Tajna wojna 1939-1945
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.86 / 5.00
liczba ocen: 774
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
38.92 zł
42.42 zł
48.57 zł
49.90 złpremium: 29.94 zł
49.90 zł
Pozostałe księgarnie
42.42 zł
44.91 zł
44.91 zł
45.00 zł
46.41 zł
49.90 zł
49.90 zł
49.90 zł
49.90 zł
Opis:

Agenci brytyjskiego programu Double Cross, sowiecka „czerwona orkiestra”, kryptolodzy z Bletchley Park, Niemcy Canaris i Gehlen, oficerowie AK informujący o rakietach V, turecki szpieg Cicero, kryptolodzy Nimitza i japońscy agenci na Pacyfiku... „Tajna wojna 1939–1945” to setki relacji świadków, galeria najbarwniejszych postaci II wojny światowej i opowieść gromadząca historię wszystkich najciekawszych operacji szpiegowskich z tego okresu.

Przed II wojną światową szpiedzy i kryptolodzy nie odgrywali tak ważnej roli w żadnym konflikcie zbrojnym. Sir Max Hastings, jeden z najwybitniejszych żyjących historyków wojny, jako pierwszy opisał działania wywiadu brytyjskiego, amerykańskiego, niemieckiego, sowieckiego i japońskiego w jednej pasjonującej opowieści szpiegowskiej. Olbrzymi zasób wiedzy i wprawne pióro brytyjskiego mistrza pozwolą nareszcie poznać rzeczywiste oblicze wojny szpiegów, która zadecydowała o losach świata.
Dlaczego Niemcy ponieśli tak spektakularne porażki wywiadowcze, a Sowieci, mimo słabej kryptologii, odnosili takie sukcesy? Skąd brała się siła wywiadu Jej Królewskiej Mości, a skąd – słabość szpiegów cesarskiej Japonii? Czy Amerykanie w pełni wykorzystali swój potencjał? Oto szpiegowska historia II wojny światowej, która odpowiada na te i inne pytania.

„Wiarygodna, ekscytująca i znakomicie napisana” – „Daily Telegraph”

Recenzje blogerów
Max Hastings – dziennikarz, brytyjski korespondent wojenny, redaktor naczelny, historyk – to autor, którego bogaty dorobek polski czytelnik miał okazję poznać w niewielkiej części. Wydana właśnie Tajna wojna 1939-1945 – najnowsze dzieło Hastingsa (oryginalne wydanie ukazało się w roku 2015) – to już druga monumentalna praca tego autora dotycząca drugiej wojny światowej, wydana przez Wydawnictwo Literackie. Potężny, liczący prawie 900 stron tom, koncentruje się tym razem na – jak wprost statuuje podtytuł – na szpiegach, szyfrantach i partyzantach. Autor we wstępie zaznacza, że jego celem nie było wyczerpujące przedstawienie tematu – ot chociażby ze względu na przewidywaną objętość takiej pracy (dla porównania: przywoływane przez Hastingsa pięciotomowe brytyjskie opracowanie poświęcone wywiadowi czasu wojny liczy przeszło 3000 stron!). Jednocześnie pokazuje i uzasadnia na wybór jakich wątków, ostatecznie się zdecydował, a jakie pominął.

Muszę przyznać, że reklamowane „lekkie pióro” Hastingsa, należy do faktów bezspornych. Tajną wojnę rzeczywiście czyta się niczym sensacyjną powieść, czasem zapominając, że to opracowanie historyczne. Hastings ma dar ubarwiania opowieści drobnymi szczegółami, wtrętami, które z jednej strony czynią ją właśnie lekką w odbiorze, z drugiej dają czytelnikowi możliwość poznania ciekawostek rzucających na wydarzenia inne światło, przybliżających pomijane często codzienne „techniczne” aspekty problemu (n.p. fakt zlecenia drukowania kodów i raportów wydawnictwu doświadczonemu w bezpiecznym i poufnym druku i kolportażu materiałów egzaminacyjnych). Ma też Hastings dość krytyczne spojrzenie na opisywany światek, pisząc o nim czasem bez pardonu: „większą wagę przywiązywali do trzeciorzędnej informacji przeszmuglowanej w rozporku niż do jakiejkolwiek informacji wydedukowanej z uważnej lektury prasy”. Takie smaczki jak fakt wykluczenia francuskiego wywiadu z obiegu najpoufniejszych danych (już w czasach de Gaulle’a) z powodu beztroski w podejściu do bezpieczeństwa (!) powodują, że dzieło Hastingsa wywołuje u czytelnika reakcje, jakich trudno spodziewać się po lekturze pracy historycznej. Przy tym nic nie umniejszając powadze i jakości samego dzieła. Trzeba przyznać, że krytyczne spojrzenie na działalność wywiadów czasu II wojny światowej (także brytyjskiego) to duży atut tego dzieła. Tajna wojna to nie apologia walki wywiadów, ale skrupulatna ich analiza z przedstawieniem oryginalnych (choćby spojrzenie na rolę i znaczenie szefa Abwehry, Admirała Canarisa), niekiedy kontrowersyjnych, acz dobrze uzasadnionych wniosków.

Odwołam się jeszcze raz do cytatu z odautorskiego wstępu: Czytelnicy mogą być zaskoczeni niektórymi opowieściami, tak jak byłem zaskoczony ja sam, gdy je odkrywałem. Niektóre opisane epizody wydają się komiczne czy absurdalne. Fantastyczne opowieści okazują się jednak prawdziwe. Tak najlepiej podsumować można znakomitą książkę Maxa Hastingsa, pozycję, która wciągnie i – nie waham się napisać – zachwyci każdego czytelnika.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć