Ciotka Poldi i sycylijskie lwy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.69 / 5.00
liczba ocen: 282
Ilość stron (szacowana): 400
cena polecana: 19.92
publio#AnneApplebaum
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
19.92 zł
20.82 zł
21.17 zł
24.77 zł
24.90 zł
Pozostałe księgarnie
18.68 zł
20.81 zł
20.81 zł
22.41 zł
22.41 zł
23.66 zł
24.90 zł
24.90 zł
Opis:

Sympatyczne, lekko skonsternowane spojrzenie na Sycylię, jej piękno, stereotypy oraz absurdy – i więcej niż szalony detektyw w spódnicy! Autor głośnego thrillera „Eksperyment Black Box” w zupełnie innej odsłonie. Tym razem serwuje smakoszom literatury napisaną z przymrużeniem oka powieść kryminalną.

W dniu swoich 60. urodzin moja ciotka Poldi wyprowadziła się na Sycylię, żeby w wytworny sposób zapić się na śmierć, spoglądając na morze. Tego w każdym razie wszyscy się obawialiśmy, ale ciotce ciągle coś stawało na przeszkodzie. Sycylia jest skomplikowana, tutaj nawet umrzeć nie da się ot tak, po prostu, zawsze coś wchodzi człowiekowi w paradę. A potem wydarzenia zaczęły następować po sobie lawinowo: ktoś zostaje zamordowany, nikt nic nie wie, nikt nic nie widział. Więc jasna sprawa, ciotka Poldi, uparta i bardzo bawarska, musiała wziąć sprawy w swoje ręce. I od tego zaczęły się problemy...

Recenzje blogerów
Zabawny kryminał z uroczą i nieco niesforną sześćdziesięciolatką w roli głównej. Połączenie włoskiego temperamentu i niemieckiego uporu, a do tego gorąca Sycylia w tle. Książka lekka, łatwa i przyjemna, idealna lektura wakacyjno-urlopowa dla tych, którzy czytając, lubią się dobrze bawić.

Podobno każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Krążą plotki, że im człowiek starszy, tym częściej ma poczucie, że coraz mniej musi, a coraz więcej może. Isolde, zwana Poldi, doszła najwyraźniej do tego samego wniosku. Przeżywszy intensywnie sześćdziesiąt lat, postanowiła porzucić najpierw prace kostiumolożki w telewizji, a następnie Monachium, by ostatnie lata życia spędzić na gorącej Sycylii, zalewając melancholię pokaźnymi ilościami alkoholu i upajając się widokiem morza.

Niestety, a właściwie na szczęście, przewrotny los nie przewidział w przypadku Poldi opcji „spokojna jesień życia”. Gdy tylko ciotka narratora (tak, całą opowieść przekazuje nam ów dzielny młodzieniec) zadomowiła się na Sycylii, zdarzyło się coś, co zamieniło energiczną i towarzyską Isoldę w detektywa amatora.

Przyczyną tej nagłej przemiany było zaginięcie młodego człowieka o imieniu Valentino, który pomagał Poldi w domu i ogrodzie. Zaniepokojona ciotka wszczyna poszukiwania na własną rękę, a gdy odnajduje na plaży zwłoki Valentino, postanawia rozwikłać zagadkę jego śmierci, przy okazji prowokując serię zabawnych sytuacji. W bojowym zadaniu pomaga jej rodzina zmarłego eksmęża oraz przystojny commissario Vito Montana.

Ciepła, urocza, pełna humoru powieść o zbrodni, namiętności, radości z życia w sile wieku i Sycylijczykach. Główna bohaterka szybko podbija serca czytelników – nie stroni od alkoholu, potrafi zakląć siarczyście, miewa kosmate myśli, jest nieziemsko uparta i nieco… kochliwa.

Ta książka to strzał w dziesiątkę na polskim rynku wydawniczym. Niewiele mamy bohaterek, takich jak Poldi – odważnie walczących ze stereotypem „Pani w średnim wieku”. Prawdę powiedziawszy przychodzi mi na myśl w tej chwili jedynie komisarz Klementyna Kopp, jedna z postaci, znanych z sagi o policjantach z Lipowa, stworzonej przez Katarzynę Puzyńską. Mam zresztą wrażenie, że Polacy wciąż jeszcze mają problem z mówieniem i pisaniem otwarcie o takich sprawach jak chociażby potrzeby seksualne sześćdziesięciolatki (a takowe ciotka Poldi posiada).

Mario Giordano pokazuje kobietę z krwi i kości, z jej zdolnościami i ograniczeniami, wynikającymi z wieku, pochodzenia, podejścia do życia. Oczywiście to postać przerysowana i nieco komiczna, ale jednocześnie intrygująca, zabawna i… piękna.

Można tę powieść czytać na kilka sposobów: dla jednych to po prostu komedia kryminalna, dla innych – ciekawa opowieść o Sycylii, dla mnie to także przełamująca stereotypowe myślenie rzecz o kobiecie – silnej i wrażliwej zarazem, chaotycznej i poukładanej, odważnej i pokornej, wymykającej się wszelkim ramom, opisom, normom. Po prostu niezwykłej.

Ocena: 5/6
©Okiem Wariatki
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  www.czytaska.blogspot.com

  Słońce, upał, ceramika, prosecco, espresso, granita, pasta alla norma, morze, strada provinciale, las na zboczach Etny, droga przez Ennę, Taormina, zwariowane lotnisko w Katanii...
  Wątek kryminalny w tym wszystkim trochę blaknie. Zwyczajna ludzka chciwość, kradzieże, szantaże i szantażyki. Ale i rozmaite powiązania i wydarzenia sprzed lat. Podejrzani eliminowani z listy po kolei przez szaloną Poldi.
  Kto by nie chciał rzucić wszystkiego i przenieść się na Sycylię? Poldi zamknęła swoje dotychczasowe życie w Monachium, sprzedała wszystko i przeniosła na Sycylię. Cierpiąc na swego rodzaju depresję...
  I taką depresję leczy się słońcem, morzem, prosecco i przystojnym policjantem. I zagadką kryminalną do rozwiązania. Szalonym seksem i wybuchem Etny!
  Klimat opowieści jak z Andrei Camilleriego, choć sposób prowadzenia narracji przez siostrzeńca nieco drażni. Ale żeby historia była o ciotce, to musi być jakiś bratanek/siostrzeniec. Wszystkie historyjki i smaczki poboczne, uzupełniające nadały tej książce uroku. Bardzo mi się podobało - ale nie ukrywam, głównie ze względu na tło wydarzeń, postaci drugo- i trzecioplanowe i miejsce akcji. Sycylijski koloryt przyćmiewa wszystko inne a jest tu przedstawiony mistrzowsko.
  Już się cieszę na dalszy ciąg przygód Poldi! W peruce i negliżu!

Inne proponowane
Warto zerknąć