynującą historię Kupferbergu Miedzianki, niewielkiego miasteczka między Jelenią Górą a Kamienną Górą, i jej mieszkańców. Kiedyś Kupferberg był miastem górników, przez chwilę perłą turystyczną i wytchnieniem dla kuracjuszy. Położony na szczycie, przez sześćset lat opierał się zawieruchom wojennym. Aż dotarła do niego Armia Czerwona i odkryto w pobliżu rudę uranu Tę reporterską opowieść czyta się z zapartym tchem, jak książkę sensacyjną, chociaż wiadomo, że zakończenie jest zupełnie niehollywoodzkie".
Ewa Winnicka

CYTATY:
Lepiej zniknąć na trochę niż zniknąć na zawsze.
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Jest to jedna z tych książek, które na bardzo długo, o ile nie na zawsze, zapadają w pamięć. Na niecałych 300 stronach dostajemy opowieść, a właściwie długi reportaż, o historii miasteczka Miedzianka oraz zarysy historii jego mieszkańców.
    Książka napisana jest barwnym i żywym językiem, że nie sposób odłożyć ją chociaż na chwilę. Chcemy wiedzieć, jak potoczyły się losy tego miasteczka....chociaż już na początku wiemy, że to nie będzie historia ze szczęśliwym zakończeniem.
    Ciekawe ile jeszcze jest w Polsce takich miejscowości i czy kiedyś komuś będzie się chciało napisać ich historię.

Inne proponowane
Warto zerknąć