ebook Głębia
3.32 / 5.00 (liczba ocen: 300)

Głębia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 27.19
Audiobook - najniższa cena: 31.36
wciąż za drogo?
-15% 27.19 zł Lub 24.47 zł
31.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
26.23 zł
27.17 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Najlepsza powieść Henninga Mankella! Wywołała ogromne zamieszanie wśród fanów Kurta Wallandera. Skandynawski mistrz pióra, zanurzając się w głębię męskiej psychiki, przedstawił w niej historię, która wciąga i fascynuje z siłą równie wielką jak słynna seria o detektywie z Ystad.

Powieść, która dowodzi, jak doskonałym twórcą Mankell był poza gatunkiem kryminału. Zanurzając się w głębię męskiej psychiki, opowiada historię nie mniej wciągającą i fascynującą niż sławna seria o detektywie Wallanderze, a jednocześnie historię do głębi poruszającą i pełną tragizmu.
W październiku 1914 roku szwedzki statek „Svea” dociera do wybrzeża Archipelagu Sztokholmskiego. Płynie na nim Lars Tobiasson-Svartman z misją dokonania pomiaru głębokości wód morskich i wyznaczenia kanału żeglugowego dla okrętów wojskowych. Zatrzymuje się na pozornie bezludnej wyspie Halsskar i ze zdumieniem odkrywa, że zamieszkuje ją młoda kobieta, Sara Fredrika. Pomimo dzikiej natury, zupełnie odmiennej od jego własnej, znajomość z wyspiarką porusza Larsa do głębi i burzy jego uporządkowane życie. Po powrocie do Sztokholmu i żony nie jest w stanie uwolnić się od tęsknoty za Sarą. Obsesja na punkcie kobiety budzi w nim tłumione, najgorsze instynkty, zmieniając go w człowieka gotowego na wszystko, aby osiągnąć cel: zbliżyć się do żyjącej samotnie Sary, a jednocześnie utrzymać jej istnienie w tajemnicy przed żoną. Próba podwójnego życia prowadzi do tragicznych konsekwencji.

„Nawet jak na nordyckie standardy «Głębia» jest niezwykle mroczną książką (…); tylko Mankell jest w stanie opisać z tak zjawiskową intensywnością nordyckie krajobrazy i atmosferę, którą sam dobrze zna. Ostra, przenikliwa analiza sytuacji Szwecji z okresu I wojny światowej dodatkowo nadaje temu jakby thrillerowi typowy dla klasycznych dzieł gatunku wymiar moralny i niepokojącą atmosferę (…), podobnie jak w kryminałach o Wallanderze. Wszystko to sprawia, że powieść jest pełna mocy” – „The Guardian”

„Mankell zagłębia się w otchłań obsesji bohatera w tak zręczny sposób, że osiąga absolutnie naturalny efekt, tworząc mistrzowskie portrety bohatera i kobiet jego życia. To zapadające w pamięć i szokujące studium psychologiczne” – „Publishers Weekly”

Głębia od Henning Mankell możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie jest istotne, czy się przegrało, czy odniosło zwycięstwo, bo jeśli się żyje to i tak jest się wygranym.
W tym roku zamierzam poświęcić więcej czasu książkom, które bardzo chcę przeczytać, niezależnie od pojawiających się na bieżąco premier. Zaczynam więc od jednego z moich ulubionych pisarzy skandynawskich, nieodżałowanego Henninga Mankella, sławnego dzięki jednej z najbardziej znanych kreacji bohatera powieści kryminalnych, czyli Kurta Wallandera. W październiku 2017 roku miała miejsce polska premiera powieści Henninga Mankella, czyli Głębia. Sięgnęłam po nią jak po kolejny prezent od autora, którego cenię sobie od dawna i na którym nigdy się nie zawiodłam.

Tym razem otrzymałam powieść, która nie jest kryminałem, choć trzyma w napięciu do końca, opowiadając historię tak wciągającą jak tytułowa morska głębia i niejedna powieść kryminalna z bogatego dorobku autora. Głębia to opowieść o oficerze marynarki wojennej, Larsie Tobiassonie-Svartmanie, który zajmuje się pomiarami głębokości wód morskich i wyznaczaniem kanałów żeglugowych dla okrętów wojskowych. Akcja powieści toczy się na wodach Bałtyku, po części w Sztokholmie, ale głównie na maleńkiej szwedzkiej wysepce Halsskar.

Główny bohater ma do wypełnienia tajną, wojskową misję. Pewnego dnia, na jednej ze skalistych wysepek, spotyka samotną kobietę, Sarę Fredrikę. To miłość od pierwszego wejrzenia. Ale wkrótce misja marynarza dobiegnie końca i będzie musiał wrócić do siebie, gdzie oczekuje go jego żona i uporządkowany świat. Aby ponownie spotkać się z Sarą Fredriką, Lars Tobiasson-Svartman wymyśla więc coraz odważniejsze oszustwa...

Jak zawsze w przypadku Mankella, historia, którą opowiada czytelnikowi wciąga powoli, ale dogłębnie. Głębia to historia mężczyzny uwikłanego między dwiema kobietami, człowieka, który nie zważa na nic, aby osiągnąć swój cel. To powieść o złu, które drzemie w każdym z nas. I wreszcie o niezgłębionej jak morze naturze ludzkiej duszy.

Henning Mankell to wszechstronny pisarz, udowodnił to niejeden raz. W Głębi mimo prostej, nieskomplikowanej fabuły, uzyskał wrażenie wszechogarniającego napięcia, które towarzyszy głównemu bohaterowi i wciąga go w coraz bardziej wyrafinowaną sieć kłamstw. Lektura powieści wywołuje smutek, frustrację, niepokój i przygnębienie. Nie ma w tu miejsca na szczęśliwe zakończenie, mimo wszystko jednak warto poznać tę historię, przyjrzeć się upadkowi człowieka, dysponującego wewnętrzną, destrukcyjną siłą, która wciąga go w odmęty własnego umysłu, podpowiadającego mu najbardziej ekstremalne rozwiązania.
Moim zdaniem Henning Mankell z ogromną wrażliwością potraktował kondycję ludzkiego umysłu, jednocześnie zadbał o wszelkie szczegóły, historyczne realia i krajobraz skutego lodem Bałtyku. Surowa przyroda, podmuchy zimnego wiatru, samotne wędrówki po bezkresnym lodzie, samotność i ogromne pragnienie bliskości to tylko część charakterystycznych elementów prozy Mankella zawartej w Głębi.
Jeśli chcielibyście zmierzyć się z mroczną naturą człowieka, opisaną z ogromną precyzją, Głębia Henninga Mankella jest pozycją niezbędną na Waszej liście lektur. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć