ebook Nibynoc
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 1674)

Nibynoc
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 14.80
Audiobook - najniższa cena: 24.49
wciąż za drogo?
34.41 złpremium: 22.20 zł Lub 22.20 zł
31.45 zł Lub 28.31 zł
37.00 zł
37.00 zł
37.00 zł Lub 33.30 zł
14.80 zł
27.75 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
W świecie, gdzie trzy słońca prawie nigdy nie zachodzą, początkująca morderczyni wstępuje do szkoły dla zabójców, planując zemstę na osobistościach, które zniszczyły jej rodzinę.
 

Córka powieszonego zdrajcy, Mia Corvere, ledwie uchodzi z życiem po nieudanej rebelii jej ojca. Samotna i pozbawiona przyjaciół ukrywa się w mieście wzniesionym z kości martwego boga. Ścigają ją senat i dawni towarzysze jej ojca. Jednakże jej dar rozmawiania z cieniami doprowadza ją do drzwi emerytowanego zabójcy i otwiera przed nią przyszłość, jakiej nigdy sobie nie wyobrażała.
Szesnastoletnia Mia zgłębia teraz tajniki fachu u najbardziej niebezpiecznych zabójców w całej Republice – w Czerwonym Kościele. W salach Kościoła czeka ją wiele zdrad i prób, a porażka oznacza śmierć. Jeśli jednak przetrwa inicjację, zostanie przyjęta w poczet wybrańców Pani od Błogosławionego Morderstwa i znajdzie się o krok bliżej tego, czego naprawdę pragnie.

Nibynoc od Jay Kristoff możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Z urodą się rodzisz, na mądrość musisz zapracować.
Książki, które kochamy, odwzajemniają nasze uczucie. I tak jak my zaznaczamy swoje miejsce na stronach, tak one zostawiają ślad w nas.
Im jaśniejsze światło, tym głębsze cienie.
Ponieważ Jay Kristoff oczarował mnie swoją debiutancką serią, czyli Wojną Lotosową (recenzje tu: Tancerze Burzy, Bratobójca, Głosząca Kres), postanowiłam kontynuować przygodę z tym pisarzem i sięgnąć po jego kolejną trylogię zatytułowaną Nibynoc. Tym razem autor stworzył dość krwawą, choć momentami zabawną epic fantasy wzorując się na takich twórcach jak Terry Pratchett, J.K. Rowling czy Brandon Sanderson.

Główną bohaterką Nibynocy jest Mia Corvere, która w wieku dziesięć lat traci całą rodzinę – jej ojciec zostaje ścięty za zdradę, zaś matka z malutkim synkiem wtrącona do więzienia zwanego Kamieniem Filozoficznym. Ona sama z kolei, wywieziona z rezydencji do miasta ma być zabita, jednak w niezwykłych okolicznościach udaje się jej dać drapaka. W Bożogrobiu nie jest jednak łatwo przetrwać na ulicy, a w jej głowie ciągle dźwięczą słowa matki: Nigdy się nie wzdragaj. Nigdy się nie lękaj. I nigdy, przenigdy nie zapomnij. Dzięki niezbyt szczęśliwemu zbiegowi okoliczności dziewczyna trafia pod opiekę starego Mercurio, kapłana Czerwonego Kościoła wyznającego Niah, Boginię Nocy, Naszą Panią od Błogosławionego Morderstwa. I jak się można domyślić, zaczyna pobierać u niego nauki. Cały czas towarzyszy jej przy tym przyjmujący formę kota stwór cienia, zwany przez Mię Panem Życzliwym. Gdy protagonistka kończy szesnaście lat, Mercurio wysyła ją w daleką podróż do głównej świątyni bogini. I choć do tej pory dziewczynie nie było łatwo, dopiero tam przekona się, co to znaczy na każdym kroku walczyć o przetrwanie i zwycięstwo – tylko cztery osoby z dwudziestu ośmiu akolitów dostąpią zaszczytu zostania Ostrzami, czyli zabójcami Czerwonego Kościoła. I trzeba przyznać autorowi, że udało mu się tu stworzyć zabójczo udaną odpowiedź na Hogwart.

W tej serii Jay Kristoff z całą pewnością hołduje modzie na antybohaterów – motywacje Mii są bowiem zdecydowanie negatywne, a jej życiowe doświadczenia w żadnej mierze nie są przyjemne, choć każde uczy ją, jak ujść cało i osiągać swoje cele w niesprzyjającym środowisku. Jej charakter łagodzi nieco tym, że dziewczyna stara się być lojalna wobec nielicznych przyjaciół oraz próbuje zachować swoje współczucie. Ponadto wyposaża ją w unikalne zdolności manipulowania cieniami, które przychodzą w sukurs w najtrudniejszych momentach. Ja zaczęłam trzymać kciuki za Mię już od pierwszego rozdziału i chętnie przekonam się, jak sobie poradzi z kolejnymi wyzwaniami. Obawiam się jednak, że pisarz może przesadzić w kwestii jej umiejętności, choć dam mu szansę na ich wyjaśnienie.

Świat przedstawiony jest kolejnym mocnym punktem Nibynocy – na niebie krążą trzy słońca, przez co prawdziwa ciemność zapada tylko raz na dwa i pół roku. Główną areną wydarzeń jest zaś miasto Bożogrobie, zbudowane na ciele upadłego boga, a poszczególne rejony noszą nazwy od części ciała: Serce, Kręgosłup czy Żebra. Istnieje rzecz jasna boski panteon – Niah jest byłą żoną Aa, boga Światła, matką ich czterech córek i syna. Ustrój przypomina nieco starożytny Rzym, choć cywilizacja jest na etapie rozwoju zbliżonego do początku naszego Odrodzenia. I tu właśnie widać inspiracje Brandonem Sandersonem i jego podejściem do tworzenia światów od A do Z, przy czym ten jest rzeczywiście oryginalny i wciąga jak wir od pierwszych stron.

Następnym interesującym rozwiązaniem jest sposób prowadzenia narracji. Po pierwsze, autor prowadzi dwie nitki wydarzeń – jedną, gdy Mia ma sześć lat, drugą zaś, gdy ma dziesięć. Dzięki temu może zachować różne istotne informacje dokładnie do momentu, gdy tego chce i całkowicie nas nimi zaskoczyć. Ponadto jest dwóch narratorów – jeden klasyczny wszechwiedzący, przedstawiający wydarzenia realistycznie i dość brutalnie, oraz drugi (piszący kursywą), który na samym początku informuje nas, że kochał główną bohaterkę i z tego względu nieco łagodzi i upiększa niektóre wątki. Co więcej, pojawiają się liczne komiczne przypisy na wzór Terry'ego Pratchetta: możemy się z nich w zabawny sposób dowiedzieć sporo o świecie przedstawionym, np. o geografii, bogach jak i ważnych wydarzeniach z historii. Tu pojawia się w zasadzie trzeci narrator – bard, zwracający się bezpośrednio do czytelnika i puszczający do niego oko, komentujący wszystko bez ogródek. Zabieg ten pomaga też rozluźnić śmiertelnie napiętą atmosferę głównego wątku, którą dobrze pokazuje następujący cytat: Kiedy wszystko jest krwią, krew to wszystko.

Nibynoc nie zawodzi też pod względem fabuły i akcji, które są poprowadzone interesująco i sprawnie. W porównaniu do poprzedniej trylogii da się zauważyć, że pisarz znacznie poszerzył swój warsztat, a póki co podjęcie ryzyka stworzenia własnego świata się opłaciło. W efekcie otrzymujemy bowiem wywołującą ciarki na plecach, spływającą krwią opowieść o młodej adeptce szkoły zabójców, która ma potencjał, by wstrząsnąć podwalinami nie tylko Republiki, ale i całego świata. Jeżeli chcecie przekonać się, czy umiejąca manipulować cieniami antybohaterka Mia dokona upragnionej zemsty i jaką zapłaci za to cenę, niezwłocznie bierzcie się za lekturę Nibynocy. Ja tymczasem sięgam po drugi tom, czyli Bożogrobie.

Ocena: 5/6
©Głodna Wyobraźnia
Zdarzyło wam się kiedyś trafić na powieść, przy ocenie której czytelnicy byli tak podzieleni, że wystawiali jej opinie albo całkiem negatywne, albo niesamowicie zachwalające? Nibynoc jest dla mnie właśnie taką książką. Na portalach zagranicznych typu Goodreads oraz na polskim Lubimy Czytać zawsze mam kilku użytkowników o guście podobnym do mojego. Kiedy zastanawiam się, czy warto sięgnąć po daną pozycję, zazwyczaj to właśnie ich opinie czytam jako pierwsze, starając się osądzić, czy i w tym przypadku nasze książkowe upodobania by się pokrywały. W przypadku najnowszego tytułu Jaya Kristoffa niewiele to dało. Czytelnicy byli tak podzieleni, że nawet ich noty były skrajnie różne.

Kiedy więc po roku od zagranicznej premiery pojawiła się informacja, że wydawnictwo Mag ma zamiar wydać tę powieść u nas, postanowiłam, że sama muszę się przekonać, o co tyle krzyku.

Jak się okazało, od pierwszych stron udało mi się zrozumieć, dlaczego blogerzy i użytkownicy Goodreads wystawiają tej pozycji tak sprzeczne opinie. Być może zabrzmi to banalnie, ale Nibynoc to tak oryginalna i osobliwie napisana historia, że nie przemówi do każdego. Gdzie jedni będą widzieć przerost formy nad treścią, drudzy zauważą wyjątkowy styl i kunszt pisarski autora. Przed lekturą książki spotkałam się z wieloma głosami, jakoby wspomniany wcześniej styl pisania Kristoffa był zbyt kwiecisty, wymyślny. Trudno mi się z tym zgodzić w momencie, kiedy dla mnie samej czytanie Nibynocy stanowiło prawdziwą ucztę dla oczu i umysłu. W powieści pojawia się mnóstwo specyficznych elementów, takich jak narrator wtrącający własne komentarze w przypisach, jak również opowiadający w ten sposób mechanikę oraz historię świata przedstawionego; czarny humor, szczegółowo opisywane sceny brutalności i śmierci oraz odrobinę ponury klimat. Taka wybuchowa mieszanka nie przypadnie do gustu każdemu i doskonale to rozumiem.
Nie zmienia to jednak faktu, że sama w Nibynocy się zakochałam.

Już po pierwszych kilku rozdziałach potrafiłam stwierdzić, że będzie to jedna z perełek na moim regale. Starałam się więc czytać starannie i odrobinę wolniej, jakby miało to sprawić, że dzięki temu będę mogła zostać w świecie przedstawionym przez Jaya Kristoffa nieco dłużej. A jaki był to świat! Republika, a w nim Bożogrobie – miasto pełne skorumpowanych ludzi rządnych władzy, za każdym rogiem plecących kolejne intrygi. Rzeczywistość, w której prawdziwa noc, zwana arcynocą, pojawia się raz na rok; zastępowana przez tak zwane nibynoce, podczas których światło słoneczne cały czas jest obecne. Czerwony Kościół – miejsce kultu Pani od Błogosławionego Morderstwa oraz akademia dla zabójców. Trudno znaleźć w tym wykreowanym przez pisarza świecie element nie będący na swój sposób nieco nowatorski, nieintrygujący złożonością czy niezachwycający pomysłowością.

Przeczytałam gdzieś wcześniej niesamowicie celne porównanie, jakoby Mia Corvere, główna bohaterka Nibynocy, była dzieckiem Kaza z Szóstki wron Leigh Bardugo oraz Manon z Dziedzictwa Ognia S.J. Maas. Pałająca chęcią zemsty, pełna goryczy i po trupach dążąca do celu – dosłownie. Lecz także lojalna, sprytna i niebywale inteligentna. W Mii Corvere łączą się najlepsze i najgorsze cechy obydwojga tych bohaterów, co sprawia, że czytelnik w najnowszej powieści Kristoffa dostaje unikatową i niekonwencjonalną bohaterkę, której losów naprawdę trudno nie śledzić z zapartym tchem. Do tego zdobywamy także znaczny bonus, jakim jest Pan Życzliwy. Stworzony z cieni (Mia może nimi w pewien sposób władać) i przyjmujący postać kota, często pełni rolę jedynego przyjaciela, lecz także sumienia Mii. Bez wątpienia Pan Życzliwy jest jednym z ciekawszych i bardziej istotnych bohaterów w książce.

Pozostałe postaci są jednak niemniej intrygujące. Mogłoby się zdawać, że pisarz każdego z nich obdarował barwną osobowością i jedyną w swoim rodzaju maską, za jaką się skrywają. Żadnego z występujących w Nibynocy bohaterów nie można być pewnym, nie tak do końca. Każdy z nich ma własne pobudki, słabości i rachunki do wyrównania. Niemalże żaden z nich nie jest tym, za kogo się podaje. Odkrywanie prawdziwych natur kolejno następnych postaci było zabawą samą w sobie, a i tak muszę przyznać, że autor zafundował na końcu książki ogromnego plot twista, jakiego wcale się nie spodziewałam.

Nibynoc wciąga już od pierwszych stron, bawi zarówno czarnym, jak i suchym humorem – ten ostatni jest bardziej domeną jedynego w swoim rodzaju narratora, którego tożsamość nie spędza snu z powiek czytelnikowi. Najnowsza powieść Jaya Kristoffa nieco szokuje zawartą w niej nutką gore – mnóstwo tu brutalności, krwawych i nazbyt realistycznych opisów morderstw oraz zbrodni, ale też przyciąga charakternymi, dobrze napisanymi bohaterami oraz tajemnicami, kryjącymi się pomiędzy wierszami. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że jeszcze nie wszystko zostało powiedziane, jeszcze nie wszystkie karty odkryte, a przed Mią wiele do zrobienia. Poza tym wymienione powyżej elementy sprawiają, że Nibynoc to specyficzna, a zarazem oryginalna powieść, od której trudno się oderwać.

Ocena: 6/6
©Nocny Cień
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć