ebook Prywatne życie łąki
4.36 / 5.00 (liczba ocen: 17) Ilość stron (szacowana): 312

Prywatne życie łąki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 22.97
Audiobook - najniższa cena: 18.08
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 14.95 zł Lub 14.95 zł
22.97 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
31.90 zł
31.90 zł Lub 28.71 zł
24.41 zł
26.76 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Mikrokosmos. Pole ciągłej walki o przetrwanie, w której wygrywa sprytniejszy. Wycinek wielkiego bogactwa przyrody. Słowem – prywatne życie łąki. Toczące się w ukryciu i dlatego tak fascynujące. To najbardziej inteligentna i wciągająca książka przyrodnicza, jaką będziecie mieli przyjemność przeczytać!

Pięknie napisana, refleksyjna, a zarazem dowcipna opowieść człowieka, który z czułością i pasją podpatruje pory roku mijające jedna po drugiej na łące tętniącej życiem. John Lewis-Stempel, mieszkający na pograniczu Anglii i Walii, nie tylko obdarzony jest zmysłem uważnej i życzliwej obserwacji, ale też wszystkożerną, typowo angielską ciekawością. Autor poznał rozmaite gatunki roślin i zwierząt żyjących w jego okolicy i potrafi o nich opowiadać w niezrównany oraz zachwycający sposób. Kto raz zanurzy się w ten poetycki świat pieszych wędrówek po terenach Herefordshire, ten na zawsze zmieni sposób myślenia o otaczającej go przyrodzie. 
„Prywatne życie łąki” zostało uhonorowane prestiżową brytyjską nagrodą dla najlepszych książek przyrodniczych – The Wainwright Prize 2015.

„Istnieją książki o całych krajach, w których mniej jest interesujących postaci niż w tej opowieści Lewisa-Stempela o pewnej łące na walijskim pograniczu. Lisy, kanie rude i nornice mają równie złożone osobowości co postacie z serialu HBO” – „The Observer”.

„Wciągająca, wywiedziona z licznych obserwacji i zachwycająca [...]. Miłość, jaką autor żywi do swego otoczenia, jest zarazem urocza i inspirująca” – „Daily Mail”.

„John Lewis-Stempel śmiało sięga po żywą i elegancką prozę. Refleksyjny, dygresyjny, często zabawny i dobrze napisany tekst o ważnych rzeczach” – „The Spectator”.

Prywatne życie łąki od John Lewis-Stempel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Trawnik nie jest niczym innym, jak łąką w niewoli.
John Lewis-Stempel jest pisarzem, który jednocześnie dumnie nazywa się angielskim farmerem. Jego rodzina zamieszkuje tereny hrabstwa Herefordshire od ponad 700 lat, a on sam czuje się z tą ziemią bardzo związany. Czytając Prywatne życie łąki spędzamy z autorem rok czasu. Od stycznia do grudnia Stempel raz na kilka dni, a czasami codziennie relacjonuje nam, co się dzieje u niego na łące. Opowiada o zwierzętach, które zamieszkują na stałe ten kawałek ziemi, o tych, które pojawiają się przypadkiem, albo tych, które są w drodze, a łąka jest dla nich przystankiem. Pokazuje nam rośliny, opisuje ich właściwości. Zwraca naszą uwagę na związki pomiędzy roślinami, zwierzętami i ludźmi, na wpływ jednych elementów na drugie i tłumaczy konsekwencje tego. Moim zaskoczeniem było to, że całość jest tak bardzo poetycka i pięknie napisana. Znalazło się w tej przyrodniczej opowieści mnóstwo miejsca na poezję, na przytoczenie konkretnych wierszy czy pojedynczych strof, na wskazywanie wartościowych i ciekawych książek (a naprawdę nie ma nic lepszego niż książka, która odsyła do innych książek!) czy nawet na muzykę! Stempel, człowiek zainteresowany historią regionu nie pominął również tego aspektu swojej opowieści. Wydawałoby się, że to nie może się udać – za dużo tematów, nie mających ze sobą nic wspólnego. A jednak autor dostrzegł powiązania i opowiedział swoją historię tak, że naprawdę trudno się od niej oderwać.

Jakie to musi być przyjemne, żeby czytać tę książkę rok czasu. Wiecie – styczeń w styczniu, luty w lutym i tak dalej. Ja chyba zaplanuję sobie drugie czytanie w ten sposób. Stempel opowiada nam o świecie, w którym z jednej strony dzieje się bardzo dużo, ale też sprawy toczą się w swoim tempie, bez pośpiechu, wszystko ma swoje miejsce i cel. Lubię książki przy których mam wrażenie, że nie tyle ja ją czytam, ile autor mi coś opowiada. Tak było w tym przypadku, więc jej lektura jest naprawdę samą przyjemnością. Poza tym wiedza zdobyta po przeczytaniu Prywatnego życia łąki jest imponująca i dokładnie taka, jaką lubię – są konkretne fakty, często zaskakujące, są ciekawostki, są dygresje, które prowadzą do równie ciekawych miejsc. Poznałam nie tylko przyrodę, ale i kawałek historii, i wiersze, i książki, i stare zwyczaje, o których nie miałam pojęcia. Naprawdę nie sądziłam, że łąka okaże się tak inspirująca!

Na każdej stronie czuć miłość autora do tego, co go otacza, jego szacunek do przyrody i radość z niej. Stempel jest uważnym obserwatorem i kiedy połączymy to z jego wiedzą i umiejętnością opowiadania powstanie tekst, który warto przeczytać. Ale w tym przypadku namawiam Was do sięgnięcia również po audiobooka, bo książkę czyta… Krystyna Czubówna! Czy książkę przyrodniczą mógł w ogóle przeczytać ktoś inny? I koniecznie muszę jeszcze napisać zdanie o okładce. Autorką projektu jest Ula Pągowska. Taki minimalizm, to coś co uwielbiam i mam wrażenie, że w zalewie wszelakich bodźców sprawdza się doskonale. A po wejściu w portfolio Uli dopiero zobaczyłam, że my się już znamy i lubimy od długiego czasu, tylko po prostu o tym nie wiedziałam.

Słowem podsumowania – warto, nawet bardzo. To erudycyjna książka, mocno oparta na przyrodzie, ale opowiadająca nie tylko o niej. Chciałabym kiedyś dostrzegać tyle wokół siebie, ile jej autor.

Ocena: 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć