Nie mamy pojęcia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.11 / 5.00
liczba ocen: 218
najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
24.72 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
24.82 zł
25.02 zł
25.41 zł
26.61 zł
26.91 zł
27.00 zł
28.41 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Jorge Cham, robotyk, i Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej niewiedzy o wszechświecie. Za pomocą rysunków komiksowych, pomysłowych infografik i klarownych wyjaśnień przedstawiają pytania, które wciąż wprawiają naukowców w zakłopotanie, i szukają na nie odpowiedzi.

„Nie mamy pojęcia” to oszałamiający ilustrowany wstęp do największych nierozwikłanych tajemnic fizyki. To jednak nie wszystko; to także pasjonująca lektura, która odczarowuje i wyjaśnia wiele rzeczy, o których bardzo dużo już wiemy: od kwarków i neutrin, przez fale grawitacyjne, aż do wybuchających czarnych dziur. Jorge i Daniel zachęcają, by spojrzeć na wszechświat jak na niezmierzony i niezbadany obszar, który wciąż możemy poznawać. A czynią to, pisząc niezwykle lekko, z ogromnym poczuciem humoru.

„Wydaje się wam, że nauka zna odpowiedzi na prawie wszystkie pytania? Myślicie, że na obecnym etapie jej rozwoju więcej o wszechświecie wiemy, niż nie wiemy? Nic bardziej mylnego! 
Bo na przykład...
* Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?
* Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?
* Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem ultraszybkich cząstek?
* Czym jest ciemna materia i dlaczego uparcie nas ignoruje?
Wygląda więc na to, że wszechświat pełen jest dziwactw, które na pierwszy rzut oka są zupełnie bez sensu. Ale Jorge i Daniel stawiają sprawę inaczej: pokazują, że pytania, na które nie znamy odpowiedzi, mogą być równie intrygujące jak te, które już mamy z głowy. Przeczytajcie ich niezwykle pouczającą i równie zabawną książkę i przekonajcie się, że to, o czym nie mamy pojęcia, jest naprawdę ekscytujące!” – fragment e-booka

Recenzje blogerów
Astrofizyka to jedna z tych dziedzin, która szalenie mnie interesuje, ale o której – co muszę wyznać z żalem – wiem stosunkowo niewiele. Fizyka jako taka nigdy nie była moją mocną stroną, a znudzone nauczycielki szkolne nie pomogły tego zmienić. Efekt jest taki, że z zachwytem patrzę w niebo i prawie nie rozumiem, co widzę: trochę mnie to martwi, no bo co to za dyletanctwo? Staram się więc od czasu do czasu sięgać po książki popularnonaukowe o kosmosie – a ostatnio miałam okazję czytać wspólne dzieło Chama i Whitesona. I co się okazuje? Nie tylko ja mam słabe pojęcie, nawet naukowcy mają słabe pojęcie! A autorzy omawianej książki nie boją się głośno powiedzieć: Nie mamy pojęcia. A to niespodzianka!

Jorge Cham i Daniel Whiteson od razu rzucają nam niewygodną prawdę w twarz: nie mamy pojęcia o 68% wszechświata, a o kolejnych 27%, czyli ciemnej materii, też wiemy tyle co nic. Tak naprawdę dokładnie zbadane zostało ledwie 5%, czy to jednak powód do załamywania rąk? Nie, autorzy co i rusz udowadniają, że to świetna wiadomość, bowiem tyle odkryć jeszcze przed nami! Może to właśnie TY odkryjesz coś istotnego w dziedzinie astrofizyki? Bowiem jeśli wydaje się Wam, że nauka zna odpowiedzi na wszystkie pytania to jesteście w błędzie. Wciąż nierozwiązane są na przykład takie problemy jak:

• Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?
• Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?
• Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem ultraszybkich cząstek?
• Czym jest ciemna materia i dlaczego uparcie nas ignoruje?

A to tylko czubek góry lodowej… W kolejnych rozdziałach możemy poczytać o tym, jakie luki mamy jako ludzkość w wiedzy o wszechświecie. Jednak Cham i Whiteson nie mówią o tym w tonie minorowym, a żartobliwym i zachęcającym do natychmiastowego włożenia stroju szalonego naukowca i dokonywania odkryć! Nie mamy pojęcia opowiada także o tym, co już wiemy i pozwala usystematyzować naszą wiedzę. Autorzy zaczynają od najprostszych tematów, a więc cząstek takich jak elektrony, protony i neutrony, opisują działanie materii, na przykład prawa grawitacji czy elektromagnetyzmu oraz opowiadają o początkach wszechświata. Potem jest jednak coraz to zdziwniej i zdziwniej, jak powiedziałaby Alicja z Krainy Czarów. Wraz z Chamem i Whitesonem rozważamy coraz bardziej abstrakcyjne z perspektywy dzisiejszego stanu wiedzy pytania, takie jak: czy istnieją tunele czasoprzestrzenne? Dlaczego wszechświat, a nie antywszechświat? Co było przed Wielkim Wybuchem? Czy istnieje teoria wszystkiego? W głowie aż wiruje od tych wszystkich zagadnień, tez i możliwości…

Światło bije nas po oczach pięknymi obrazami dziwności wszechświata, ale miało na to tylko 13,8 miliarda lat. Oznacza to, że każdy obiekt poza odległością wynikającą z podróży światła przez ten czas jest dla nas niewidzialny. Tuż za granicą, do której sięga nasz wzrok, mogłyby brykać sobie ziejące ogniem niebieskie smoki wielkości galaktyki, a my nie mielibyśmy o tym pojęcia. Oczywiście nic nie wskazuje na istnienie tych smoków, ale jakie są szanse, że wszystko, co znajduje się poza zakresem naszego widzenia, jest dokładnie takie samo jak to, co widzimy dokoła? Naturze nieobce są dziwaczne i zaskakujące rewelacje.

Panowie jednak starają się, by cała ta (nie)wiedza nas nie przytłoczyła. Daniel Whiteson to profesor fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine oraz członek Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Do tego prowadzi badania w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, wykorzystując Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), a jednak język publikacji Nie mamy pojęcia jest bardzo prosty, a każde bardziej skomplikowane teorie są od razu skrupulatnie tłumaczone. Autor nie stroni też od żartów, które są, no cóż… Wyjątkowo „suche”. Muszę jednak przyznać, że w większości przypadków jego poczucie humoru do mnie trafiało! Zaś Jorge Cham jest rysownikiem – twórcą popularnych komiksów PHD (phdcomics.com), a także doktorem robotyki Uniwersytetu Stanforda – i odpowiada on za liczne zabawne komiksy, które znajdują się w książce. Trudne teorie poprzeplatane śmiesznymi grafikami zdają się od razu jakieś o wiele bardziej strawne.

Dla kogo jest Nie mamy pojęcia? Dla osób ciekawych świata! I to zarówno tych, którzy liznęli już trochę astrofizyki i coś na ten temat już wiedzą, jak i dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną wiedzy (to znaczy uściślijmy: jakąś szkolną wiedzę lepiej jest przed rozpoczęciem czytania mieć). Prosty język i układ książki typu: „od najprostszych elementów do tych najbardziej skomplikowanych i abstrakcyjnych” dobrze się sprawdzają – i nawet, jeśli złapiecie się w pewnym momencie za głowę, dochodząc do wniosku, że niewiele rozumiecie to komiksy Jorge Chama i zabawne przykłady Daniela Whitesona sprawią, że astrofizyka nie będzie już Wam się wydawała taka straszna. Powiem Wam więcej: gdyby nauczycielki fizyki korzystały z książki Nie mamy pojęcia na swoich lekcjach to nauka tego przedmiotu w szkołach byłaby o wiele lżejsza i przyjemniejsza. Mam nadzieję, że tak napisanych książek na trudne tematy będzie na polskim rynku książki coraz więcej.

Ocena: 5/6
©tanayah czyta
Na pierwszy rzut oka pomysł na taką książkę popularnonaukową może się wydać co najmniej dziwny. Bo przecież jaki jest sens wydać książkę, która uświadomi nam jak niewiele ludzkość wie na temat otaczającego nas wszechświata? Żaden! A jednak Jorge Cham i Daniel Whiteson udowadniają, że taka książka ma rację bytu i może stanowić świetną i zabawną lekturę nie tylko dla pasjonatów tematu, ale dla każdego. Gwarantuję, że trudno będzie Wam od niej odejść choć na moment, ponieważ z każdą stroną coraz bardziej pobudza ona wyobraźnię i ciekawość świata.

Tematów, jakie zostały poruszone w książce jest w sumie siedemnaście i omawiają takie zagadnienia jak: z czego składa się wszechświat, czym jest ciemna materia, jakie są tajemnice masy, co to jest czas i przestrzeń, ile mamy wymiarów, co się stało podczas Wielkiego Wybuchu, oraz czy jesteśmy sami w kosmosie. Nie są to oczywiście wszystkie tematy, ale te chyba najbardziej znane przez wszystkich, którzy choć troszkę się tym tematem interesują. Z reguły na początku każdego rozdziału przeczytamy krótkie, ale przystępne informacje na dany temat, aby na dalszych stronach lepiej zrozumieć różnego rodzaju wywody i przemyślenia autorów. Natomiast im dalej, tym więcej pytań i spekulacji oraz rozważań na temat niewiadomych. A przez cały ten czas, autorzy opowiadają wiele dowcipów, zabawnych i niekiedy absurdalnych sytuacji i anegdot. Nie brakuje tutaj także niecodziennych analogii, czy przykładów, które choć dość niecodzienne, to wyjątkowo dobrze ilustrują wiele trudnych i skomplikowanych zagadnień z fizyki.

Nie dowiemy się za to z tej książki, czy na pewno jesteśmy sami we wszechświecie, dlaczego prędkość światła wynosi blisko 300 milionów m/s, czy dlaczego czas biegnie do przodu. Oczywiście, to tylko przykłady, ponieważ po przeczytaniu tej książki można sobie uświadomić jak naprawdę bardzo, ale to bardzo mało wiemy, chociaż poznaliśmy już tak dużo. Jest to chyba jedna z największych zalet tej książki - pokazanie jak mało wiemy, zamiast być kolejną pozycją o wszechświecie i jego tajemnicach. Dlaczego? Ponieważ wielu autorów stara się pokazać co wiemy, jak wygląda obecny stan wiedzy, ale pomijają to, czego nie wiemy lub mówią o tym bardzo lakonicznie. A wydaje mi się, że takie książki, jak ta Chama i Whitesona są potrzebne, ponieważ mogą zainspirować młode osoby do kariery naukowej, do zainteresowania się nauką i do znalezienia przez nich w przyszłości odpowiedzi na pytania zaprezentowane w tej książce. Co więcej, autorzy pokazują wiele skomplikowanych rzeczy w bardzo prosty sposób np. jak wytłumaczyć, że siły elektromagnetyczne są silniejsze niż grawitacja? Na przykład podnieść magnesem gwóźdź. Proste, prawda? A jednak trudno o takie doświadczenia na lekcjach fizyki.

Nie mamy pojęcia jest książką jedyną w swoim rodzaju. Cham i Whiteson nie tylko opowiadają o wszechświecie, ale przede wszystkim o tym, czego o nim nie wiemy. A robią to w sposób niezwykle przystępny i niepozbawiony humoru, a wszystkiego dopełniają przezabawne ilustracje. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć