ebook To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki
3.43 / 5.00 (liczba ocen: 464)

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 21.95
Audiobook - najniższa cena: 12.90
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Fabryka S
VIRTUALO#VIRTUALO Fabryka S
21.95 zł Lub 19.76 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
-16% 19.95 zł
19.95 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od lat opowiada na antenie Trójki o rabusiach, którzy zostawiają w bankach dowody osobiste, zapominają zatankować auta przed napadem albo podkopują się pod bank, który został dawno zamknięty. W tej książce oferuje czytelnikom jeszcze więcej! Prosimy zachować spokój, usiąść wygodnie i zacząć czytać, a nikomu nic złego się nie stanie ;)

Napady na banki to najbardziej amerykańskie przestępstwo. Od początku istnienia Stanów Zjednoczonych przykuwa ono uwagę Amerykanów i jest odbiciem barwnych dziejów tego kraju. Opowieść o Jessem Jamesie to historia krwawej wojny secesyjnej i głębokich podziałów po jej zakończeniu. Losy wroga publicznego numer jeden Johna Dillingera to opis zawirowań w czasach Wielkiego Kryzysu. Skok na bank w Laguna Niguel to historia, w której przestępstwo miesza się z wielką polityką.

„Od lat na antenie Trójki planujemy z kolegą Wałkuskim napad na bank. Najchętniej amerykański, bo podejrzewam, że tam mają najwięcej pieniędzy. Kolega ma być strategiem przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę, czym się zachwyca, czarno to widzę. Podczas napadu możemy być zabawniejsi od gangu Olsena. A zdaje się, że nie o to chodzi... Mam zatem nadzieję, że książka będzie zachętą dla Państwa do organizacji profesjonalnych napadów. Proszę pamiętać o inspiracji! Powiedzmy... dziesięć procent?” – KUBA STRZYCZKOWSKI, PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

„Marek znowu wałkuje Amerykę. Zdawać by się mogło, że to jedynie historie o mniej lub bardziej udanych napadach. W rzeczywistości to udany portret kraju, który nie przestaje zadziwiać, zachwycać i denerwować” – MICHAŁ NOGAŚ, GAZETA WYBORCZA

„Kolega Wałek jest błyskotliwy. Lubię jego poczucie humoru i dlatego mogę słuchać i czytać nawet o napadach. Zwłaszcza tych nieprawdopodobnych” – MAREK NIEDZWIECKI, PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

„Myślałem o tym, by rozmowy o napadach wydać na płycie kompaktowej, ale książka jest jeszcze lepsza! Tylko brać i czytać!” – PIOTR BARON, PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki od Marek Wałkuski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Historia Stanów Zjednoczonych jest tak zróżnicowana, iż każdy w niej dostrzeże zupełnie inny aspekt, którym się zainteresuje. Tutaj mamy do czynienia z opowieścią o napadach, o rabusiach okradających skarbce, tych znanych, jak i tych, którzy znacząco swoje plany zaprzepaścili na rzecz głupiej wpadki. Oni na dobre zapisali się na kartach wiodących dziejów Ameryki.

Autorem książki To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki jest wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie – Marek Wałkuski. Od lat opowiada on na antenie Trójki o napadach na banki, o rabusiach, tych bardziej zorganizowanych, jak i tych, którym noga podwinęła się w fazie początkowej akcji. W książce jednak ukazuje nam szerszy portret Ameryki, historię pieniądza, czy najsłynniejszych rabusiów w historii. Kto z nas nie słyszał choćby o takich osobistościach przestępczego światka jak, Bonnie i Clyde, czy Jessie James, których wizerunek często wykorzystywany jest na przykład w kinematografii? Znaczący krok na drodze do równości płci w dziedzinie napadów wykonała w latach trzydziestych Bonnie Parker – najsłynniejsza kobieta rabuś. Książka ta, jest ciekawą „encyklopedią” kryminalną Ameryki, dokładnie opisującą intrygujące osobowości, które swoimi dokonaniami przestępczymi zapisały się w historii Stanów Zjednoczonych już na zawsze. Mowa tutaj choćby o wspomnianych wcześniej przestępcach, lub Butch’u Cassidy i Sundance Kid, którzy są jednymi z najsłynniejszych przestępców Dzikiego Zachodu. Autor swoją obszerną wiedzę przełożył tutaj i zaserwował czytelnikowi nie lada gratkę, opisując ciekawe wydarzenia, przybliżone portrety rabusiów, jak i niecodzienne sytuacje oraz wpadki, choćby przy ucieczce z miejsca przestępstwa. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach sprawca napadu został zlokalizowany. Okazało się, że znajduje się w kanale wentylacyjnym, którym próbował uciec, ale, ponieważ był za gruby, utknął na jednym z zakrętów. Aby go uwolnić policjanci SWAT musieli użyć piły elektrycznej. Publikacja ta jest pełna humoru, ciekawa oraz zawiera wiele wątków historycznych, opatrzonych dokładnymi szczegółami, przez które książkę czytałam dłużej niż myślałam. Pomimo tego, iż wydanie jest bardzo dopracowane, a wnętrze wypełniają liczne fotografie, to mnogość anegdot, wątków z dziejów Ameryki, jak i historia dolara jest poniekąd wymagającym kąskiem dla czytelnika, przez co, nad książką trzeba spędzić więcej czasu. Podoba mi się fakt, iż widać, że autor opowiada o wszystkim z pasją, niewymuszenie oraz intrygująco. Czytelnik odkrywa nowe ciekawostki, obserwuje, jak zmieniała się mentalność ludzi na przestrzeni lat, ma szansę stanąć po drugiej stronie barykady, a przede wszystkim widzi, iż ludzie nie zmieniają się tak diametralnie jak sądzono. To świat się zmienia, lecz ludźmi kierują i zawsze będą kierować te same motywy.

Ocena: 5/6
©Marionetka Literacka
Długoletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski, swoimi książkowymi i radiowymi opowieściami o Stanach Zjednoczonych zdobył grono oddanych wielbicieli. Każdy, kto miał przyjemność zetknąć się z jego opowieściami o Ameryce, bez wahania sięgnie zapewne i po to dzieło, a ja od razu mogę zagwarantować, że się nie rozczaruje.

W swojej najnowszej książce Marek Wałkuski wziął pod lupę historię napadów na banki. Stany Zjednoczone dzierżą, bowiem niechlubny prymat w tej dziedzinie: ponad 4200 napadów w roku 2016, muszę przyznać, że skala zjawiska była dla mnie zaskoczeniem. Takich niespodziewanych informacji, jest zresztą w książce Marka Wałkuskiego więcej i to pierwsza z wielu jej zalet. Część z tych opowieści znają już słuchacze Polskiego Radia, a teraz do rąk czytelników trafiło atrakcyjne kompendium wiedzy o tym dość specyficznym fragmencie amerykańskiej historii. Proszę się jednak nie obawiać się, że powstała nudna, przeładowana liczbami quasi encyklopedia. To jest napad napisana jest lekko, przystępnie, nierzadko z przymrużeniem oka – zwłaszcza w opowieściach o rabusiach roztargnionych czy niezbyt rozgarniętych. Autor pokusił się jednak o coś więcej niż tylko stworzenie zbioru anegdot o konkretnych napadach, pokazując całe tło, które z tematem jest związane. Mamy więc krótki wykład o historii systemu finansowego i monetarnego USA oraz o amerykańskich banknotach, metodologii napadów, broni. Wałkuski portretuje najsłynniejszych przestępców, ale pisze także o drugiej stronie, czyli bankach, sposobach, w jaki radziły sobie i radzą z zagrożeniem napadami, metodach obrony. Wreszcie opisuje działania wymiaru sprawiedliwości oraz systemu penitencjarnego. To wszystko brzmi niezwykle poważnie, ale jak już zaznaczyłem czyta się książkę Marka Wałkuskiego jednym tchem. Wisienką na torcie jest kończący książkę „napadowy top” – kilkanaście, krótkich, najbardziej niesamowitych historii związanych z opisywanym tematem.

„Napadł” mnie Marek Wałkuski swoją książką, a ja szybko się poddałem. Kapitalny tekst, który przywoła i uśmiech i zdumienie, zafascynuje, a przede wszystkim da bezbrzeżną satysfakcję z lektury.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć