ebook Café Museum
3.67 / 5.00 (liczba ocen: 456) Ilość stron (szacowana): 184

Café Museum
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 13.41
Audiobook - najniższa cena: 20.94
wciąż za drogo?
13.41 zł
21.00 zł
22.90 zł
29.80 zł Lub 26.82 zł
31.29 zł Lub 28.16 zł
19.87 zł
20.67 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„Café Museum” to bardzo udane połączenie książki podróżniczej i kulinarnej z szerokim tłem historycznym i wieloma rodzinnymi wspomnieniami. Robert Makłowicz, w bardzo osobistej narracji, pokazuje nam kawałek swojego świata.

Wraz z autorem przemierzamy kraje wielonarodowościowej monarchii habsburskiej. To nie jest jednak zwykła podróż – Makłowicz zatrzymuje się w miejscach, które bardzo rzadko pojawiają się w przewodnikach.
Nie znajdziemy tu długich opisów zabytków, autor pisze przede wszystkim o ludziach i jedzeniu. Przywołuje często świat już nieistniejący, próbuje go wskrzesić, bo dobrze wie, że pamięć potrafi przetrwać w smakach i zapachach.

Nieważne, czy spacerujemy po Wiedniu, szeklerskiej wiosce w Transylwanii czy Sarajewie – w jakiś przedziwny sposób Makłowicz zawsze wie, gdzie ma się udać, gdzie zapukać, jakie drzwi otworzyć. Może to lata praktyki, a może to opiekuńczy duch cesarza Franciszka Józefa I czuwa nad naszym autorem.

„Café Museum” jest też wielką adoracją różnorodności – narodowej, językowej, kulturowej czy wreszcie kulinarnej. Warto tę książkę odczytać w znacznie szerszym kontekście, zwłaszcza obecnie, gdy jesteśmy świadkami ponownego stawiania zasieków i płotów na granicach. Gdy słyszymy coraz częściej, że obcy są dla nas często zagrożeniem. Robert Makłowicz udawania, że właśnie tam, gdzie mieszają się narodowości, języki, kultury i smaki człowiek może czuć się naprawdę szczęśliwy.

Café Museum od Robert Makłowicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wreszcie udało mi się zrobić zdjęcie na #margotbookday. Zabawa polega na tym, żeby nie zginąć w zalewie nowości, żeby polecać sobie starsze książki, które przypadły Wam do gustu. Odkryte teraz, lub pamiętane sprzed lat.

U mnie dziś Cafe Museum Roberta Makłowicza.

Genialna podróż przez środkową Europę, od eleganckich (i tych mniej) lokali Wiednia, przez węgierską prowincję, po przepiękne krajobrazy Dalmacji.

I wszystko to opisane z charakterystyczną dla autora swadą i elokwencją, dowcipem, humorem, ale i lekką nostalgią za CK Monarchią. Wspaniałe miejsca i ludzie, zwyczaje i historie, jedzenie i napoje, które nas Europejczyków łączą!

Gdy czytałam tę książkę przed laty dźwięczał mi w uszach głos Roberta. Następnie kupiłam audiobooka i wielokrotnie jej słuchałam, napawając się urokiem tych opowieści, zaśmiewając w głos, bądź przełykając ślinę.

Zdecydowanie to moja ukochana książka Makłowicza (a kilka, jak widać w tle, mam) i nie ukrywam, że chciałabym aby powstały kolejne, tak napisane! Bo historie o pościeli w wannie w eleganckim wiedeńskim hotelu, myśliwym wynajętym do zabicia dzika na dalmackiej wyspie, czy węgierskim świniobiciu mangalicy, zostają w głowie na zawsze!

Jeżeli lubicie Roberta Makłowicza – jego sposób opowiadania, nieprawdopodobne porównania, bogate dygresje i całą tą zachwycającą erudycję historyka, dziennikarza, krytyka kulinarnego – to sięgnijcie po Cafe Museum koniecznie! Jeżeli lubicie podróże niekonwencjonalne – tym bardziej!

Polecam całą sobą, bo to genialna pozycja, do której wracam przynajmniej raz w roku – podążając do ukochanej Dalmacji.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć