Czarownica
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.68 / 5.00
liczba ocen: 2035
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
34.99 zł
24.50 zł
26.94 zł
29.27 zł
29.74 zł
Pozostałe księgarnie
26.24 zł
29.04 zł
29.25 zł
29.74 zł
29.74 zł
31.49 zł
32.54 zł
34.99 zł
34.99 zł
34.99 zł
Opis:

Dziesiąty tom słynnej „Sagi Kryminalnej” Camilli Läckberg. W miasteczku Fjällbacka zło po raz kolejny rozpoczyna swój opętańczy taniec. W tajemniczych okolicznościach ginie czteroletnia dziewczynka. Mieszkańców ogarnia strach. Czyżby to wydarzenie miało związek z tragedią, która rozegrała się tutaj trzydzieści lat temu?

Zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina tragiczne wydarzenie sprzed trzydziestu lat. Z tego samego miejsca zginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało zostało znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Jedna z nich mieszkała potem spokojnie w Fjällbace. Druga wróciła po latach jako słynna hollywoodzka aktorka, aby zagrać w kręconym tam filmie o aktorce Ingrid Bergman, która często spędzała wakacje w tej okolicy.
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać jakiegoś związku między obiema sprawami, chociaż początkowo sami w niego nie wierzą. Pomaga im Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.

CYTATY:
Jeśli człowiek chce się utrzymać na szczycie, na którym jest ciasno, nie wolno mu przestać się starać.
Życie jest takie krótkie i nigdy nie wiadomo, kiedy przybierze całkiem inny obrót.
Prawdziwą władze zyskujemy dopiero wtedy, gdy przestajemy się bać, że coś utracimy.
Miłość przychodzi, kiedy sama zechce.
Recenzje blogerów
Camila Lackberg ze swoją nową książką przynosi wiarę, że połączenie kryminału i powieści obyczajowej jest możliwe i co ważniejsze ma głęboki sens. Wracamy do Fjallbeck, gdzie jak zwykle bywa u tej pisarki, akcja toczy się w różnych czasach. Poznajemy historię z XVII wieku i czas, kiedy kobiety były oskarżane o czary i czasy współczesne. Trzydzieści lat wcześniej została zamordowana mała dziewczynka. Do morderstwa przyznaje się dwójka dzieci, ale po krótkim czasie wycofują się z tego. Mija trzydzieści lat. Jedna z tych dziewczynek zostaje w miejscowości, gdzie wychodzi za mąż. Druga robi wielką karierę jako aktorka w Hollywood. Po trzydziestu latach wraca z ekipą do okolic, gdzie jest kręcony film. W tym czasie w gospodarstwie, w którym mieszkała zamordowana dziewczynka dochodzi do zaginięcia kolejnej dziewczynki. Prawda okazuje się brutalna. Wkrótce zostaje odkryte ciało dziewczynki. A to dopiero początek...

Camila Lackberg potrafi pisać jak nikt inny, obnażając zachowanie człowieka, jego zwierzęce instynkty i wybory, które czasami bywają niczym polowanie na czarownice. Czarownica jest opowieścią niezwykłą, przemyślaną, wielowątkową, ale jednocześnie przejrzystą. Aspekt psychologiczny jest pogłębiony, a sceny finałowe wprowadzają czytelnika w pewien dysonans.

Czarownica to historia o ludzkich oskarżeniach, potępieniu i ograniczoności ludzkiego bytu. Akcja zagęszcza się, a samo zakończenie jest wręcz mistrzowskie. Dla mnie jedynym drobnym minusem, jaki dostrzegłem, była zbyt długie opisy. W pewnych miejscach zdawały się być zupełnie zbędne.

Nic tak nie chwyta za serce, jak śmierć dziecka. A jeżeli jest to grzeczna dziewczynka o jasnych lokach, to emocje potęgują się. Wiele się dzieje, książka przykuwa czytelnika do siebie. Jak zwykle u Lackberg jest moc. Polecam.

Ocena: 5/6
©Pisany inaczej
Czarownica to już dziesiąta powieść w dorobku Camilli Läckberg, a fani jak zawsze musieli czekać na nią kilka lat. Dlatego też do czytania kolejnych książek z serii podchodzę bardzo spokojnie i rozkładam sobie lekturę na kilka dni, bo wiem że na następną będę musiała długo czekać...

Akcja powieści Czarownica zabiera nas w aż trzy miejsca w czasoprzestrzeni - współcześnie tj. 2015 rok, do roku 1985, czyli trzydzieści lat wstecz i (uwaga!) - do roku 1671! Nasi znajomi policjanci w Tanumshede mają do odkrycia bardzo makabryczną i trudną psychicznie zbrodnię - ginie czteroletnia dziewczynka, a w toku śledztwa na jaw wychodzi, że mała została zamordowana. Kto chciałby śmierci tak malutkiego dziecka? Sprawa od początku jest bardzo podejrzana, gdyż dziewczynka mieszkała z rodzicami w domu, z którego trzydzieści lat wcześniej zaginęła czteroletnia dziewczynka, a którą kilka godzin później znaleziono martwą w jeziorze. Wówczas oskarżone o zbrodnię zostały dwie trzynastoletnie dziewczyny, które początkowo przyznały się do czynu, jednak po jakimś czasie odwołały zeznania twierdząc, że są niewinne. Jedna z nich - Helene Jensen nadal mieszka w Fjällbace, w tym samym domu, natomiast druga - Marie Wall, która została gwiazdą filmową właśnie wróciła w rodzinne tereny, aby kręcić film. Przypadek? Może dziewczyny faktycznie wiedzą więcej, niż zeznają, a może powrót Marie wywołał mordercę z ukrycia? I co z tym wszystkim ma wspólnego biedna wdowa z dzieckiem, która w 1671 roku sprowadza się do siostry na plebanię?

Szwedzka pisarka zdecydowanie jest znana z tego, że do swoich powieści wprowadza mnóstwo bohaterów i tworzy im taką historię, że prawie każdego z nich można podejrzewać o popełnienie zbrodni. Jeżeli się nieuważnie czyta, to można pogubić się w gąszczu postaci, zwłaszcza że ich imiona i nazwiska nie są łatwe do zapamiętania. Tym razem sprawa, którą rozwiązują Patrick i spółka powiązana jest z morderstwem małej Stelli z 1985 roku. Camilla przedstawia dorosłe już kobiety, które wówczas były nastolatkami. Poznajemy również ich dzieci, siostrę Stelli i jej syna oraz wielu sąsiadów, w tym również mężczyznę, który dwukrotnie odnalazł zwłoki - wcześniej Stelli, a teraz Nei. Duża część książki poświęcona jest narracji nastolatków i czasem trudno mi było przypomnieć sobie, które dziecko jest której kobiety. Dlatego też polecam naprawdę dokładnie czytać, zwłaszcza że książka jest wyjątkowo obszerna, jak na Camillę, gdyż liczy aż sześćset stron! Camilla w swoich powieściach oprócz kolejnej zbrodni, zawsze stara się aby fabuła nadążała za współczesnością. Tak i tym razem pokusiła się o wątek "na czasie" - a mianowicie poruszyła sprawę uchodźców z Syrii, których władze Szwecji wzięły pod swoje skrzydła. Przedstawia ich uczucia i myśli dotyczące ucieczki z wojennej zawieruchy oraz wdzięczność, ale i lekkie obawy przed osiedleniem się w nowym miejscu. Pokazuje również zrozumienie dla strachu szwedzkiej społeczności przed obcymi. Cieszy mnie, że nie zajęła jednego stanowiska, tylko pokazała dwie strony medalu tego "problemu", jakim stał się napływ uchodźców do krajów europejskich. Pomysł na pokazanie kolejnej zbrodni, która wstrząsnęła Fjällbacą przy użyciu trzech linii czasowych jest bardzo ciekawy. Od początku zastanawiamy się, jak sprawa sprzed trzustu lat może wiązać się z obecnymi wydarzeniami. Jednak nawet sam tytuł książki wskazuje, że wątek polowania na czarownice przedstawiony w roku 1671 będzie miał pewne znaczenie dla współczesnego morderstwa, choć bardziej symboliczne, niż realne.

Bardzo dobrze było wrócić do Fjällbaci i ukochanych bohaterów, jednak trochę ubolewam nad tym, że książka nie pobiła swoich poprzedniczek. Czegoś chyba zabrakło... Jednak i tak z niecierpliwością będę czekać na kolejny tom.

Ocena: 4/6
©Spojrzenie EM
Pomimo upływu przeszło 30 lat, zaginięcie małej Liannei nadal budzi duże emocje u mieszkańców Fjälbacki. Wtedy do jej zabójstwa przyznały się dwie nastolatki. Teraz dochodzi do zbrodni, która łudząco przypomina dawną sprawę. Po raz kolejny ginie dziecko, po raz drugi w tym samym domu. Czy oba przestępstwa są ze sobą związane? I czy to możliwe, by zabójca nadal pozostawał na wolności?

Jak już wspominałam nie raz i z pewnością nie dwa razy – od ponad 4 lat jestem zafascynowana twórczością literacką szwedzkiej autorki. Od kiedy sięgnęłam po Księżniczkę z lodu, przepadłam w całej serii i nie wyobrażam sobie, że nie przeczytałabym kolejnej jej części. Pewnie z tego powodu, od Czarownicy oczekiwałam stosunkowo dużo. Pędzącej akcji, wciągającego języka, mnóstwa zwrotów akcji wraz z niespodziewanym zakończeniem. Jednak tym razem sam początek książki nieszczególnie przypadł mi do gustu. Zaczęłam się nawet zastanawiać, czy moja ulubiona pisarka nie wyszła już z wprawy... Ale na szczęście, po jakimś czasie udało mi się jak zwykle wciągnąć w jej powieść. Po raz kolejny odwiedziłam moje ulubione szwedzkie miasteczko, spędziłam tydzień w otoczeniu znanych mi bohaterów i wcale nie miałam ochoty opuszczać tego miejsca.

Proces przeobrażania już się rozpoczął, z czasem dziewczynka stopi się w jedno z lasem i wodą. Jeśli nikt jej nie znajdzie, przyroda będzie się rozwijać swoim normalnym trybem i wchłonie ją.

Tym razem Camilla dotyka ważnego i jednocześnie niezwykle aktualnego tematu uchodźców. Pokazuje, że często postrzegamy ich jako „tych najgorszych” i spodziewamy się, że wpasują się w krążące na ich temat stereotypy. A ja, chyba podobnie jak autorka, może trochę naiwnie wierzę w to, że nie każdy imigrant wyznania muzułmańskiego to zamachowiec. I tym razem zakończenie było dla mnie zaskoczeniem, chociaż mimo wszystko spodziewałam się czegoś więcej. Muszę przyznać, że poprzedni tom - Pogromca lwów bardziej przypadł mi do gustu. Tym razem zabrakło mi co nieco zwrotów akcji, ale i tak jestem zadowolona z lektury.

Czarownica to całkiem udana kontynuacja (i mam nadzieję nie zakończenie) kryminalnej sagi autorstwa Camilli Läckberg. Z pewnością zainteresuje jej fanów, ale przypadnie do gustu również miłośniczkom połączenia kryminalnych zagadek i wątków obyczajowych.

Ocena: 4/6
©Caroline Livre
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Każdy czas ma swoje procesy i stosy. Każde środowisko szybko i bezmyślnie wyznacza, osądza i skazuje swoje czarownice.

    Tym razem Fjällbacka wydała się bardziej mroczna. Obyczajowe rodzinne tło Eriki i Patricka promieniało radością ale pierwszoplanowa sprawa, a raczej sprawy są ponure i dołujące. Zapraszam do Fjällbacki, na upalne lato w smutnej wiosce... www.czytaska.blogspot.com

Inne proponowane
Warto zerknąć