Nieczułość
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.87 / 5.00
liczba ocen: 367
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
21.06 zł
-19% 21.60 zł
27.00 złpremium: 16.20 zł
27.00 zł
Pozostałe księgarnie
22.63 zł
22.93 zł
22.94 zł
22.95 zł
22.95 zł
23.24 zł
24.30 zł
24.50 zł
25.11 zł
27.00 zł
27.00 zł
Opis:

Powieść o wielkiej historii i kobietach, które jako jedyne są w stanie się jej przeciwstawić. Brawurowy debiut literacki i hołd złożony kobiecej solidarności.

Dziewcza Góra, niewielka wieś na Kaszubach. To właśnie tu, w domu wybudowanym za pieniądze z ubezpieczenia po zmarłym tragicznie mężu, Rozela wychowuje trzy córki. Najstarsza Gerta przypomina matkę, jest rzetelna i aż do przesady odpowiedzialna, średnia Truda, odwrotnie, umie korzystać z życia i łatwo daje się ponieść porywom serca, z kolei najmłodsza Ilda sporo myśli o śmierci i uwielbia prowokować wszystkich wokół.
W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane, a rodzinny dom w Dziewczej Górze przyciąga je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracają po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość.
Martyna Bunda stworzyła wciągającą sagę, która zadziwia nastrojem, kompozycją i świetnie odmalowanymi postaciami. „Nieczułość” to powieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Bunda porusza ważne tematy i dotyka wciąż niezabliźnionych ran, robi to jednak nie po to, aby prowokować, ale by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.

Recenzje blogerów
Nieczułość to literacki debiut Martyny Bundy na tyle udany i doceniony, że został nominowany do tegorocznej literackiej nagrody Nike, której celem jest promowanie polskiej literatury współczesnej.

Zima. Mokry, ciągnący się luty. Rok 1979. Podbarwiane róże i dwa kawałki białej plastikowej wstążki trafiły na sam szczyt stosu, ponad lilie z napisem „Wierna Żona” i stertę kwiatów przyniesionych „Wielkiemu Rzeźbiarzowi”, „Dumie Regionu”, „Twórcy Niepokalanej”, „Wielkiemu Synowi Ziemi Pomorskiej”. Czymże to było wobec „Nieczułej”?
A potem poszły siostry ramię w ramię, but w but, biorąc pod ręce najmłodszą Ildę.


Wybrałam ten fragment pochodzący z początkowych stron powieści, gdyż jest on skondensowaną próbką tego co oferuje nam autorka, a jednocześnie wskazówką podpowiadającą kiedy i gdzie miały miejsce wydarzenia opisane przez Bundę.

Mamy tu małą wieś na Kaszubach i dom Rozeli wybudowany za pieniądze z ubezpieczenia po tragicznie zmarłym mężu. Samotnie wychowuje trzy córki - Ildę, Gretę i Trudę. Towarzyszymy im w kolejnych etapach ich życia, przyglądamy się ich poczynaniom i poznajemy ich losy. Tak pięknie różne, a z drugiej strony tak mocno ze sobą zżyte.

Nieczułość jest historią o ludziach, rodzinie, w której na piedestale stoją kobiety biorące życie w swoje ręce, nieliczące na pomoc otoczenia i zmagające się z przeciwnościami losu. Każda z nich ma marzenia, pomysł jak żyć, ale czy to przewrotny los, czy to natarczywy i dominujący głos serca, czy też szara rzeczywistość i ograniczenia ustrojowe wtłaczają je w schematy, nie pozwalają się rozwijać i zmuszają do pójścia wcześniej utartymi ścieżkami.

To wszystko sprawia, że odebrałam tę książkę jako obraz namalowany farbami, z których zabrano kolory, a zostawiono tylko biały i czarny mieszane w dowolnych proporcjach. Żeby nie było tak smutno i oszczędnie, to Nieczułość jest dla mnie niecodziennym i ujmującym rodzajem hołdu złożonego kobietom, ich sile, umiejętności jednoczenia się w ciężkich chwilach i kobiecej (siostrzanej) solidarności.

Nieczułość jest sagą rodzinną, będąca formą lekarstwa w terapii zaaplikowanej starszemu pokoleniu Polaków, które pamięta tragiczne wydarzenia z przeszłości. Ujęła mnie swoim ascetyzmem i chłodem, które przekuło się na odbiór tej historii jako prawdziwej. Polecam!

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć