Krótka historia świata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.72 / 5.00
liczba ocen: 101
cena: 22.03
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
33.90 złpremium: 20.34 zł
-35% 22.03 zł
-32% 22.90 zł
26.44 zł
Pozostałe księgarnie
27.10 zł
28.14 zł
28.40 zł
28.48 zł
30.51 zł
31.00 zł
31.53 zł
33.90 zł
33.90 zł
Opis:

Błyskotliwy i fascynujący przewodnik po dziejach, przetłumaczony na 27 języków. „Olśniewająca opowieść, doskonale uporządkowana, napisana z niezwykłą werwą i pewnością siebie, a także ze szczerością i wielkodusznością, które przysporzyły Gombrichowi tysięcy miłośników” – Philip Pullman

Opisanie historii świata w błyskotliwy i fascynujący sposób mogłoby się wydawać zadaniem niemożliwym, jednak E.H. Gombrich podjął to wyzwanie, a rezultat jest zachwycający: spod jego pióra wyszła prawdziwa perełka.
„Krótka historia świata” ukazała się po raz pierwszy w 1936 roku w Wiedniu. Było to dzieło napisane w zaledwie sześć tygodni, w obliczu braku możliwości podjęcia pracy po ukończeniu przez autora doktoratu z historii sztuki. Książka, która powstała z myślą o młodszych czytelnikach, okazała się dziełem uniwersalnym, zyskała wielbicieli na całym świecie i została przetłumaczona na 27 języków. U schyłku życia autor uaktualnił i przeredagował „Krótką historię świata” i tę właśnie wersję, z przedmową jego wnuczki Leonie Gombrich, oddajemy do rąk czytelników.
W czterdziestu krótkich rozdziałach E. H. Gombrich prowadzi opowieść o historii człowieka, od epoki kamiennej, aż po skonstruowanie bomby atomowej. Z właściwą sobie prostotą i szczerością, pisze o wojnach i podbojach, wielkich dziełach sztuki, a także o procesie przekraczania granic wiedzy i obejmowania rozumem coraz to nowych obszarów. To swoisty przewodnik po osiągnięciach ludzkości, który nie pomija słabości i porażek, a najważniejsze w nim stają się nie daty i fakty, ale towarzyszące im doświadczenia człowieka, z każdym wiekiem nowe.

„Manifest wolności i uczciwości… wspaniała lektura… Wiele pokoleń przyszłych historyków będzie zawdzięczać tej książce swoje zamiłowanie do historii oraz prawdy” – Lisa Jardine, „The Times”

„Gombrich rozpoczyna od najpiękniejszej definicji historii, jaką kiedykolwiek czytałam. Tolerancja, rozsądek i człowieczeństwo promieniują z każdej strony” – Amanda Vickery , „The Guardian”

„Przyjemność podróżowania przez wieki. Każda strona skrzy się humorem i mądrością autora – czytając ma się wrażenie, jakby Gombrich z dobrotliwym błyskiem w oku przenosił czytelnika w czasie” – Ben Schott, „The Observer”

Recenzje blogerów
Krótka historia świata Ernsta H. Gombricha to uaktualnione i przeredagowane wznowienie książki, która powinna znaleźć się w każdym domu i w każdej biblioteczce młodego człowieka. Uwielbiam takie książki dla dzieci...

Są przede wszystkim mądre, pokazują i opowiadają o świecie, poszerzają horyzonty, uczą, inspirują, zaciekawiają. Brak ciekawości – to już jest starość napisał kiedyś André Siegfried i ja tego się trzymam. Dopóki jesteśmy ciekawi, dopóty pozostajemy młodzi, nawet jeśli tylko duchem. Nie ma dla mnie nic smutniejszego od spotkania kogoś, kogo nie interesuje świat i kto nie jest w ogóle go ciekawy.

A do wzbudzenia w dziecku tego pragnienia poznawania, zasadzenia w nim ziarenka ciekawości, pokazania mu, że świat jest wielki, piękny i bardzo różnorodny – można posłużyć się właśnie tą książką. Krótka historia świata jest rzeczywiście krótka – to raptem trochę ponad trzysta stron. Ale kiedy opowiada się ją w odpowiedniej formie dla dzieci okazuje się, że to wystarczy. Gombrich podzielił historię świata na czterdzieści rozdziałów – zaczyna swoją opowieść od czasów prehistorycznych, przechodzi przez wszystkie najważniejsze epoki, kończąc na swojej współczesności. Ostatni rozdział szczególnie zasługuje na uwagę, bo to Kawałek historii, który przeżyłem sam. Spojrzenie wstecz. Całość można czytać po kolei, aż do skończenia książki, ale świetnym pomysłem wydaje się czytać codziennie po jednym rozdziale ( nie są długie) i dokładać do tego jeszcze inne aktywności.

Gombrich ma świetny sposób pisania – zwraca się bezpośrednio do dziecka w tekście (Wszystkie historie tak się zaczynają – Dawno, dawno temu. I nasza historia chce opowiadać tylko o tym, co było dawno temu. Dawno temu byłeś mały i nawet stojąc na palcach, ledwo sięgałeś do ręki swojej mamy. Pamiętasz?). Powoduje to niesamowite wrażenie, że ktoś nam snuje piękną gawędę, siedzi obok i opowiada o różnych epokach. Poza formą, Gombrich dobrał również idealnie treść – znajdziemy w książce wszystkie najważniejsze fakty, ale oczywiście bez zbytniego rozdrabniania się. Sprawy zawiłe tłumaczy w prosty sposób, zrozumiały dla dzieci, nie używa wielkich słów, a jeśli mu się zdarzy, to stara się od razu je wyjaśnić. Prostota tego przekazu jest urzekająca – naprawdę zachęcam Was bardzo serdecznie, by czytać tę książkę jako bajki na dobranoc. Bo w końcu historia świata i naszego gatunku jest naprawdę fascynująca i obfitująca w tyle ciekawych, dziwnych, intrygujących wydarzeń.

Cały czas piszę o dzieciach, ale Wy też ją przeczytajcie. Gdyby tak pisano podręczniki do historii! Krótka historia świata Gombricha wpada na listę moich ulubionych historycznych książek. Podziwiam wiedzę autora i jego umiejętność przełożenia czegoś tak wielkiego jak historia świata na teksty zrozumiałe dla każdego. Daje to niepowtarzalną okazję do nauczenia się (i kogoś) całkiem odmiennego spojrzenia na historię. Już nie jest nudna, mało interesująca, bo nieaktualna. Gombrich pokazuje, że poznawanie historii może być najciekawszym zajęciem pod słońcem, a to, co działo się kiedyś, jest czasami dużo ciekawsze niż to, co dzieje się teraz. Bardzo polecam!

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć