ebook Znikająca łyżeczka
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 29756)

Znikająca łyżeczka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa oferta: 31.07
39.90 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
31.07 zł Lub 27.96 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 33.92 zł
31.12 zł
31.92 zł
33.36 zł
33.38 zł
35.91 zł
35.91 zł
36.00 zł
39.90 zł
39.90 zł
40.90 zł z kodem: 30.90 zł
Inne proponowane

Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych i o tym, co się za nimi kryje: nauce, historii, pieniądzach, mitologii, sztuce i medycynie. Kolejna znakomita książka autora „Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu”.

Dlaczego Gandhi nie znosił jodu (I, 53)? W jaki sposób rad (Ra, 88) niemal zrujnował reputację Marii Skłodowskiej-Curie? I dlaczego gal jest ulubionym pierwiastkiem laboratoryjnych żartownisiów?
Tablica Mendelejewa to jedno największych osiągnięć nauki, ale też skarbnica wiedzy o przygodach, zdradzie i obsesji. Za każdym elementem układu okresowego stoją fascynujące historie; każdy pierwiastek gra ważną rolę w historii ludzkości i w życiu (często) szalonych naukowców, którzy go odkryli. „Znikająca łyżeczka” jest doskonałym połączeniem rzetelnej wiedzy naukowej i fascynujących opowieści ukazujących ludzką inwencję, badania i odkrycia – od Wielkiego Wybuchu po nasze czasy.
Wyobraź sobie, że odwiedzasz kumpla chemika, który częstuje cię herbatą. Gdy wkładasz do niej łyżeczkę, by zamieszać gorący płyn, ta znika ci w rękach… a kolega pęka ze śmiechu na widok twojej miny. To klasyczny dowcip nerdów pracujących w laboratorium: lepienie łyżeczek z galu, łatwo formowalnego metalu, który w temperaturze pokojowej ma formę stałą, ale już w 29 stopniach Celsjusza zaczyna się rozpuszczać...

Znikająca łyżeczka od Sam Kean możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Sam Kean pisze o pierwiastkach w niewiarygodny sposób. Niektóre są fajne, inne samolubne, jeszcze inne chytre albo humorzaste. W życiu nie przypuszczałam, że pomyślę kiedyś o jakimś pierwiastku z sympatią albo z niechęcią, że pierwiastki będą mnie rozbawiać albo denerwować!

A Sam Kean to właśnie sprawił. Po lekturze Znikającej łyżeczki zmieni się Wasze spojrzenie na rzeczywistość (tak, wiem, ostatnio często to piszę, ale co poradzę na to, że te książki naprawdę mają taką moc?). Książka sprawi, że lepiej zrozumiecie to, co was otacza. Kean tłumaczy od podstaw działanie pierwiastków, wszelkie powiązania między nimi, procesy, jakie zachodzą w świecie. Niektóre fragmenty mogą wydać się przytłaczające, ale wrażenie szybko mija. Autor dba o to, by nie przeraziły nas chemiczne terminy i skomplikowane reakcje – pisze o nich, ale za chwilę wspomina o czymś tak ciekawym, że po prostu musimy czytać dalej. To popularyzacja najlepsza z możliwych – nawet się nie orientujemy, że się uczymy.

Nie poświęcałam do tej pory zbyt dużo czasu na myślenie o odkrywaniu pierwiastków. Ale gdybym nawet to robiła, to nie wiem, czy wpadłabym na to, że te historie są tak interesujące! Kean wyciąga na wierzch kłótnie, niesnaski, kłamstwa, sfabrykowane wyniki badań. Pokazuje, jak wielki wpływ na losy świata miały pierwiastki. Brzmi patetycznie? Być może, ale gdy pomyślicie, że pierwiastkiem przecież jest na przykład złoto, to wpływ na los świata zaczyna brzmieć rozsądnie, prawda? A wiele z nich miało równie wielki wpływ, tylko po prostu my o tym nie wiemy. Wie natomiast autor i dzieli się z nami swoją wiedzą – są to opowieści pełne ciekawości, pasji, dynamiczne i fascynujące. O chemii, ale przez to tak naprawdę o życiu i całym naszym Wszechświecie. Bo chemia to nie tylko tablica Mendelejewa (swoją drogą, zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ona wygląda, tak jak wygląda i kto w zasadzie poukładał pierwiastki w ten sposób? I właściwie dlaczego w ten sposób?) i eksperymenty w laboratorium. Opowieść o pierwiastkach to również historia powstania Wszechświata, naszej planety i nas samych.

A jest jeszcze więcej! Czy przypuszczaliście, że to właśnie z książki o chemii dowiecie się, skąd się wziął Szalony Kapelusznik w Alicji w Krainie Czarów? Znajdziecie tu sekciarskie pierwiastki, wielkie diamenty w Jowiszu, pierwiastkowe safari, czarny śnieg, zatrute skarpetki dla Fidela Castro oraz szaro-niebieskawe smerfy zombie. Dowiecie się, jaki wpływ miały pierwiastki na wojny, jak wykorzystuje się je w medycynie i dlaczego niektóre z nich mają nazwy wzięte od greckich bogów. Mnie najbardziej zadziwiły dwa rozdziały. Pierwszy z nich jest o społecznej historii pierwiastków. Jest taka, naprawdę! Drugi to rozdział Pierwiastki i sztuka. Znajdziecie w nim między innymi Samuela Becketta, Goethego, Marka Twaina, szalonych poetów – fascynująca lektura!

Wisienką na torcie będą polskie akcenty – jest oczywiście Maria Skłodowska - Curie, ale to tylko jeden z polskich elementów. Pozostaje mi tylko gorąco zachęcić do lektury. Dowiecie się mnóstwa przydatnych rzeczy, ciekawych, mądrych, ale też śmiesznych. Sam Kean snuje swoją historią od powstania Wszechświata aż do pojedynczego atomu w naszym ciele. Prowadzi nas przez stulecia historii, pokazuje odkrycia naukowców, odpowiada na najbardziej dziwne pytania, takie jak to, ile trwa sekunda albo ile waży kilogram. Polecam absolutnie każdemu!

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć