ebook Mindhunter
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 421)

Mindhunter
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 19.49
Audiobook - najniższa cena: 19.14
wciąż za drogo?
29.99 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
-7% 19.49 zł
25.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Inne proponowane

Na podstawie książki MINDHUNTER powstał serial wyprodukowany przez NETFLIX w reżyserii DAVIDA FINCHERA – twórcy SIEDEM i ZODIAKA.

Wejść w umysł myśliwego.

To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia.

Tylko tak będę mógł ją złapać.

MINDHUNTER

Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI.

Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów.

Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.

Mindhunter od John Douglas, Mark Olshaker możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zachowanie jest odzwierciedleniem osobowości.
Lepiej prosić o wybaczenie niż o pozwolenie.
Literatura faktu i reportaż to ostatnio jedne z moich ulubionych gatunków literackich. Czyżby owładnął mną głód wiedzy? Szkoła dawno już za mną, więc teraz chłonę nowinki i wypełniam braki posiłkując się literaturą. I uważam, że to jest pięknie wartościowe, bo czytam i słucham zaspokajając potrzebę obcowania z książką równocześnie dokształcając się.

Na okładce obrazek jak z testu Rorschacha zwiastuje ciekawą lekturę. Również tytuł książki mówi wiele. Jeśli te dwie informacje zepniemy nazwiskami autorów, to otrzymujemy rzetelną, naszpikowaną faktami literaturę.

John E. Douglas, jest jednym z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Związany z Akademią FBI w Quantico w Wirginii, gdzie pracował w Jednostce Nauk Behawioralnych (Behavioral Science Unit), przemianowanej później na Jednostkę Wsparcia Dochodzeń (Investigative Support Unit), nad nowymi metodami analizy kryminalistycznej (psychologia stosowana).
Jeździł po stanach, gdzie prowadził wykłady o tworzeniu profili psychologicznych przestępców.

Wspólnie z Royem Hazelwoodem (agent federalny) i Ann Burgess (psycholog) pracowali nad projektem badań (rozmowy z osadzonymi seryjnymi mordercami), które pomogą zrozumieć zachowania przestępców. Dało to początek analizie kryminalistyczno-dochodzeniowej.

Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze.


Czy może być ktoś bardziej predestynowany, żeby ciekawie, a przede wszystkim wiernie i prawdziwie opowiedzieć o pracy profilera?

Mindhunter pochłonął mnie na kilkanaście pasjonujących godzin. John E. Douglas mówi o początkach swojej kariery (o drodze wcale nie takiej oczywistej i jasno wytyczonej), jak stał się specjalistą w swojej dziedzinie. Przede wszystkim jednak podzielił się z czytelnikiem niezliczoną ilością kryminalnych przypadków i spraw, nad którymi pracował. Niejednokrotnie podczas lektury można się wzdrygnąć i przerazić, ale nie może być inaczej skoro wnikamy do umysłu największych zwyrodnialców.

John E. Douglas otwiera przed nami drzwi do mrocznego świata. Dobrze, że możemy do niego wejść tylko poprzez literaturę. Efekt poznawczy jest bardzo ciekawy. Polecam, bo to było bardzo interesujące doświadczenie.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
John Douglas był agentem FBI i jednym z pierwszych profilerów. Podobno to on był pierwowzorem dla postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Jego kariera i osiągnięcia są wybitne, o czym on też doskonale wie i czasami daje nam to odczuć w książce. Nie mam mu jednak tego w ogóle za złe. Kiedy się zastanowimy nad tym, z czym codziennie przez kilkanaście lat musiał się mierzyć, i tak wydaje się nad wyraz rozsądnym i zrównoważonym człowiekiem. Chociaż ta specyficzna kariera odcisnęła na nim piętno i wpłynęła raczej negatywnie na życie osobiste, Douglas wspomina ją z dumą, zdając sobie doskonale sprawę z tego, ile dobrego zrobił w swojej dziedzinie.

Ważną informacją jest to, że Mindhunter został napisany w 1995 roku (!), więc swoje lata już ma. Adekwatnie do tego czytelnik powinien się nastawić bardziej na historię profilowania i starsze sprawy kryminalne niż współczesność. To szczegół, ale uważam, że warty podkreślenia. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę – unikniemy rozczarować, bardziej docenimy książkę i uświadomimy sobie, że John Douglas napisał potem jeszcze kilka innych książek, które również warto byłoby wydać

Ja, jako osoba zainteresowana tematem jestem książką zachwycona. Po pierwsze John Douglas podszedł do tematu bardzo szeroko. Opisując początki profilowania nie skupia się jedynie na sobie i swoim otoczeniu – sięga dalej, również do literatury, czym już na samym początku zdobył moją sympatię. Zwraca uwagę, że poprzedników profilerów częściej można znaleźć w beletrystyce niż w literaturze faktu, a prawdopodobnie pierwszym profilerem w historii był C. August Dupin, detektyw amator z opowiadania Edgara Allana Poe Zabójstwo przy Rue Morgue z 1841 roku. Pisze też o Wilkiem Collinsie, który opisał pracę profilera w takich powieściach jak Kobieta w bieli i Kamień księżycowy, no i oczywiście o Sherlocku Holmesie.

Opowiada o początkach profilowania, o pierwszej sprawie, od której wszystko się zaczęło (sprawa Mad Bombera i słynny dwurzędowy garnitur przewidziany przez Brussela), o pierwszych ludziach, którzy wpadli na pomysł wykorzystania psychologii i innych nauk do zrozumienia przestępcy. John Douglas pracę w jednostce rozpoczął w 1979 roku i był świadkiem i czynnym uczestnikiem zmian, jakie zachodziły w całym FBI. Daje nam to również wspaniałą możliwość zajrzeć za kulisy samego FBI – jak powstało, jak działało, co to znaczy być agentem i co taki agent właściwie robi. Fascynujące jest obserwowanie rozwoju profilowania – coś, co dla nas jest dzisiaj oczywiste, na przykład takie terminy jak sygnatura czy seryjny morderca, musiały zostać kiedyś przez kogoś wymyślone. Mindhunter to rzetelna, bogata w szczegóły, konkretna opowieść o pracy w FBI. Autor prostuje też wiele rzeczy, które możemy znać z seriali. A na pytanie, które Was zapewne nurtuje (czy zdradzając swoje sposoby, Douglas nie napisał przypadkiem podręcznika zbrodni idealnej) też ma odpowiedź – to nie jest podręcznik zbrodni. Zamiarem autora było stworzenie kroniki rozwoju podejścia behawioralnego w opracowywaniu profili psychologicznych przestępców, analizie kryminalistycznej i postępowaniu prokuratorskim.

Ocena: 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    bardzo ciekawe studium drugiej natury człowieka...

Warto zerknąć