Głód
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.36 / 5.00
liczba ocen: 1613
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
30.90 zł
18.60 zł
25.63 zł
26.27 zł
29.35 zł
Pozostałe księgarnie
24.69 zł
25.65 zł
26.26 zł
27.81 zł
28.00 zł
30.90 zł
30.90 zł
30.90 zł
Opis:

Tajemnicza zaraza niszczy wszystkie uprawy w najpotężniejszym państwie świata… Nietuzinkowy pomysł, sugestywne opisy i apokaliptyczna wizja końca USA w najpopularniejszym thrillerze katastroficznym Grahama Mastertona!

Ed Hardesty jest właścicielem gigantycznej farmy w Kansas. Niezmierzone połacie pszenicy, które zgodnie z przeznaczeniem miały zamienić się w czysty zysk i uczynić farmera bogatym, dotyka tajemnicza zaraza. Desperackie próby jej zwalczenia kończą się fiaskiem.
Podobne problemy występują w całych Stanach Zjednoczonych. Zboża, warzywa, owoce zostają skażone. Najpotężniejszy naród na świecie z dnia na dzień staje przed widmem głodu, który sprawia, że ludzie wyzbywają się cech ludzkich, zastępując je pierwotnymi instynktami przeżycia, najmroczniejszymi żądzami i przemocą.

Recenzje blogerów
Ed Hardesty jest właścicielem gigantycznej farmy w Kansas, którą otrzymał w spadku. Od początku zależało mu na uratowaniu farmy, która była oczkiem w głowie jego ojca. Zainwestował w nią sporo czasu i pieniędzy, a także zmienił dla niej życie całej swojej rodziny. Jest jednak dobrej myśli, bo niezmierzone połacie pszenicy mają mu zapewnić czysty zysk.

Pewnego dnia Ed odkrywa, że część jego zboża została dotknięta tajemniczą zarazą, która rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Szybko okazuje się, że zaraz nie dotyczy tylko jego farmy, ale także całych Stanów Zjednoczonych, co gorsza atakuje nie tylko zboże, ale także owoce i warzywa, uszkodzono również niektóre konserwy, więc i żywność w nich nie nadaje się do spożycia. Jeden z najpotężniejszych narodów świata zostaje dotknięty głodem, którego się nie spodziewał i na który nie był przygotowany w żaden sposób.

Czy komukolwiek uda się przetrwać ten kryzys? Kto jest odpowiedzialny za plagę? Co się stanie z ludźmi kiedy zabraknie jedzenia?

Amerykanie zawsze widzieli siebie jako naród ludzi wszechmożnych, posiadających niebiańskie przyzwolenie na zabieranie dla siebie wszystkiego, czego chcą, nie bacząc na prawo, zasady etyki czy wreszcie reguły współżycia społecznego.

Przede wszystkim zacznę od tego, że temat, który jest motywem przewodnim książki to stary kotlet odgrzewany niezliczoną ilość razy we wszystkich dostępnych wariantach. Zagłada ludzkiej rasy, głód, choroby, plaga, które prowadzą do wymarcia sporej części ludności i budzą w ludziach chęć przetrwania za wszelką cenę. To nic nowego. Niezależnie od tego, że autor skupił się głównie na głodzie jako determinancie zagłady. Sama fabuła po prostu nie zaskakuje.

Stary kotlet czy nie, inspiracja Bastionem Kinga czy nie, książka ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim dobrze się ją czyta. Styl Mastertona nie jest ciężki, więc czytanie powieści przychodzi z łatwością i jest "przyjemne", o ile można użyć tego słowa przy temacie, który porusza autor. Z drugiej jednak strony w powieści brakuje napięcia i strachu, który powinna wywoływać u czytelnika. Jest raczej niepokojąca niż przerażająca.

Na plus zasługuje opis upadku ludzkości, który niejednokrotnie bywa wstrząsający. Jesteśmy gatunkiem, który zrobi dosłownie wszystko by przeżyć, co autor doskonale pokazuje w swojej powieści. Niejednokrotnie jest brutalny, niektóre sceny wręcz rażą czytelnika, a powieść skłania do myślenia.

Należy trzymać usta zamknięte na kłódkę aż do ostatniej chwili, dopóki nie nabierze się pewności, że własne słowa nie zaszkodzą przynajmniej osobie je wypowiadającej.

Głód nie jest książką, która powala na kolana. Zapewne większość fanów Mastertona odbierze ją pozytywnie, spodoba się także fanom postapokaliptycznych wizji. Mimo wszystko czytelnik będzie musiał wykazać trochę tolerancji dla tej powieści. Ma ona swoje plusy i minusy. Nie polecam jej wszystkim.

Ocena: 3/6
©Recenzje z pazurem
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć