Warkocz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.95 / 5.00
liczba ocen: 419
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
21.06 zł
22.95 zł
27.00 złpremium: 16.20 zł
27.00 zł
27.00 zł
Pozostałe księgarnie
22.93 zł
22.94 zł
22.95 zł
24.30 zł
24.30 zł
24.50 zł
25.11 zł
27.00 zł
27.00 zł
27.00 zł
Opis:

Trzy kobiety, trzy biografie, trzy kontynenty – to samo pragnienie wolności. Międzynarodowy bestseller. 200 000 sprzedanych egzemplarzy w samej Francji. „Laetitia Colombani splotła ze sobą nie tylko losy trzech kobiet. Połączyła niezwykłą więzią nas wszystkie” – „Femina”

INDIE. Smita jest Niedotykalną. Marzy, by jej córka miała inne, lepsze życie. By, jak inne dzieci, chodziła do szkoły.
SYCYLIA. Giulia pracuje w zakładzie ojca. Gdy ten ulega tragicznemu wypadkowi, odkrywa, że rodzinnej firmie grozi bankructwo.
KANADA. Sara, renomowana prawniczka, ma objąć kierownictwo w najlepszej w Montrealu kancelarii. Dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora.
Połączone w niezwykle intymny sposób, lecz nieświadome tej więzi, Smita, Giulia i Sara sprzeciwiają się losowi. Postanawiają walczyć o siebie i swoich bliskich. Głęboko ludzkie, poruszające historie trzech kobiet splatają się w warkocz nadziei i solidarności.
Fenomen wydawniczy! Numer 1 na liście bestsellerów Amazon.fr. Debiutancka powieść Laetitii Colombani wywołała wielkie poruszenie, jeszcze zanim się ukazała. Była sensacją Targów Książki w Londynie: 27 krajów nabyło prawa do tłumaczenia. W samej Francji sprzedano ponad 200 000 egz. W bliskiej perspektywie ekranizacja książki.

„Hymn do wolności i życia” – „Livres Hebdo”

„Laetitia Colombani splotła ze sobą losy trzech kobiet. Niezwykłą więzią połączyła także nas wszystkich” – „Femina”

„Kończymy lekturę do głębi poruszeni i wstrząśnięci” – „Télé 7 Jours”

CYTATY:
Własne odbicie w lustrze musi być naszym sojusznikiem nie wrogiem.
Recenzje blogerów
W dzisiejszych czasach kobiety muszą być wojowniczkami. To już nie rzeczywistość naszych babć i prababć, kiedy kobiety najczęściej były jedynie strażniczkami domowego ogniska, dbały o porządek, przygotowywały posiłki i starały się zapewnić miłą, rodzinną atmosferę. Chcemy się rozwijać, chcemy robić kariery, spełniać się zawodowo, podróżować, czerpać z życia garściami, zdobywać nowe doświadczenia… Czasem nie nadążamy, ale zaciskamy zęby i lecimy dalej. Mamy różne priorytety, pasje i sposoby na życie, jednak łączy nas pewna subtelna, niewidzialna nić. Tak jak trzy bohaterki powieści Laetitii Colombani Warkocz.

Smita żyje w Indiach i jest Niedotykalną, czyli należy do najniższej kasty społecznej. Jej rodzina jest bardzo biedna, a kobieta jest zmuszona wykonywać jedną z najgorszych prac, jaką jest sprzątanie latryn zamożnych Hindusów. Jej mąż zajmuje się zabijaniem szczurów, a jej córka… No właśnie, dziewczynka ma na razie kilka lat, ale Smita wie, że niebawem i ona będzie musiała zająć się brudną robotą. Kobieta marzy o lepszym losie dla swojego dziecka – zrobi wszystko, by dziewczynka poszła do szkoły…

Giulia to młoda Włoszka pomagająca w zakładzie perukarskim swojego ojca. Interes idzie dobrze, a peruki z jej rodzinnego zakładu są cenione w kraju. Wszystko zmienia się, gdy ojciec Giulii ulega wypadkowi, a ona przypadkowo odkrywa, że firma jest na skraju bankructwa. Czy dziewczyna uratuje zakład? I co jest ważniejsze? Pójście z duchem czasu czy tradycja?

W Montrealu żyje Sara. Kobieta pracuje w renomowanej kancelarii prawniczej i od lat udowadnia, że jeśli istnieje w jej branży szklany sufit to ona rozbije go swoimi eleganckimi szpilkami. Bezkompromisowa bizneswoman poświęci dla pracy wszystko, nawet wspólny czas z dziećmi (w końcu mają najlepszą opiekunkę) czy zdrowie. Jednak pewnego dnia ten tryb życia się na niej zemści i zmusi Sarę do zmiany priorytetów.

Wydawałoby się, że trzech kobiet nic nie łączy. Każda żyje w innym kraju, a ich codzienność różni się od siebie. Sprzątaczka latryn, zarządzająca zakładem perukarskim i rzutka prawniczka są jednak połączone pewną subtelną nicią, a ta niewidzialna więź splata ich losy niby tytułowy warkocz. Smita, Giulia i Sara są przez Laetitię Colombani ukazane w trudnym, przełomowym momencie, który przedefiniuje całe ich życie. Każda z nich musi zdobyć się na odwagę niezbędną przy dokonywaniu wielkich zmian. I choć początkowo wydaje się, że łatwo wyrokować, która z nich ma najtrudniej, z czasem przekonujemy się, że należy się powstrzymać przed łatwym ocenianiem i bezmyślnym ferowaniem wyroków.

Siła jest kobietą, zdaje się mówić poprzez swoją książkę autorka. I ten feministyczny manifest wciąż gdzieś przebija z Warkocza. To kobiety podejmują trudne decyzje i mają odwagę wpłynąć na swój los. Mąż Smity jest bierny i wystraszony, ojciec Giulii z powodu lęku przed prawdą i wynikających z niej zmian utrzymuje w tajemnicy fatalny stan finansowy rodzinnego zakładu, a Sara już dawno odsunęła mężczyzn od siebie, wysyłając w świat przekaz, że poradzi sobie ze wszystkim sama.

Jest Amazonką. Nieustępliwą wojowniczką. Amazonka nie daje za wygraną. Walczy do ostatniego tchu. Nigdy się nie poddaje.

Warkocz to współczesna powieść obyczajowa, która pomaga uwierzyć w swoją siłę i inspiruje do odważnego mierzenia się z losem. Przeplatające się historie trzech kobiet są z jednej strony zapadające w serce i motywujące, a z drugiej dość proste i momentami spłycone. To opowieść o ważnych sprawach, napisana dość prostym, skrótowym i oszczędnym stylem. Może to kwestia tego, że Colombani to scenarzystka, która na co dzień operuje innymi środkami wyrazu – scenariusze zwykle są zwięzłe i „suche”, a do aktorów należy przełożenie krótkich zdań na język emocji. Tutaj wybronić musiała się sama powieść: i choć niewątpliwie jest dobra i poruszająca, zabrakło jej czegoś do pełni i uczucia kompletności historii. Osobiście bardziej poruszyły mnie historie Smity i Giulii, mniej zaś Sary.

Żałuję, że książka jest tak krótka – 200 stron czyta się błyskawicznie, a chciałoby się czegoś więcej. Postaci można by było pogłębić, fabułę rozszerzyć, a tło dopracować. Co prawda wtedy byłaby to już zupełnie inna historia… Być może Laetitia Colombani kiedyś nam ją zaoferuje, a ja z chęcią ją przeczytam. Warkocz to dobry debiut, więc kto wie? Może Colombani w przyszłości zostaje nowym, ważnym głosem w światowej literaturze.

Ocena: 4+/6
©tanayah czyta
Powieść francuskiej dramatopisarki okazała się zaskakująco dobra i pomysłowa – ta opowieść splata w sobie historie trzech kobiet, które choć żyją w zupełnie innych miejscach na świecie i nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego, coś jednak połączy… Konstrukcja powieści i dynamiczny styl sprawiają, że Warkocz czyta się szybko i z przyjemnością, a choć powieść nie jest na pewno nowatorska ani odkrywcza, pozostawia po sobie miłe czytelnicze wspomnienia.

Ocena: 4/6

©Kto czyta, żyje podwójnie
Nie potrafiłem oprzeć się historii trzech kobiet. Pewnie jednym z powodów była moja powieść Trzy o trzech kobietach, której drugie wydanie ukaże się w przyszłym roku, więc zobaczyłem wielkie podobieństwa i nie mogłem nie przeczytać.
Warkocz to historia opowiedziana o trzech kobietach, z trzech różnych kontynentów, warstw społecznych i wierzeń. Oprócz tego, że są kobietami łączy je...wiele.
Urzekła mnie historia Smity, Giulii oraz Sary. To niezbyt obszerna książka, zawierająca niezwykły ładunek emocjonalny. Autorka zgrabnie snuje historie przeplatając niczym włosy z warkocza historię każdej z kobiet. Doskonałe zakończenie, które nie pozostawia człowieka obojętnym.
Autorka dba o szczegóły, warstwa psychologiczna postaci jest rozbudowana, a emocje wypływające z Warkocza wręcz się wylewają. Siła tej powieści tkwi w misternych szczegółach. Kobieta uciekająca z córką za lepszym losem, znana prawniczka z nowotworem i dziewczyna, którą spotyka tragedia, ale ma przy sobie ukochanego obcokrajowca. Kobiety pokazane w drodze, gdyż tutaj wszystko jest drogą - podróż, walka o lepszy byt czy też rodzinna tragedia. Nic nie dzieje się bez konkretnej przyczyny, wszystko ma swój ukryty sens.
Warkocz to wulkan niezwykłych emocji, cała opowieść przesiąknięta jest aurą wielkiej siły. Nie dziwi mnie sprzedaż 200 tysięcy egzemplarzy we Francji. Takie powieści oddziałują na czytelnika w sposób pozazmysłowy. Po przeczytaniu Warkocza inaczej spojrzymy na świat, na człowieka. Takie książki pisane są przez wyjątkowych ludzi.

Książkę szczególnie polecam kobietom, ale nie tylko. Mężczyźni powinni po nią sięgnąć ze względu na poruszane w niej tematy: choroba nowotworowa, czy też skrajne ubóstwo. Kobiety łączą...włosy. Z niecierpliwością czekam na planowany finał przeniesienia powieści na duży ekran.

Warkocz przeczytałem w ciągu jednego dnia, z przerwami. Dla mnie nie ma tutaj banalności. Warkocz to dla mnie numer jeden z książek, które przeczytałem ostatnio. Przykład historii, w której piękno tkwi w prostocie.

Ocena: 5+/6
©Pisany inaczej
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć