ebook 81:1. Opowieści z Wysp Owczych
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 1309) Ilość stron (szacowana): 328

81:1. Opowieści z Wysp Owczych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 19.25
wciąż za drogo?
23.25 złpremium: 15.00 zł Lub 15.00 zł
-23% 19.25 zł Lub 17.33 zł
25.00 zł
25.00 zł Lub 22.50 zł
19.24 zł
19.25 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

81:1 to niezwykła reporterska etiuda na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata, a z pewnością najmniej znany i najmniej opisany kraj Europy, położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią a Skandynawią. Historia, ekonomia, polityka, kultura, a przede wszystkim mentalność Farerów przedstawiona jest w formie reporterskich obrazków i barwnych anegdot. Nie brak tu zarówno zaskakujących danych statystycznych i encyklopedycznych, fascynujących ciekawostek, jak i opisów przygód samych autorów oraz portretów napotkanych przez nich nietuzinkowych postaci. 81:1. Opowieści z Wysp Owczych to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku.

"Dwóch chłopaków na hulajnogach z kraju tanich dentystów przyjechało do miejsca, gdzie wszyscy znają bieliznę wszystkich - tak można streścić tę szaloną książkę. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski zmonopolizowali Wyspy Owcze. Stało się to w ten sposób, że zamieszkali tam, poznali niemal wszystkich mieszkańców, a potem o nich napisali. Tak powstała (idę o zakład) pierwsza na świecie i jedyna reporterska książka o tych wyspach.
Jedna książka, dwa debiuty. I oba świetne".
Mariusz Szczygieł

81:1. Opowieści z Wysp Owczych od Marcin Michalski, Maciej Wasielewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książka napisana sprawnie, a przy tym z pomysłem - składa się z quasi-felietonów. Przy czym w tym akurat wypadku ten zabieg bardzo dobrze się sprawdził, ponieważ mamy do czynienia nie z litym monumentem i epicką sagą, lecz z krótkimi przybliżeniami, fragmentami rzeczywistości zaklętymi w kolejnych rozdziałach i "rozdzialikach", dzięki którym - niczym u wytrawnego impresjonisty - z pewnej perspektywy dostrzegamy w miarę kompletny obraz kraju ukrytego w falach oceanu.
    Taki zabieg z jednej strony pozwala ująć w jednym opracowaniu wiele wątków bez poczucia fabularnego chaosu. Z drugiej strony, pozytywnym przejawem takiej formy jest możliwość wygodnego czytania w krótkich odstępach wolnego czasu, w biegu do/z pracy itp. W zabieganych czasach to bardzo cenne, nie mówiąc o możliwości oderwania się na chwile poświęcone lekturze od szarej rzeczywistości.
    Tak czy inaczej, książka daje chwile wytchnienia, a zarazem nienachalnie przedstawia rzeczywistość odległych nam nie tylko geograficznie, lecz również kulturowo, społecznie i politycznie Wysp Owczych. Pomimo tego, że zawiera sporo tzw. twardych danych o tym państwie, a przy tym dzięki temu, że są one podane nienachalnie, czytelnik nie jest przytłoczony nagromadzeniem informacji. Zresztą chyba nie taka była intencja Autorów. Jeżeli ją trafnie odczytuję, chodziło raczej o pokazanie odczuć i myśli, towarzyszących podróżnikom odwiedzającym ten nieznany ląd, aniżeli przedstawienie go w sposób usystematyzowany i naukowy, wedle rygorów politycznej taksonomii. Bardziej "czucia i wiary" niźli "szkiełka i oka". I dobrze, że ten zabieg się udał, bo dzięki temu lepiej jesteśmy w stanie pojąć sposób myślenia Farerczyków, ich zbiorowe "ego", niżbyśmy nafaszerowani byli suchymi danymi i faktami.

Warto zerknąć