Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.92 / 5.00
liczba ocen: 19
Ilość stron (szacowana): 376
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
35.92 zł
44.90 zł
Pozostałe księgarnie
35.92 zł
35.92 zł
37.81 zł
Opis:

„Bogowie? Zdecydowanie nie. Raczej pokorni śmiałkowie walczący o życie Bliźnich...” Pasjonująca rozmowa z profesorem Marianem Zembalą, znakomitym kardiologiem, który wspólnie z profesorami Zbigniewem Religą i Andrzejem Bochenkiem tworzył legendę polskiej transplantologii.

„Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze” – usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali. Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące operacji ratujących ludzkie życie, który wspólnie z prof. Zbigniewem Religą tworzył legendę polskiej transplantologii. „Każde spotkanie jest zaciągnięciem długu, który wypada spłacić” – dodawał już później wielokrotnie, gdy spotykaliśmy się w trakcie prac nad książką.
Powiedzieć, że prof. Marian Zembala jest wybitnym lekarzem, który zapisał się w annałach polskiej medycyny, to zdecydowanie za mało. Wystarczyłoby jednak użyć trzech słów-kluczy, by – w sposób najbardziej uczciwy – opisać jego postać: służba, empatia, zespół. To one są punktami odniesienia każdego jego działania oraz źródłem sukcesów.
Swoim dorobkiem, osiągnięciami i przygodami mógłby obdzielić dziesiątki ludzi, jednak nigdy nie spoczął na laurach. Od 1985 roku, gdy wspólnie z prof. Zbigniewem Religą oraz prof. Andrzejem Bochenkiem współtworzył zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię, na dobre związał się ze Śląskiem. Był członkiem zespołu kardiochirurgów, którzy przeprowadzili pierwszą udaną transplantację serca, oraz jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce. Dziś jest dyrektorem słynnego w całej Europie Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Na swojej drodze spotkał największe osobowości świata medycyny, ale najczęściej we wspomnieniach powraca do prof. Zbigniewa Religi, swojego Nauczyciela, prosząc jednocześnie, by używać w tym słowie wielkiej litery.
Nie potrafi mówić o sobie, jest za to mistrzem opowieści o innych, których poznał w swoim życiu, a którzy go ukształtowali i ukierunkowali. Prof. Marian Zembala spłacił z nawiązką dług, który w jego mniemaniu zaciągnął. Z perspektywy czasu o swojej pracy dla pacjenta, o niezliczonych przeszczepach serca mówi: „Byliśmy szaleńcami, nie bogami”.

Recenzje blogerów
Wielu z Was zapewne nawet, jeśli nie oglądała to słyszała o głośnym filmie pt. Bogowie. We wspomnianej ekranizacji główne skrzypce gra oczywiście postać profesora Zbigniewa Religi, ale nie da się udawać, że sukces zabrzańskiej kliniki to sprawa jednego człowieka. To praca zespołowa. Te dwa słowa bardzo często przewijają się na stronach wywiadu rzeki z jednym ze współpracowników prof. Religi, wybitnym kardiochirurgiem prof. Marianem Zembalą, który jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca (1997) oraz przeszczepił płuco-serce (2001).

Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka to zapis rozmowy dosłownie na każdy temat. Książka podzielona na jedenaście przejrzystych rozdziałów rozpoczyna się pytaniami dotyczącymi wspomnianego już filmu Bogowie. Następnie poznajemy historię narodzin wielkiego człowieka od lat dziecięcych w rodzinnym domu w Krzepicach aż po dzień dzisiejszy. Pan profesor z wrodzoną skromnością i pokorą odpowiada na pytania dotyczące sukcesów, ale i porażek. Mówi nam skąd czerpie siłę i jak radzi sobie z rzeczami, na które nie ma wpływu. I choć, na co dzień niejednokrotnie trzymał w rękach bijące serce ratując niejedno ludzkie życie daleki jest od uważania siebie za kogoś więcej.

Nigdy nie uważaliśmy się za bogów i nikomu z nas takie porównanie nawet nie przeszło przez głowę.

Profesor pięknie przedstawia historię polskiej kardiochirurgii, która choć bardzo znacząca i donośna to jednak zmaga się z licznymi problemami. Dawid Kubiatowski nie omieszkał też poruszyć kilku niewygodnych tematów, więc jeśli chcecie wiedzieć, co prof. Marian Zembala myśli o eutanazji, łapówkach, alkoholizmie czy refundacji in vitro, oraz ile tak naprawdę trzeba poświęcić, jeśli chce się być wybitnym lekarzem to serdecznie zapraszam do zapoznania się z ty wywiadem. Znajdziecie w nim na pewno wiele ciekawych informacji nie tylko z zakresu kardiochirurgii, ale również z zakresu człowieczeństwa.

Rozmowa udokumentowana została licznymi zdjęciami pochodzącymi z prywatnych archiwów pana profesora oraz wykazem osiągnięć klinicznych zabrzańskiej kardiochirurgii w latach 1985-2017.

Pozdrawiam
K.

Ocena: 5/6
©Księgozbiór
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć