Dziedzice Ziemi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.87 / 5.00
liczba ocen: 886
cena polecana: 31.90
Audioteka#Audiobooki nawet 50% taniej
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-28% 31.90 zł
-24% 33.68 zł
35.92 zł
37.55 zł
38.17 zł
Pozostałe księgarnie
-32% 30.53 zł
35.90 zł
37.81 zł
39.96 zł
39.96 zł
40.41 zł
40.50 zł
44.90 złpremium: 26.94 zł
44.90 zł
44.90 zł
Opis:

Kontynuacja bestsellerowej „Katedry w Barcelonie”! Miłość silniejsza niż zemsta, nadzieja jasna jak uśmiech Madonny w kościele Matki Boskiej Morskiej. Ildefonso Falcones powraca do świata, który zachwycił miliony czytelników – Hrabiowskiego Miasta, w którym ścierają się wrogie stronnictwa, szaleje inkwizycja, a biedota jest złakniona ociekającej krwią rozrywki.

Rok 1387. Dwunastoletni Hugo Llor jest świadkiem bezprawnej egzekucji swojego mentora Arnaua Estanyola. Człowieka, który nauczył go tego, by przed nikim nie zginać karku. Co nie jest proste w świecie, w którym biedacy są skazani na łaskę i niełaskę możnych. Hugo szybko się przekonuje, że za każdą próbę walki o godność drogo się płaci i zyskuje równie potężnych, co okrutnych wrogów. Mimo to nie chce się przed nimi ukorzyć.
Chłopiec noszący w stoczni żelazną kulę za genueńskim niewolnikiem, dzierżawca winnicy, właściciel barcelońskiej karczmy, królewski dostawca win… Dużo jak na jednego człowieka… Krótkie wzloty i bolesne upadki, po których, wydawać by się mogło, nie sposób się podnieść. A jednak Hugo Llor za każdym razem wstaje i nie rezygnuje z walki o swoich najbliższych, z marzeń o własnej winnicy i z miłości.

Recenzje blogerów
Falcones każdą swoją potężną powieścią dowodzi, że należy do wielkich współczesnych pisarzy katalońskich. Bez względu na to, na jakim okresie i temacie się skupia, potrafi niezauważalnie pochłonąć czytelnika. Wprawdzie niedokładnym byłoby określenie, że jego prozę czyta się jednym tchem, bo tematyka jest zwykle poważna, a westchnień i łapania oddechów z niedowierzania co niemiara, jednak jego książki mają w sobie to coś. Dziedzice ziemi traktują o przeciwnościach losu i sile, która pozwala przeżyć. Powieść prawdziwie piękna...

Barcelona przełomu XIV/XV wieku, Hrabiowskie Miasto, tętni życiem i spływa krwią, daje poczucie przynależności i odbiera, co najważniejsze - raduje i niszczy w sposób nieprzewidywalny. Najpóźniej od momentu, kiedy pierwsza głowa spada, a inny kark się nie ugina, życie głównego bohatera, nieletniego Hugo Llora, przestaje biec dotychczasowym torem. Miasto jest wszędzie, słyszy się je, czuje i widzi, ale to postacie dają duszę powieści. Odseparowany od i tak niekompletnej rodziny Hugo ima się różnych zajęć, zanim zapuści się w ścieżki biegnące między winnymi krzewami przyjaznych mu Żydów. Pokocha nie tylko wino, ale też pierwszą kobietę - jedną z tych, które naznaczą go na całe życie. Mimo średniowiecznej scenerii, tak odległej od naszych czasów, czytelnikowi nie dane jest obserwować akcji ze stoickim spokojem. Falcones pozwala na kilka chwil oddechu, kto jednak pozna Hugo, może być pewien, że kolejne rozdziały życia czy powieści nie będą łatwą przeprawą, choć wyobraźnia autora w żadnym razie nie koliduje z wiarygodnością przytaczanych faktów historycznych.

Każdy oceni samodzielnie, co go najbardziej ujmuje: może to być rozmach i dokładność świata przedstawionego, hardość poszczególnych charakterów albo głębia łączących bohaterów relacji. Mnie zachwyciła relacja Hugo i dziecka, które wychował jak własną córkę, któremu dał więcej, niż sam kiedykolwiek miał i przy którym trwał, kiedy nie został nikt inny... Dziedzice ziemi przypomniały mi podobną relację z Bosonogiej królowej, ale też drastyczne sceny jak w Katedrze w Barcelonie. Powieści Falconesa mogą się od siebie różnić, łączy je za to bijące z nich światło - z każdej w swoistym odcieniu. Polecam czytelnikom ciekawym zamierzchłych czasów, nieoczekującym darmowej przychylności losu, a także tym, którym Barcelona skradła serce.

Ocena: 6/6
©paratexterka
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć