Labirynt duchów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.46 / 5.00
liczba ocen: 3377
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
43.90 zł
Pozostałe księgarnie
35.12 zł
35.22 zł
Opis:

Nowa powieść autora światowego bestsellera Cień wiatru, długo wyczekiwana przez ponad milionów fanów.

Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii Labirynt duchów. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.

Zafón ostatecznie zamyka swoją tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Po mistrzowsku rozsupłuje wszystkie splątane wątki wielopiętrowej intrygi i prowadzi czytelnika do emocjonującego finału. Labirynt duchów to jednocześnie hołd dla świata książek, sztuki snucia opowieści i magicznych powiązań między literaturą a życiem.

CYTATY:
Opowieść nie ma początku ani końca, ma tylko prowadzące do niej drzwi. Opowieść to niekończący się labirynt słów, obrazów i duchów przywołanych po to, żeby wyjawić nam ukrytą prawdę o nas samych.
Recenzje blogerów
Fenomenalne, że w dzisiejszych czasach pisane są jeszcze powieści, które bezapelacyjnie zasługują na miano arcydzieła. Książki, na które czeka się niecierpliwie, w których zatraca się dosłownie bez pamięci, których kończyć się nie chce, i za którymi tęskni się już przy przewracaniu ostatniej kartki... Labiryntem duchów Carlos Ruiz Zafón wspiął się na najwyższe literackie szczyty, dając czytelnikowi coś, co każdy może znaleźć tylko sam w sobie. Zaaferowanie, poruszenie, uwewnętrznienie, cała gama emocji, aż w końcu uczucie - przeżycie niepowtarzalne.

Labirynt duchów - według samego autora - można czytać jako fragment lub dopełnienie historii poprzednich części cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, a można potraktować jako spójną część. Wybór należy do czytelnika, bo w tym wypadku liczy się ścieżka, którą dotrze się do sedna. Wejściem do Labiryntu duchów jest wprowadzenie do tajemnego Cmentarza nowego pokolenia i retrospekcja z dramatycznego powrotu Fermina do Barcelony w czasach wojny domowej. Nieświadomy niczego czytelnik ramię w ramię z jednym z najwspanialszych bohaterów książkowych kart pozna dziewczynkę, która nie tylko zmieni losy rodziny Sempere. Główna akcja rozpoczyna się u schyłku lat pięćdziesiątych, kiedy znika znamienity minister Valls. Dochodzenie prowadzi m.in. tajna służba, do której należy Alicia Gris - zakrawająca na Anioła Ciemności samotniczka, posiadająca dar przejrzenia faktów na wskroś i doszukania się rzeczy, na które inni są ślepi. Że jest rozkochana w literaturze, nie trzeba wspominać, to się czuje... Podobnie jak falę nadziei na niezapomnianą podróż, kiedy akcja przenosi się z Madrytu do Barcelony, nie omijając księgarni rodziny Sempere i magicznego Cmentarza. Kruszą się światy, na których powstają nowe, każde możliwe rozwiązanie przynosi nowe pytania i odkrywa tajemnice - potężne państwowe na równi z przejmującymi prywatnymi - skrywane od lat, które jednak nie umarły razem ze swoimi właścicielami. I więcej o treści wiedzieć nie trzeba...

Właściwą drogę przez całą serię Zafóna każdy czytelnik odnajdzie sam dla siebie. Niektórzy mogliby czytać Labirynt duchów dla nietuzinkowych postaci, lecz wybór jednej wyjątkowej jest trudny, o ile w ogóle możliwy. Powieść ta, oprócz roli przypisywanej jej przez autora już we wstępie, wnosi w życie czytelnika bogactwo języka, wątków, charakterów, wrażeń i towarzyszących lekturze emocji, które pozostawiają po sobie nieopisane uczucie. Właściwie to swoją powieścią Zafón daje dodatkowe życie, bo na dzieło takiej klasy trudno pozostać obojętnym, ba, nawet trudno znaleźć odpowiednie słowa, żeby opisać, co się czuje. Labirynt duchów to wewnętrzny wzlot zakończony momentem, który chce się przedłużać w nieskończoność, i żywym wręcz wspomnieniem, którego nie pomyli się z żadnym innym. Wciąż brakuje mi słów, żeby wyrazić wartość, jaką w moje życie wniosła ta powieść i wszystkie poprzednie. I podobnych wrażeń życzę każdemu. Dla takich książek się żyje... Dla mnie to jedna z Książek Życia, spotykanych raz na lata. Przez wielkie K.

Ocena: 6/6
©paratexterka
Kiedy otrzymałam przesyłkę z najnowszą powieścią Carlosa Ruiza Zafóna Labirynt duchów nie kryłam zaskoczenia, ponieważ książka liczy sobie prawie 900 stron! Niezły z niej grubasek. Jednak gdyby wszystkie książki były tak dobre - sądzę, że nikogo nie przestraszyłaby ich objętość. Na tę książkę większość czytelników zaciera ręce i nie może spać po nocach. I już teraz Wam powiem, że wcale się nie dziwię. Podczas lektury delektowałam się wszystkim – słowem, historią, bohaterami, miejscem akcji...

Carlos Ruiz Zafón urodził się w 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia jest dziennikarzem, ale to pisaniu podporządkował swoje życie (za co składam mu ogromny ukłon i wdzięczność). Pierwsze powieści kierował głównie do młodzieży jednak zyskał sobie zwolenników także wśród starszych grup wiekowych. Sławę pisarzowi przyniósł cykl Cmentarz Zapomnianych Książek : Cień wiatru, Gra anioła oraz Więzień nieba.

Labirynt duchów można czytać zarówno jako dopełnienie poprzednich części, albo jako opowieść zamkniętą w sobie i niezależną. Akcja powieści rozgrywa się w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, w mrocznych czasach reżimu generała Franco, kiedy to znika minister Valls. Dochodzenie prowadzi Alicja Gris, inteligentna i bystra kobieta (rozkochana w literaturze!), która potrafi dostrzec niedostrzegalne.

W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii Labirynt duchów. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.

Labirynt duchów utrzymany jest w klimacie tajemnicy, przez co powieść jest magiczna. Zafón przenosi nas w świat wyobraźni, gdzie chyba wszystko jest możliwe. Czytając miałam wrażenie, że uczestniczę w wydarzeniach, a ta historia dzieje się naprawdę. Opisy i rozbudowane zdania są przemyślane. Autor absolutnie nie pisze dla samego pisania lub aby zapełnić puste kartki. Język powieści jest utrzymany na bardzo wysokim poziomie, co sprawia, że aż chce się ją czytać i czytać, i przedłużać moment dotarcia do ostatniej strony. Bohaterowie wzbudzają sympatię, współczucie i cały czas im kibicowałam, a w szczególności Ferminowi, który jest wprost niemożliwy!

Labirynt duchów to fenomenalna powieść z elementami grozy i tajemnicy okraszona dawką głęboko skrywanych sekretów. Nieprzewidywalna, wyjątkowa, przejmująca i wywołująca dreszcze. Każdy czytelnik znajdzie coś w tej historii dla siebie i będzie nią usatysfakcjonowany. Taka jest właśnie najnowsza powieść Zafóna. Słów brakuje, aby ją opisać. Dlatego każdy powinien po nią sięgnąć i się przekonać, jak mocne wrażenia wywołuje.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć