Nie hańbi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.31 / 5.00
liczba ocen: 517
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
20.49 złpremium: 12.29 zł
15.39 zł
15.90 zł
17.42 zł
27.99 zł
Pozostałe księgarnie
15.39 zł
17.15 zł
17.68 zł
18.19 zł
19.03 zł
19.47 zł
20.49 zł
22.39 zł
24.00 zł
25.19 zł
27.99 zł
Opis:

Reporterski rzut oka na polski rynek pracy. Jak bardzo zmienił się od czasu, kiedy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal? Na ile kryzys wczesnych lat 90. różni się od kryzysu lat 30., gdy bezrobotni organizowali strajki? Co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce? Dlaczego coraz więcej wśród nas prekariuszy, skoro praca leży na ulicy?

Bezrobocie jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Ponoć. Są wykresy i tabele, które to mają potwierdzać, są analitycy, którzy te słowa powtarzają jak mantrę, są politycy, którzy się tym zdaniem zachłystują.
I są ludzie, którzy rynkiem pracy nie potrząsną. Rynek ich połknie i wypluje.
Ta książka jest o nich.
O Ilonie Pujanek, która powiesiła się w noworoczny poranek – możliwe, że z powodu mobbingu. Tylko czy polskie prawo definiuje, czym jest mobbing?
O przedsiębiorcy budowalnym, który wprawdzie nielegalnie zleca pracę, ale nie podlega kontroli PIP-u.
O zwalnianych pracownicach Almy, które nawet w pustym sklepie musiały przestawiać towar na półkach.
O marszach bezrobotnych w czasach wielkiego kryzysu i o ludziach bezrobotnych osiem dekad później, w kraju, w którym podobno bezrobocia nie ma; o coraz bardziej oswojonych z prekarnością młodych ludziach.

Jeden z rozmówców powiedział autorce: „Stwierdzenie, że to jest taka praca jak każda inna, że ktoś jedzie dorywczo pracować za granicę czy zbiera runo leśne, to trochę pokazuje, jak bardzo upadliśmy, myśląc o tym, czym jest praca”. Chociaż wielu pokoleniom wbijano do głowy, że żadna praca nie hańbi...
Historycznym i współczesnym reportażom z książki NIE HAŃBI towarzyszą prywatne poszukiwania autorki – poszukiwania robotniczych korzeni jej przodków w jednym z najbardziej robotniczych miast Polski, Żyrardowie.

Nie hańbi od Olga Gitkiewicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć