ebook Kobiety mafii
3.23 / 5.00 (liczba ocen: 7)

Kobiety mafii
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.79
wciąż za drogo?
20.79 zł
Inne proponowane

Mae – partnerka Ala Capone, najsłynniejszego gangstera w dziejach. Najbardziej tajemnicza i dyskretna spośród kobiet mafii.

Margaret – femme fatale, czarna wdowa, bezwzględna i niezależna. Dla kaprysu doprowadza do śmierci swoich kolejnych partnerów.

Kathryn – kobieta-gangster. Aby uratować własną skórę, jest w stanie sprzedać FBI własnego męża.

Bonnie – spragniona miłości i… pieniędzy. Wraz ze swoim kochankiem Clyde’em kradnie samochody, morduje szeryfów, policjantów i zupełnie przypadkowych ludzi. Gdy szczęście przestanie dopisywać, umrze razem z ukochanym, podziurawiona kulami.

Lata 20., Stany Zjednoczone. Przeklęte czasy prohibicji. Piekło dla zwykłych ludzi, raj dla przestępców. Skandale, walki gangów i strzelaniny są na porządku dziennym. Na pierwsze strony gazet trafiają kolejni królowie mafii. Ale ten pozornie męski świat ma swoje ciche bohaterki.

Diane Ducret pokazuje świat mafii widziany oczami kobiet. Tych, które wiedziały, kiedy wyjść z cienia i zgarnąć wszystko. Ich historie są różne, ale łączy je jedno: by żyć po swojemu nie cofały się przed niczym.

Kobiety mafii od Diane Ducret możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ale cóż, wiadomo nie od dziś, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.
Mafijny kodeks honorowy zakłada, że rodzina jest święta, nie wolno jej wciągać w swoje porachunki.
Jakiś czas temu pisałam o Kobietach dyktatorów, teraz przyszła pora na Kobiety mafii. Diana Ducret po raz kolejny przybliża sylwetki niebanalnych kobiet, tym razem takich, które za nic miały społeczne normy, i których niegrzeczni chłopcy pociągali równie mocno co samo niebezpieczeństwo.

Lata dwudzieste XX wieku to w Stanach Zjednoczonych okres szczególny. Czasy prohibicji i mafiosów, twardą ręką trzymających w garści całe miasta. Strzelaniny i bezpardonowe walki gangów były w wielu miejscach codziennością. Szczególnie złą sławą w tej kwestii cieszyło się Chicago, gdzie królował Al Capone. To on i jego ferajna dyktowali tu warunki. Nieważne jednak, jaki postrach siali gangsterzy, niemal za każdym stała Ona. Żona lub kochanka, ostoja lub natchnienie. Czasem, to do nich uciekali, by ratować resztki normalności, czasem to one sprowadzały im na kark kłopoty.

Znaczna część książki poświęcona jest Mae Capone, towarzyszącej Alowi niemal od początku jego kariery w przestępczym półświatku, aż do smutnego końca. Nie zabrakło też piękniejszej połówki jednej z najsłynniejszych morderczych par, Bonnie Parker. Są i siostry Everleigh, które otworzyły najsłynniejszy i najbardziej luksusowy dom publiczny w Chicago. Margaret Collins, za którą ciągnęła się zła sława czarnej wdowy, która lubowała się w najbardziej niebezpiecznych gangsterach. Helen Godman – rasowa szantażystka i uwodzicielka. Edna Murray zwana Całuśną Bandytką czy też Louise Rolfe, żona Jacka „Rozpylacza” McGurna, znana też jako Blond Alibi. To tylko niektóre z femme fatal, o jakich można przeczytać w książce.

Temat o tyle fascynujący, co mocno niedoceniony, dawał autorce pole do prawdziwego popisu. Niestety, podobnie jak w przypadku Kobiet dyktatorów, Diana Ducret nie ustrzegła się błędów. Co więcej, popełniła dokładnie te same, a przy okazji dodała jeden nowy. Co zaskakujące, mimo naprawdę świetnej i elektryzującej tematyki oraz wciągającego początku, już w historię Mae Capone wkradają się dłużyzny, które będą prześladować czytelnika aż do samego końca. Jest to wręcz niezrozumiałe, jak nierówno pisze autorka. Dodatkowo, w Kobiety mafii wtargnął także pewien chaos, który raczej nie był zamierzony. Zamiast poświęcić poszczególnym bohaterkom oddzielne rozdziały i wyraźnie zaakcentować każdą z historii, Ducret skacze z jednej opowieści do drugiej. Z tego powodu lektura staje się czasem męcząca, zwłaszcza że i z chronologią Francuzka bywa na bakier.

Czy w związku z tym warto po nią sięgnąć? Zdecydowanie tak. Niewiele jest pozycji poruszających ten temat (tak naprawdę do głowy nie przychodzi mi żadna inna książka), a sylwetki kobiet amerykańskiego półświatka lat dwudziestych minionego wieku, naprawdę są fascynujące. Dlatego sama przyjęłam bieżącą pozycję z całym dobrodziejstwem inwentarza. Dlatego, jeśli interesuje Was poruszana przez Ducret tematyka, warto spróbować.

Ocena: 4/6
©Kącik z Książką
Historia kobiet, które uległy złym mężczyzną. Historia kobiet, które rozkochiwały w sobie największych gangsterów. To kto tu komu tak naprawdę uległ? Diane Ducret to autorka znana z bestsellerów takich jak Kobiety dyktatorów czy Zakazanego ciała. To jedna z nielicznych pisarek czy pisarzy, którzy w tak znaczący sposób doceniają rolę kobiet w historii. Ducret ukazuje piękno kobiecego uroku, a także jego nieodpartą siłę, dzięki której te silne i sprytne kobiety praktycznie zawsze otrzymywały to, czego pragnęły.

Mary Josephine Coughlin Capone. Ada i Minna Everleigh. Helen Julia Godman. Margaret Collins. Louise May Rolfe. Mary Evelyn Frechette. Bonnie Elizabeth Parker. Edna Murray. Virginia Hill. Hrabina Dorothy Taylor di Frasso. Jedenaście kobiet, które odegrały istotne role w życiu słynnych gangsterów. Oczywiście to Capone jest najbardziej znanym nazwiskiem, ale lata dwudzieste w Stanach Zjednoczonych, przeklęte czasy prohibicji, pełne były większych czy mniejszych gangsterów. Światek przestępczy był w pełni rozkwitu. Na pierwszych stronach gazet pojawiało się mnóstwo nazwisk, istni królowie mafii. A każdy król potrzebuje królowej, prawda?

Tematyką mafii interesuję się od lat, pokochałam ją już jako dzieciak, gdy dostałam grę komputerową Mafia: The City of Lost Heaven. Stwierdzicie zapewne, że dziesięcioletnia dziewczynka nie powinna zaznajamiać się z takimi tematami, jednak mam się całkiem dobrze i nie wydaje mi się, żeby gry komputerowe odbiły na mnie negatywne piętno. A temat mafii? Nie da się ukryć, że niezależnie od wszystkiego jest na swój sposób fascynujący. Cały ten gangsterski klimat… Ciężko się temu oprzeć. I choć mówi się, że to mężczyzna jest głową rodziny, to często dopowiada się, że kobieta tą głową kręci. Nawet najwięksi mafioso ulegali urokowi pięknych, inteligentnych kobiet. A okazuje się, że nie tylko oni mieli swoje za uszami. Nie jedna wymieniona wyżej panna miała na pieńku z prawem.

Choć mafia to typowo męski świat, to tak naprawdę zawsze w jego cieniu stały kobiety. Może nawet nie w cieniu. Wierne żony, kochanki, uwodzicielki, matki, intrygantki… Spragnione nie tylko władzy i bogactwa, ale z pewnością adrenaliny. To nie są ciche kobietki, które pokornie słuchały mężów. To kobiety z jajami, które potrafiły zadrzeć z prawem. Czarne wdowy, szantażystki, piękne i silne członkinie gangów, z którymi nie warto zadzierać. Diane Ducret w znakomity, choć nieco chaotyczny sposób prezentuje historię jedenastu kobiet, z których każda miała do czynienia z tym mrocznym światem. I już to samo sedno tej książki sprawia, że jest ona wyjątkowa. W końcu ktoś zwraca uwagę na kobiety mafii! Coraz więcej się o tym słyszy, o nieustraszonych i pięknych kobietach, które walczyły o swoje! Może nie do końca zgodnie z prawem, może w ramionach nieodpowiednich mężczyzn, ale jednak!

Styl Diane Ducret nie pozostawia wiele do życzenia, widać, że autorka przeprowadziła dogłębny research, a jej książka jest poparta wieloma dobrymi i rzetelnymi źródłami. Sympatycznym dodatkiem są zdjęcia umieszczone w środku książki, które prezentują część bohaterek tej publikacji. Choć jest to książka w klimacie reportażu czy dokumentu, to czyta się ją znakomicie. Da się odczuć klimat lat dwudziestych, możemy się przenieść do tego okresu w Stanach Zjednoczonych i wędrować razem z niesamowitymi kobietami, poznawać je niemal od podszewki. Choć muszę przyznać, że ciężko mi jednoznacznie określić, w jakim porządku poznajemy wszystkie wydarzenia. Chyba najbliżej im do czystej chronologii, ale jest to lekko chaotyczne. Może lepiej by było, gdyby autorka poświęciła każdy rozdział jednej postaci?

Poza tym lekkim chaosem nie mam tej książce nic do zarzucenia. Jest świetna. To obszerna opowieść o kobietach mafii, które często są w historii pomijane. Diane Ducret na to nie pozwala, wychodzi naprzeciw wszelkim stereotypom! Pokazuje czystą prawdę, ukazuje piękno kobiecego uroku. To nie one ulegały nieodpowiednim mężczyznom, to oni ulegali im. Okazuje się, że nawet najtwardsi mafioso mieli pewne słabości, a były nimi te niesamowite kobiety. To naprawdę genialna pozycja, wręcz obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się mafijną tematyką.

Ocena: 5/6
©BookeaterReality
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć